Krakonošovo minimoře

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Zatím dohromady žádný útes není :-) ještě budu asi muset dodat nějaké další kameny .... Když jsem kameny bral tak jsem si v duchu říkal co toho je kam to dám :-) No a pak v nádrži se tak nějak ztratily a chtělo by to asi víc. Zatím je tak nějak okukuju a v hlavě si je otáčím a přemýšlím jak je narovnám a že k nim ještě nějaké přihodím.

Skelné sasance jsem udělal léčebnou kůru louhem, ale nevím jestli jich tam není po tom kameni rozeseto více ... ale jsou malinkaté tak uvidím co to vlastně je. A na druhém velkém pěkném kameni, když teď vím na co koukat, je rozeseto docela dost té bublinkové řasy a z některých zákoutí si neumím představit jak jí budu šťourat ... ale to si nechám zase na zítra nebo na víkend.

Nějak od neděle moc nekoukám do sladkovodních akvárií ... abych si tam nepřivodil nějakou kalamitu :-)
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak pozvolna nastupuje už několik dní sinice. Ze sladkovodního jsem zvyklý že sinice se objeví ze dne na den v docela velkém množství. Tohle je tak pomalu plíživé, ani jsem si ze začátku neuvědomoval, že to je sinice.

Objevil jsem také nějakého šneka s klasickou ulitou, a večer po zhasnutí se tam prohánějí blešivci a viděl jsem tam něco jako stonožka - bylo to vylezlé jen na kus z kamene takže kdo ví jak dlouhé to bylo doopravdy.

Likvidace skelné sasanky se nepovedla, po několika dnech se opět vystrčila. Budu muset zkusit trochu silnější roztok. Jen si nejsem jist jestli na stejném kameni jich není víc, ale ti ostatní jsou tak malí že nevím jestli to jsou nebo nejsou.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Zase mám nějaké fotky a potřeboval bych pomoci s identifikací.
Prílohy
Foto č.1 - vypadá to jako nazelenalý červ a pozoroval jsem to na několika místech a teď už to je několik dní na stejném fleku.
Foto č.1 - vypadá to jako nazelenalý červ a pozoroval jsem to na několika místech a teď už to je několik dní na stejném fleku.
Foto č.2 - je to skelná? Jestli jo tak takovej drobnejch do 1cm tam mám víc jak 5ks a louh mě nějak nefunguje - asi něco dělám špatně.
Foto č.2 - je to skelná? Jestli jo tak takovej drobnejch do 1cm tam mám víc jak 5ks a louh mě nějak nefunguje - asi něco dělám špatně.
Foto č.3 - vůbec nemám tušení, nic podobného jsem na netu ani nenašel.
Foto č.3 - vůbec nemám tušení, nic podobného jsem na netu ani nenašel.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

A na závěr trochu řasy:
Prílohy
Foto č.4 - hnědá řasa (asi sinice) je na ústupu. A tento porost mám nyní na bočních a zadním skle, které nečistím. Na kamenech nic z toho nerostlo a neroste.
Foto č.4 - hnědá řasa (asi sinice) je na ústupu. A tento porost mám nyní na bočních a zadním skle, které nečistím. Na kamenech nic z toho nerostlo a neroste.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak dnes jsem tu narazil u někoho na tento skvělý odkaz: http://www.lionfishlair.com/hitchhiker.shtml a díky němu identifikoval vše neznámé.
Na fotce č.1 je Chaetomorpha - makrořasa
Na fotce č.2 už s naprostou jistotou bestie skelná sasanka
Na fotce č.3 Neomeris - makrořasa
A mimo to tam mám ještě jednu makrořasu a to Caulerpa racemosa

A teď co s tím? Povětšinou se o nich píše v souvislosti s refugiem, ale na útes asi moc nepatří takže asi bude nejlepší je zlikvidovat. Zvažuji pouze o ponechání Neomeris na jednom izolovaném kameni, kde jsem si ji přinesl a důsledně jí redukovat.

Dnes jsem opět louhem kropil skelné sasanky. To bylo dopoledne a polil jsem asi 4ks. Před chvílí koukám do akvária a napočítal jsem dalších cca 10ks. Jako by mě vyskakovali před očima. Jenže jsou strašně malé (do 1 cm výšky) a jakmile se k nim přiblížím tak se stáhnou a louh jim skoro nic neudělá pokud nenechám vypnuté veškeré proudění vody a louh na místě neleží tak 10-15 min. Pak je celé místo vybělené a sasanka pryč. Ale jsou zničené docela plochy včetně dalšího užitečného života.

Sinice už ustoupila (na živácích ani nebyla) a vláknité řasy co jsem ponechal na zadní stěně hnědnou a rozpadají se, takže řasová fáze záběhu asi končí. Asi nastává čas poohlédnout se po nějakých nenáročných korálech.

Budu rád za tipy a rady jak ke skelným sasankám tak i k makrořasám.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak tohle se mě volně plazilo po akva. Zatím jsem to vyndal. Mám ho odstranit trvale nebo je to něco užitečného a mám ho vrátit? Už v minulosti jsem ho zahlédl, ale to jsem viděl jen pár centimetrů, ale teď když byl venku celý tak má přes 10cm (podle toho jak se zrovna natáhne).
IMG_4467 (1)_small.jpg
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa tragett »

Míval sem v akvarium kusy dost pres pul metru, takovy kus uz podle me napacha skody a bude zrat cosi (houby, rasy, mekke korali ...), osobne takove velke kusy vyndavam ...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak jsem zkusil zase nějakou fotku. Pomalu tomu focení pod tím mořským bláznivým světlem začínám přicházet na kloub....
Prílohy
IMG_4478 (1)_postcard.jpg
IMG_4473 (1)_postcard.jpg
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Hele jak jsi prosim chytl toho cerva?
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Měl jsem kliku, vyplazil se až k přednímu sklu a na špejli jsem ho vytáhl do misky.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa švíco »

Takového červíka jsem měl taky... musel jsem ho vylákat komplet z úkrytu, jinak se přetrhne. Na vylákání jsem použil kousek slávky, kterou jsem nechal chvilku rozložit na topení. Vůně rozkládajícího se masa ho vylákala ven i během bílého dne a to v komplet délce (musíš dát návnadu dál, než měří červík :). No a pak pinzeta a tobogán...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Diky, svico. Pozoruju v akva 2 kusy :-( Zatim celkem male...
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Jinak já jsem toho červíka vrátil. Když jsem ho měl tak hezky venku, tak jsem ho mohl docela dobře prohlédnout pod lupou a podle obrázků jsem ho pak identifikoval jako Polychaete - Linopherus sp. (doufám že jsem se nespletl).
Je to prý požírač zbytků a ničemu v akva nevadí. Ale při hledání jsem narazil na potvory, které opravdu v akva není radno nechávat a není radno je ani brát do ruky pokud nestojíte o řádku zapíchaných jehliček.
Vzhledově pokud bych toho červa neměl celého venku a nemohl ho pořádně porovnávat s obrázky, tak bych ho také neriskl nechat a snažil bych se ho ulovit.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Delší dobu jsem tu nebyl a tak krátká reference. Akvu se daří i nedaří ....
montipory mají přírůstky, ikdyž poslední dobou mám trochu pocit že stagnují.
Zoa jsou spíš problém, buď vůbec nerostou, což je ta lepší varianta, nebo se ztrácí a s tím se tedy nevím rady. Pokud by byl nějaký tip rád vyzkouším.
Pachyclavularie se trochu o nějaké přírůstky snaží, ale žádná sláva to není.
Jediné o čem mohu říci že se daří je Caulastraea, občas jí přikrmím. Hezky roste, přes den pěkně nafouklá, večer začne vytahovat chapadla, ale nejraději jí krmím ráno kdy je má opravdu roztažená pořádně. Občas chytne hadičku s krmením tak, že mám problém jí vyprostit.
Před 14dny jsem konečně zprovoznil vlastní LED (čipy 10ks RB, 5ks studená bílá á 2w, celkem 30W). Nějak jsem ale nerozvážně volil chlazení tak to ještě doladím. Podání se mě líbí, možná by to sneslo víc modré. Před tím to jelo jen na 54W T5 zářivek a v porovnání s nynějším LED byla v akvárku tma.
Teď budu mít nějaké cesty dál, tak doplním nějaký život a nějakou rybku (bez klauna to nepůjde, hold dětičky)
Podrobněji s fotkami a deníčkem zde: http://rybicky.net/nadrze/23912
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Krátké shrnutí. Akvárium jsem téměř vyhladověl a málem přišel o všechny korály. Několik z nich to odneslo, převážně zoa. Ale díky nějakým radám jsem se chytil a pomalu se do toho dostal.

Nyní ale když se to zpět ustálilo a korály i sps se hezky rozjely, tak jsem se začal soustředit na jiný problém a už mě v tuto chvíli napadají jen razantní řešení. Byl bych vděčný za radu co s tím.

Problém zní řasa Caulerpa na útesu.

Hlavní útes je v podstatě jen ze dvou velkých kamenů. Jeden je porostlý prakticky celý a druhý tak ze třetiny. Sice tu bestii pravidelně otrhávám a trochu likviduji i louhem jako skelné, ale ta potvora prostě roste pekelně rychle a když nad tím trávím hodiny každý týden obíráním tak v nejlepším její množství zůstane stejné ale spíš mám pocit že jí je víc a víc. Vidím ale že stačí když se někde uchytí nepatrný úlomek a z něj to roste jako blázen. Ze zákoutí kamene jí stejně nikdy nedostanu.

Za jakoukoliv radu budu vděčný.

Já sám v tuto chvíli vidím jen dvě možnosti, ta totálně radikální zní vše zahodit a začít znovu. Méně radikální vytáhnout ten útes a vše na čem jsem Caulerpu zahlédl a prohnat lázní v louhu. Korálů mám stále velmi málo a nebyl by asi problém nechat si od každého zdravé jádro a zbytek také pryč. Část písku bych také vyhodil z míst kde se ta bestie dostala až k písku a pořádně bych musel očistit i zadní sklo, ke kterému se také dostala. Nesahal bych na fitraci a nechal bych současnou vodu.

Hledal jsem i nějaké biologické likvidátory, ale nepřišlo mě nic vhodného do mého objemu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"