Krakonošovo minimoře

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa triscene »

skor rychlorastuce SPS ti zeru tu alkalitu a Ca, acropory su pomalsie a tym menej zeru..samozrejme ze ide o porovnatelny pocet medzi montirporami a acro :)
takze skor vyhod montipory :)
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa shotik »

No já tedy nemám v akva ani jedno sps a Ca Mg a Alk mi jedou jak na houpačkách. Kdybych nedávkoval tak už je mrtvo. Od doby co dávkuji tak to jede docela pěkně. i řasa si lebedí :))
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

@triscene: asi jsem to nešikovně napsal, ale přesně tak jsem to mínil, že se zbavím montipor a nechám si max tu jednu acroporu
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak tu mám nějaké fotky a k nim dvě otázky:
Co to může být to zelené? Velikost cca 5mm. Z fotky to není patrné, ale je to kulaté, podobá se to vzdáleně nějakému zoanthusu. Vyrostlo si to jen tak na místě kde nikdy nic nebylo.
Co to může být to zelené? Velikost cca 5mm. Z fotky to není patrné, ale je to kulaté, podobá se to vzdáleně nějakému zoanthusu. Vyrostlo si to jen tak na místě kde nikdy nic nebylo.
Fotka vpravo nahoře: může to být čerstvé poškození od Caulerpy? Původně rostla právě přes bílou oblast Montipory.
Fotka vpravo nahoře: může to být čerstvé poškození od Caulerpy? Původně rostla právě přes bílou oblast Montipory.
Tubipora musica, Vpravo Pachyclavularia a na pozadí její detail.
Tubipora musica, Vpravo Pachyclavularia a na pozadí její detail.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Měl bych dotaz na měření Hanna Phosphate Checker.
Postupuji takto: naberu vodu do obou lahviček, jednu zavřu a do druhé nasypu ten prášek, zavřu a trochu míchám aby se rozpustil. Pak dám změřit první lahvičku, pak druhou a vyjede výsledkek. Zrovna včera mě to ukázalo 0,05. Potud je to jasné a myslím že v tom není žádná věda ani zádrhel.

Ale čistě teoreticky pokud checker vypnu a postup se stejnými již změřenými lahvičkami zopakuji tak by měl ukázat to samé, ale on ukázal 0. A nestalo se mě to poprvé. Pro opakování měření se musí vždy míchat nová lahvička? Nelze jen tak zkusmo měření zopáknout se stejnými vzorky? Měření nějak změní obsah v lahvičce? To se mě nezdá .... Dokáže mě to někdo vysvětlit? Nebo jak reaguje váš přístroj při tomto postupu?

Mě napadá pouze vysvětlení že buď se při měření nějak ovlivní obsah lavičky nebo protože mám hodnoty fosforečnanů velmi nízké tak v rámci chyby měření to skončí podruhé na nule, ale když to zkusím víckrát tak to pak vždy skončí už na nule a jinou hodnotu ukáže jen to první měření.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Jajo »

Nazdar.
Mal by si to miešať 2min podľa návodu. Dokonale utrieť vzorky od odtlačkov a potom zkalibrovať podľa prvej(čistej) vzorky a potom vložiť druhú (namiešanú) vzorku a podržať tlačidlo, kým nezačne odratávanie 3min.
Ale asi si to tak robil. Mne to tiež občas blblo, ale teraz už mám stále nulu.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Ano otisky jsem samozřejmě utřel.
Není problém v tom že nenaměří nulu, problém řeším že na stejném vzorku změřeném podruhé ukáže něco jiného než poprvé.

Ale dostal jsem info i do SZ, že by to mělo být pouze v jedné lahvičce, protože ty lahvičky mohou mít nepatrně odlišné vlastnosti skla a i vzorky se mohou nepatrně lišit a míchat prý stačí 10s.
Samozřejmě pokud to je v jedné lahvičce tak pak tento problém nevyrobím, protože to měření nezopakuji jinak než že vše namíchám znova.

Asi řeším bludy, ale přišlo mě, že by to mělo dávat stejné nebo přibližně stejné hodnoty +- nějaká chybovost jako u každého měření, ale asi mám ty hodnoty příliš nízké čehož nelituju :-)
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Sufko »

Ja meriam v jednej. Dám vzorku vody C1 a potom pridám reagent a C2. Niekedy pri PO4 mi nameria cez rozsah 200 meranie zopakujem s novou vzorkou reagentu a nameria inú hodnotu dúfam, že správnu 0-10.
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Jajo »

200? 0-10? To čo sú za hodnoty? A držíte c2 pre odratávanie?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Sufko »

Meriam HI736 tam je rozsah od 0-200 to je (0-0,2 ppm / 0-0,2mg/l). Výsledok vynásobím 3,066 a vydelím 1000 a výsledná hodnota je v mg/l. Zadávam to do aquacalculatoru tam to prepočíta automaticky.
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa martin01 »

Ideální je to měřit v jedné lahvičce, pak to chce dát ale pozor, aby nevypršel čas mezi C2 a koncem měření, což jsou dvě minuty. Teď z pohodlnosti už taky používám dvě nádobky. Podle mého ty odchylky má za následek delší reakční čas. Pokud chceš opakovat měření, tak musíš rozdělat novou vodu s práškem. Pokud měříš NO3 Salifertem, tak je také dané období, kdy máš porovnat vzorek. Mám to lehčí, nikdy nenaměřím nulu. :D
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

martin01 napísal: 24 Aug 2017 16:10 .... Mám to lehčí, nikdy nenaměřím nulu. :D
Hmmm, prakticky kromě dvou případů u PO4 jsem nikdy nic jiného než nulu nenaměřil ani u NO3 :-)
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa triscene »

Hanna Phosporus URL je presnejsi.
Dve skumavky na jeden test by som nepoužil, kazda moze mat inu cirost alebo nieco :)

Odoslané z D5503 pomocou Tapatalku

vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa vlčák »

kdo ma nulu ma fyzicky mrtve akvarium :D
nula neni bohuzel ani v osmoticke vode at si kazdy rika co chce
k tomu mereni hanou. je tam prubeh podobny vrsku sinusoidy. provadim cca 5 mereni po sobe . 1 s cekacim casem a dalsi vzapeti po cca 10 sec. prubeh je vetsinou napriklad 2min-0,10 -2min 10sec 0,11-2min 20sec 0,12-2min 30sec0,13-2min 40sec 0,11-2min 50sec0,10-atd

jinak jsem taky meril kolem nuly a mel jsem sinice. ted mam realne 0,17 po4 a po sinicich ani stopa. martin 01 muze potvrdit
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

@ vlčák: to je ale velmi užitečné info co jsi napsal, mě se právě také objevovali sinice a přesto jsem měřil pořád nulu. Tohle si musím vyzkoušet tak jak to děláš ty.

Jinak k tomu mrtvému akváriu jsem se málem přiblížil takže mě tam ten usměvavý smajlík moc nesedí. Já jsem se určitě neusmíval. Hold začátečnické chyby .... Ale časem člověk na ledacos přijde, hlavně to nechce v akvaristice žádný spěch.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"