Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Bohužel, některé body uvedené v článku již mohu pozorovat sám, na některé vyjmenované problémy mám zatím pouze "podezření". Nicméně všichni budete mít časem "staré" nádrže, takže článek se týká nejen "starých reefařů". Problémy se totiž se stářím nádrží kumulují, sčítají a je asi potřeba jim začít včas předcházet. Takže vzhůru do čtení, "mládeži" :D .
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ahojte, nerozumiem tej reci ich kmena, mohli by ste to niekto zhruba zhrnut a prelozit ?

Vdaka, Peter
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Old Tank Syndrome

Príspevok od používateľa dement »

Peter,

v skratke s v clanku pise o "syndrome starej nadrze". Autor pise, ze k nemu dochadza casom vo vsetkych dlhodobo prevadzkovanych nadrziach. Priznakmi tohto symdromu su pokles alkalinity a zvyseny obsah fosfatov.

Pricinami moze byt nedostatocne prudenie a nedostatok svetla v nadrzi sposobene rastom koralov alebo postupnym znizovanim prietoku trubiek (zanasaju sa solami a odpadmi ), akumulacia odpadnych latok (detritus ) v mrtvych miestach nadrze ( bez pohybu, resp. s nedostatocnym pohybom vody ) ako aj nedostatocna vymena vody za novu cerstvu ( zda sa, ze 1x10% za mesiac nemusi byt dost ).

Dosledkami su nadmerny rast rias (napr. znama gulickova riasa Valonia?), nedostatocne odnasanie chemikalii od tiel koralnatcov, co moze sposobovat ich postupne odumieranie a znizena kvalita vody posoby aj na mikrofaunu akvaria. Vysledkom procesu je stagnacia a postupne odumieranie celej nadrze.

Ako jedna z moznych ciest predchadzania - alebo mozno oddialenia priznakov - OTS sa javi vyuzivanie biologickych procesov pri filtracii, parvidelna udrzba techniky ( pripadne aj ciastocna obmena ) a tiez pravidelne olamovanie velkych koralov - co ma samozrejme aj vedlajsi efekt, ze ziskame nove jedince na vymenu ci predaj.

M.
Martin
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Vdaka Martin.
olda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 02 Júl 2007 17:06

Príspevok od používateľa olda »

Potřeboval bych radu.Mám 5ti letou nádrž 450l s klasickou filtrací,odpěnovač a filtr Rowaphosem.Asi před 4měsíci jsem zpozoroval zastavaní růstu Xenií aPachuclavulárky.Xénie po dvou měsících zašly a Pachuclav.jen tak přežívá.Teď poslední dva týdny jsou zavřený i Ricorderie.Ostatní korály jako Sinulárie,Fungie,Zoanthusy dokonce i Turbinárie jsou ok.Měřil jsem několika testy Po4-0 a NO3-5mg.KH je 9.Vodu měním 10% za 14dní.Sůl je Red Sea.Vůbec nevím co s tím.Myslíte,že laboratorní rozbor vody bude k něčemu.Díky za názory.
olda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 02 Júl 2007 17:06

Príspevok od používateľa olda »

Jo a discosomy jsou na tom taky bídně.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

olda napísal:Potřeboval bych radu.Mám 5ti letou nádrž 450l s klasickou filtrací,odpěnovač a filtr Rowaphosem.Asi před 4měsíci jsem zpozoroval zastavaní růstu Xenií aPachuclavulárky.Xénie po dvou měsících zašly a Pachuclav.jen tak přežívá.Teď poslední dva týdny jsou zavřený i Ricorderie.Ostatní korály jako Sinulárie,Fungie,Zoanthusy dokonce i Turbinárie jsou ok.Měřil jsem několika testy Po4-0 a NO3-5mg.KH je 9.Vodu měním 10% za 14dní.Sůl je Red Sea.Vůbec nevím co s tím.Myslíte,že laboratorní rozbor vody bude k něčemu.Díky za názory.
ja měl podobnej problem spojenej navíc s odumíráním SPS kolonií zespod a zastavením jejich růstu.Navíc se mi uplně začaly strácet barvy.Mno vyřešil jsem to jednoduchým systemem a to postupným vyměnění celého oběmu vody.Za 14 dní jsem vyměnil cca 800L vody za nově udělanou vždy po 90 litrech zarás.VYPLATILO SE!!!Barvy jsou naprosto fantastické,odumírání se zastavilo a růst kolonií se obnovil.Je to jak jsem tušil .Prostě nestačí měnit ani 10% vody měsíčně-voda se prostě "vyčerpá" a takový to dodávání micro prvků ,přiznejme si "naslepo"prostě situaci nejen neřeší ale navíc spíš komplikuje a z mořské vody si jeden doma tvoří cosi co sní nemá pravda moc společnýho.To se odrazí na všech chovancích v AQ.Tudíž dospěl jsem k názoru že budu měnit pravidelně sice 10% vody měsíčně ale každopádně udělám preventivní masivní výměnu vody každej rok.Obnovím tím vše co si po celej rok v AQ rozházím.Ten výsledek za to určitě stojí a navíc pokud si to spočítáte tak i kdyby se tato výměna dělala 3xročně tak to nebude stát zdaleka tolik jako neustálý nalévání kouzelných preparátů do vody(muj názor) :wink:
rb
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19 Dec 2007 16:45
Bydlisko: Levice

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa rb »

vápenná riasa-zarastanie kameňov

nenašiel som žiadne iné vhodnejšie vlákno, kam dať moju otázku :

kdesi na reefe som čítal o tom, že keď vápenná riasa "zafialovie" celý živý kameň, tak tento kameň už nefunguje ako živý kameň (tzn. okrem riasy tam už nemajú prietor žiadne iné mikroorganizmy - lebo riasa upchá všetky póry v tomto kameni.

Teda, čo s takým kameňom - má zmysel ho mať v AQ ?
resp. ako dať tú riasu z kameňa preč, aby som nezahubil živor na živom kameni (lebo kameň vybrať , vysušiť príp. vykúpať v kyseline by určite pomohlo, ale potom ten kameň asi nie je to čo predtým :evil:

poraďte - máte skúsenosti ?
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Dano »

Skoda ze sa v tejto teme malo popisalo, pripadne sa stratilo. Sharku, skus nieco o tych tvojich masivnych vymenach popisat, podla mna je to dobry napad, ake s tym mas skusenosti, v akych intervaloch to menis? Kazdy den?
Aj otazka rb ma zaujima, podla toho co viem je jedinym riesenim nasadenie jezoviek. Nedavno mali taketo potvorky v ref toys, nepodarilo sa mi ich ,,najst,, v meerwasserlexikone, ale mohlo by to byt toto, ved Lukas pomoz http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/ ... narius.htm . Lukas ich ,,chvalil, Robokop nakupil, ked sme prisli po tyzdni tak tie co tam Robo nechal uz boli v koralovom raji...ref toys...
Dano
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mohlo by to byt aj to, keby to bolo byvalo nieco ine. Ako napr. toto:
http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/ ... athaei.htm
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa shark »

Ok k těm masivním výměnám ,snažím se dodržet nějaký ten postup co se mi osvědčil.
Duležítý faktor je použitá sůl.Měla by být technicky vyrobená a ne přírodní.Je to kvuli možným odchylkám v chemizmu v namíchaných dávkách na výměnu.
Osobně dosud použivám Tropic Marin Pro REEF.To je ale ostatně na každém,jakou tech.sul použije.Plánuju přejít postupně na jinou ale to jsem trochu odbočil :D .

Tak tedy vycházel jsem s faktu že pravidelnou výměnou se jen naředí a to nevýrazně to co nám teče v nádržích a po roce či dvou nemá nic společného s čerstvě namíchanozu vodou,která má pravděpodobně nejvyváženější rozložení prvků atd.
Tim pádem mi celá ta měsíční 10% výměna připadá jako neprospěšná záležitost kterou si akorát rozhodim iontovou rovnováhu.Raději volím větší výměny přez rok co čvrt roku třeba a to 1/3 vody systemu-což se vyditelně projeví na prosperitě systemu.
Jednou za rok tedy je pak výměna kompletní.
V systemu mám cca 650L vody i s filtrací tak namíchám co čtvrt roku vodu na výměnu tak že dám rozmíchat těch cca 200L a šestý den míchání ji vyměním tak že spolu stim odkalím co jde s akvaria a odsaju sediment s filtru.

Roční probíhá obdobně stím rozdílem že skrátím dobu míchání na 5 dní první várka 200L a druhou i třetí míchám jen 3 dny .Tím vyměním během krátké doby téměř veškerý obsah.Jediné co mě limituje na větší výměnu tj třeba rozdělit to na dvě výměny je prostor.Nemám to kde namíchat abych to měnil po 50% a tim bych to nejen urychlil ale zase ještě eliminoval ono ředění staré vody noou.
I přesto že tou vyměnou po třetinách není voda vyměněná do ideálních 100% je to na nádrži hodně vidět.Korálnatci mi do tydne po takové výměně začnou rust jako bych jim podal nějaký růstový hormon a barvy co měly nevýrazné se krásně vyjasní.
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Dano »

Lukáš aj to som pozeral, len tie ostne sa mi na fotkach zdali ostre oproti tym co mali v ref toyse, tie sa mi zdali tupe. Alebo ze by ich sniclari koli transportu strihali? :lol:
Mozno by to bol dobry napad pre nasich obchodnikov. Ked sa tu zhodneme, ze by bolo dobre tychto skrabacov vapennatej riasy nasadit do nasich nadrzi, obchodnici by ich ,,par,, kusov objednali a rozdistribuovali by ich :idea:
Ono podla mna je to celkom zaujimave stvorenie. Netrufam si tipnut, kolko jedincov na 100l zabehnutej nadrze by sa dokazalo uzivyt a pri tom vykonat vyditelnu pracu. Ja si tipnem 1-2 ks na 100l.
Dano
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa shark »

Když si pak sečtete kolik vás stojí prvky co se do AQ lijí a kolik stojí ta sul na výměnu tak je to řekl bych nejlacinější a nejschudnější zpusob jak celé AQ oživit.Taky dle mého názoru se tim srovná námi už dost rozházený poměr prvků ve vodě.
Já přez rok do vody už neleju vubec nic a jen nechám makat Ca reaktor + ty vyměny vody.
soli nespotřebuju o moc víc než při zažitém trendu 10% měsíčně a ještě se stim nemusím trápit tak často :lol: .
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Dano »

Ok, takze mame tu metodu masivnej vymeny od skuseneho reefera, je overena a odskusana. Ma este niekto nejky tip? Ja som pocul o takomto rieseni. Kedze uz mame k dispozicii rychlo rozpustne soli a mnohy miesaju sol v den udrzby, dalo by sa menit napr 10-20% denne po 24hod niekolko dni po sebe.
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"