Pozor na vypadky prudu

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

moguai napísal:Kubrte,diky,chapu.Jenom nevim,jestli ty pojistky budou rychlejší než jistič.Jestli jo,tak to má smysl :-).
Urcite bude, ale kde pouzijes poistky, tak za ne musi ist este ten istic kvoli pretazeniu, lebo poistky riesia len skrat.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

kubrt napísal:
moguai napísal:Kubrte,diky,chapu.Jenom nevim,jestli ty pojistky budou rychlejší než jistič.Jestli jo,tak to má smysl :-).
Urcite bude, ale kde pouzijes poistky, tak za ne musi ist este ten istic kvoli pretazeniu, lebo poistky riesia len skrat.
Souhlasím,díky.Jinak se omlouvám,že v týhle diskuzi řešíme něco mimo hlavní téma.Jak jsem řekl,je mi tvého akvárka laomedone líto.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Aj mojej casti genofondu sa dari uplne v pohode, takze predpokladam skory navrat do povodneho stavu. A. yongei uz pomaly mozem prelomit na polovicu, nachystam aj nejake dalsie ulomky.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

lukáš len ty nič ešte nelám :D ešte bude času dosť. pekne pestuj a polievaj ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

ani neviem co sa tu da napisat
nemam slov
ado je mi luto tvojich morskych kamaratov
kazdy piatok odchadzam a v nedelu prichadzam k akvariu.
takze toto sa moze stat kedykolvek i mne. mam zalozny zdroj -zatial nezapojeny pri vypadku prudu ked nan zapojim len cerpadlo s filtra (2400l) tak to ide asi 4 hod. mozno 5.
je to malo.

co by stacilo napajat pri vypadku?

pred kazdou komorou vo filtry mam okyslicovaciu komoru.
stacilo by prevzdusnovat komory aby neumreli bakterie?

popripade zapnut male napr 400l cerpadlo s prevzdusnovanim v akvariu?
500L
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

myslím že by bohatě stačilo zachovat funkci hlavního tlačného čerpadla ve filtru.pokud bude voda kolovat do AQ a zpět, tak není duvod k průšvihu.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Shark ma pravdu ale len pre pripad kratkodobej nepritomnosti co bol moj pripad, ale v pripade ze by som bol mimo 2 tyzdne a aqua by ruplo po 2 dni tak 12 dni len na obehove cerpadlo by polozilo acropory a podobne citlive coraly. Ryby by samozrejme prezili bezproblemov.

Ja budem urcite mat na zoloznom zdroji aj streamove motory co maju maly odber 5-7 wattov.

Samozrejme hlavne obehove cerpadlo a backup obehove cerpadlo pre pripad ze to hlavne bude prave zdrojom poruchy :D

a to bude urcite minimum. Uz sme sa myslim rozhodly pre novy system v dome co budujeme a budu to dve rohove nádrže apropo vedel by niekto vyratat objem ? tu je nákres

Obrázok

Obrázok
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Sice mám moře teprve chvíli, ale ten problém je asi tady:
V laomedonově seznamu jsem napočítal 17 ryb, 6 krevet a spoustu dalšího "života" - na 240l AQ je to celkem dost i když AQ běží tak jak má. Když nastane problém s technikou, tak se to všechno vynásobí a ....
Při menším osazenstvu by dobře fungující AQ snad mohlo nějakou rozumnou dobu (hodiny) vydržet i úplně bez cirkulace, případně jen s menším oběhovým čerpadlem(dny), než někdo zasáhne. Co myslíte - mnohem zdatnější a zkušenější reefeři?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Samozrejme, problem bol ciastocne, resp. ak dam diplomaciu nabok tak hlavne vo vysokej koncentracii zivota v malom objeme. Kym pracuje filtracia, vsetko je ok, naopak ak filtracia a prudenie z okruhu vypadnu, netreba hovorit o dosledkoch. 10 ryb vyprodukuje za rovnaky cas dvojnasobne mnozstvo odpadu a spotrebuje dvojnasob. objem kyslika ako 5 ryb, resp. rovnaka uroven znecistenia a hypoxie sa dostavi za polovicny cas, atd. Jednoducha, aj ked len orientacna kalkulacia. Ja som mal stare 200 l AQ kvoli prerabke el. siete 2 dni bez prudu, bola tam len 1 ryba a nic sa nestalo (ani len koraly sa nezatvorili). Zavisi to aj od stavu filtra. Zaneseny filter s naakumulovanym detritom je vacsia casovana bomba ako udrziavany ,resp. vhodne dimenzovany filter.
17 ryb v takom AQ dnes nie je problem, samozrejme za predpokladu, ze vsetko funguje. Hold, neskoro je lamentovat. Btw. bude to pekna obyvacka. :wink: Nechce sa mi odratavat ten obluk, ale cca mi to od oka vychadza na 1000-1100 l.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Jj - bez oblouku se to počítá raz-dva :) je to nějakých 1280l a ten oblouk bude dělat něco kolem 300l mínus.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Príspevok od používateľa aquain »

Upřímnou soustrast- osádky a majitele je mi líto a tak chci se svými skromnými radami pomoc při budování nového AQ

Akvárium téměř stejných rozměrů(vnitřní obloukovité panorama) 1 500x1 500x 1 320(výška)jsem dělal před cca 9 lety.(www.aquariuscz.cz)

1. Dekorace v takovém akváriu se špatně staví(prázdné rohy nádrže, útes je příliš strmý, vypadá to jak hromada kamení). Na pozadí jsou vidět příliš velké plochy holého skla a když použiješ dekorační pozadí jako já, tak se nezbavíš sinic.

2. Počítej s velkým manipulačním prostorem nad akváriem

3. Použij pulsační čerpadla(jinak v akváriu vznikají nezajímavé proudy)

4. Pokud budeš lepit sklo v duchu ¨čo si neurobíte sami¨ tak nevim-nevim

5. Vnitřní obloukovité panorama odráží nepříjemně okolní světla

6. Dobré je použít 1 000 W HQI

7. Stírací magnet nečistí jak by měl

8. Hodně štěstí

Snad jsem ti svými radami pomohl k budování krásného(bezporuchovému !) mořskému akváriu :wink:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

akorát se mi nezdá to natočení sedaček :lol: :lol: :lol: tušim to stejně otočíš na nádrže :wink: :D jinak tedy držim palce s novým projektem a snad se ti podobná zkušenost už nebude opakovat :wink: nepřál bych to nikomu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

shark napísal:akorát se mi nezdá to natočení sedaček :lol: :lol: :lol: tušim to stejně otočíš na nádrže :wink: :D jinak tedy držim palce s novým projektem a snad se ti podobná zkušenost už nebude opakovat :wink: nepřál bych to nikomu
Souhlasím,osvětlené akvárium by mohlo rušit oko při sledování televize.I když,co dnes dávají,raději koukat na to, jak si poustevníček přebírá kameny :-).
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Laomedone, moc casto sem nepisu, ale kdyz jsem videl tvuj kybl na zacatku...
At se Ti podari to dat , co nejdriv do poradku.

P.S UPS je nutne vybrat s cistym sinusem na vystupu, jinak stream se nerozbehne.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

práve som doknčil ďalšiu výmenu vody, spolu už cez 220 litrov. vizerá že prežije jedna jediná Acropora v odchovni. tam nebola až taká zlá voda ako v hlavnej nádrži :-(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"