janerov reef

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

janer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 14 Mar 2016 17:42
Bydlisko: Bratislava

janerov reef

Príspevok od používateľa janer »

Ahojte,

planujem si zalozit nieco okolo 100 l.
Rozmyslal som najprv nad Dennerle 60l samotne akva a k tomu dokupit veci, no po precitani viacerych tem si tuto moznost nechavam ako poslednu. Chcel by som nieco taketo 80 x 35 x 40 (s*h*v).
Kedze nemam moznost kde ulozit externu nadrz na filtraciu, tak by som chcel po strane akva spravit prepad v ktorom by bola umiestnena filtracia, odpenovac. Pripadne nejaky externy filter, alebo nejaky zavesny (aqua clear napr.) ?
Ak by ste mali aj nejaky dobry tip na osvetlenie takethoto akva, sem s nim :)
Osobne by som siel skor do LED osvetlenia.
Dolezita vec je, ci mi viete poradit kde taketo akva zohnat, pripadne kde si ho dat vyrobit. Pripadne ci je dobra volba si kupit taketo akva samostatne a prepad dorobit sam ? Tu je zase otazka ako ma ten prepad vyzerat, maju v nom byt nejake priecky alebo nieco taketo ? toto som nevedel najst info k tomuto.

DAKUJEM pekne, a prosim neukamenujte ma hned :roll:

START AKVA ZACINA NA STRANE 7 viewtopic.php?f=64&t=9212&start=90
Naposledy upravil/-a janer v 10 Apr 2016 11:41, upravené celkom 1 krát.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Myscho151 »

skús napísať niečo viac, čo by si tam chcel mať, a aj napíš koľko finančných prostriedkov na tento koníček môžeš uvoľniť.

filtrácia umiestná za zadnou stenou môže vyzerať napr takto :

http://www.reef-guardian.com/boutique/7 ... -e-170.jpg
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
janer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 14 Mar 2016 17:42
Bydlisko: Bratislava

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa janer »

Neviem ci teraz myslis techniku alebo zivot :) k technike praveze zatial neviem a zivot do takeho 100 l by som chcel po rozbehu dvoch klaunov, nejake dve krevetky, pustovnik. A potom ked tak dokupit nieco zaujimave ak by sa dalo ale to az casom. Myslim ze taketo nieco som videl uvacsiny ktori zacinali :) Koraly zrejme makke, nejaka Euphilia...
Dakujem za odkaz na tu filtraciu, no neviem ci som to spravne pochopil ako to tam funguje :roll:
Co sa tyka financii, tak cca 300 na techniku vratane akva, bez zivota. Ak by sa dalo za menej tak o to lepsie samozrejme.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Myscho151 »

no nechcem ža strašiť ani demotivovať ani odradiť, ale tak 300 by si mal na akva a svetlo, to nevravím o ďalších nákladoch napr na osmózu (70eur), výtlačné čerpadlo (60eur), odpeňovač (minimálne 150eur), prúdove čerpadlo/čerpadlá(2x50eur), základné filtračné médiá(50eur), nejaký hustomer(10eur), teplomer(10), soľ (30eur), ďalšie čerpadielko na rozrábanie slanej vody(30eur).

Led osvetlenie aj keď ti niekto spraví doma pochybujem, že bude lacnejšie ako 200€ (ja som dal do 30W asi 160eur a to je na 30 litrové nano)

funguje to na obrázku:

cez hreben ide do "prepadu voda"
pak spomínana voda ide do toho stredného čierneho (odpeňovač/skimmer)
potom tá voda ide okolo resp skrz tie filtračné média
a potom ju nasávajú výtlačné čerpadla do akva.

PS: Euphillia je LPS.
PS: musíš vedieť či chceš do budúcna len mäkké korale (stačí slabšie osvetlenie) - nakoľko časom keď budeš chceť (istotne to tak bude) tak budeš mať aj lps a sps a potom budeš musieť robiť upgrade svetla čo je asi najnákladnejšia položka.

Opravte ma ak sa v niektorých veciach mýlim. Ceny sú len približne laické odhady. Ešte zarátaj stolík pod akva atď
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
janer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 14 Mar 2016 17:42
Bydlisko: Bratislava

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa janer »

Ano, ja som si potom uvedomil ze som napisal dost nizku cenu na to co som chcel.
Momentalne sa rozhodujem medzi dvoma variantami.
Prva je nieco na styl ako ma @spongebob viewtopic.php?t=8438
akva cca 100l, k tomu nejaky zavesny filter (aqua clear 70?), prudove cerpadlo, ohrievac. Svetlo by som dal zatial nejake trubicove ? Neskor presiel do led.
Druha moznost je vlastne to iste len s externym filtrom.
Toto pisem co by som chcel na zaciatok kym sa akva zabehne, neskor investovat do svetla a odpenovaca.
Cize ziadna prepadova stena by nebola.
Co vy na to ?
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

Kdyz něco dělat tak aspoň základ poradne! Tudíž nechat slepit akvárium s přepadem a filtraci třeba za zadní stěnou. O Moc dražší to nebude a pak ho můžeš rozvíjet a vylepšovat. Přidat skimmer a podobne. 100 L akvárium s filtrací max 70€ do toho male proudové čerpadlo třeba jebao rw4 .... z filtrace návrat nějaký newjet 800. A je to.
Základ slušný a pak můžeš investovat dále

Odesláno z mého SM-N7505 pomocí Tapatalk
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
janer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 14 Mar 2016 17:42
Bydlisko: Bratislava

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa janer »

Ahoj, dakujem za odpoved. Presne take nieco som potreboval pocut.
Ked si budem davat vyrabat to akva s prepadom, ten konkretny prepad mam navrhnut aj s nejakymi rozmermi ? Totizto neviem aky je postup. Ci najprv vybrat tachniku do toho prepadu a potom podla toho navrhnut prepad. Vobec netusim aky velky ma byt ten prepad.
Ten filter co pises ze max do 70eur, tak myslis tym filtracne media ?
ja si ten prepad predstavujem nejak takto Obrázok
Obrázok
v tomto druhom obrazku na pravo je predpokladam odpenovac, potom to ide cez tie filtracne media a cez cerpadlo naspat, ak som spravne pochopil. Diera v prepade cez ktoru podje voda naspat ma mat nejaky konkretny rozmer ? :roll:

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

No kde začít. .. urcite bych nejdříve vybral techniku. Pak dělal komory. Jinak do poslední vytlacne komory by mela voda prepadavat vrchem. Bude tam kolísat hladina podle odparu. Podle te první fotky by ti klesala hladina ve dvou komorách.
Jinak cenu jsem myslel za sklo samozrejme. Ale trocha siporaxu a absorberu fosfátů zas tolik stát nebude. Udělal bych jen 3 komory... 1. Přepad , tam das klidne absorbery, siporax... druha pro skimmer popr. pár zivaku. ... třetí výtlak.... díra pro pruchodku popr muže jít návrat vrchem přes hranu zadní steny... záleží na tobe. .

Odesláno z mého SM-N7505 pomocí Tapatalk
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
janer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 14 Mar 2016 17:42
Bydlisko: Bratislava

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa janer »

Ďakujem. Čiže nejak takto ?
Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

Jen muj názor, ale dle mého to staci. ... na ty média se prodávají ruzne koše a podle nich bych udělal tu přepážku.

Odesláno z mého SM-N7505 pomocí Tapatalk
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Smityl »

mám to obdobně jako na tom prvním obrázku takže 4komory pravda je že voda klesá ve dvou komorách, což není ve finále nijak na závadu :) akva taky cca 100-110L filtrace ecophos, zeolit, activecarbon. až na nedávné zahaprování a úhyn fragu seriatopory (nejspiš předávkování bakteriemi) to jede bez problémů. Svétlo si hodně rozmysly já už měnil dvakrát a doufám že naposledy (za silnější). Nikdy nezůstaneš jen u soft vzdyčky tam něco tvrdýho hodíš a budes potřebovat kvalitnější zdroj světla aby to šlapalo :)
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Myscho151 »

janer presne tak, len si cekni najprv odpeňovač a ako majkl napísal nejaké košíky aby si vedel rozmery ...

Ja som osobne premýšľa dávnejšie nad tým, že v prípade keby som si daval lepiť akvárko tak by som pridal ešte jednu izolovanú komoru (obetoval by som pár cm z filtrácie) v ktorej by bola osmotická voda ... takto má riešené RED SEA akvárka... pak budeš mať všetko v jednom.... je samozrejme, že sa to dá vyriešiť kanistrom pod akárkom ale má to svoje čaro
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

Prostor pro osmotickou vodu je fajn, ale spíše bych doporučil aby udělal větší komoru pro výtlak právě kvůli mnozstvi odparu. Když někam odjede na 3 dny, aby se mu nevyparila všechna voda z vytlaku. U tak malého akvarka muže doplňovat odpar z pet láhve klidne ;-)

Odesláno z mého SM-N7505 pomocí Tapatalk
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Myscho151 »

máš pravdu majkl .... múdru argument,

kažopádne sa to uvidí až na konkrétnych rozmeroch a záležy akú veľkosť bude mať vysnený odpeňovať.

Ale zas keď si bude dávať lepiť akvárko nemá problém si dať nie 100 celkovo ale 100 kludne nádrž a za prepadom môže mať kľudne viac litrov, janer nakresli si to s rozmermi a prepočítaj si objemy, samozrejme muséš maž vybratý odpeňovač najmä aby si vedel nastaviť veľkosť filtracnej časti.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: janerov reef

Príspevok od používateľa Dyksn »

Neni to blbost? Kdyz bude mit komoru na OV s doplnovanim odparu, tak na vytlaku bude ve finale stejny mnozstvi vody ne? Kdyz odjede na tri dny a bude mit plnou komoru na doplnovani, tak to vyjde na stejno, nebo jsem to spatne pochopil?
At to roste a zije.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"