Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa vasekg »

Rybko mám dvě otázky:

První navazuje na rozpor, který zde vidím - napsal jste:

Odpěňovač (fyzikální filtrace) vyloučí 90% odpadních látek nebo látek tvářících se jako možný odpad,

Jarda napsal:

A co když někdo odpěňovač vůbec nemá a proudění v akváriu je sotva vidět ? A vodu skoro vůbec nemění (max. 5% za měsíc)
A ty potvory SPS rostou jako o život. O měkých nemluvě.


Z tvojí následné odpovědí Jardovi jsem pochopil, že Jardova metoda není z pochopitelných důvodů určena pro naprosté amatéry - chápu, rozumím, znalost moře a návyky jsou věci na dlouhý běh...ale pořád jsem tam nenašel odpověď na to, kam se poděje těch 90 procent bordelu, o kterých píšeš, a které tedy bez odpěňovače neodpěníme. Ptám se proto, že v lednu startuji nové akva plně podle Jardovy Turnovské metody, Jarda mě toho mnoho (vlastně skoro všechno) naučil a já jsem i přes to nevděčný šťoura, který si vše rád ověřuje. Mohl bys mi tedy prosím napsat vysvětlení tohoto rozporu, abych se v tom vyznal?

Druhá otázka je starší, již jsem ti ji položil, ale zůstala bez odpověďi:

viz: viewtopic.php?f=4&t=2586

Psal jsi tam, že Zeolit je podvod, který funguje jen za určitých podmínek - ptám se znovu, za jakých podmínek funguje a proč je to podvod - moje nádrž fičí na zeolit již necelý rok a nepozoruji problém, notabene u nové nádrže dle Turnovské metody budu mít komplet dno z mletého zeolitu.

Jsem si ce amatér začátečník, ale nemyslím si, že je to podvod, jen mám pocit, že je to nedostatečně vysvětlená metoda, která prostě není založena na tom, že zeolit "žere" dusík, ale je z větší části založena na např velké ploše pro osídlení bakteriemi, což má větší účinek, než samotná absorbce dusíku.

Díkes za pomoc, Vašek
aqua-in
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 14 Dec 2010 06:09
Bydlisko: PRAHA

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa aqua-in »

Pro Steedy- na nikoho nenadávám a nikoho neurážím
Pro Rybku - melu to, co sem kdo dá
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ja som mal vzdy za to, ze odpenovac vyslaha tak 30 % bordelu. Ucinnost 90 % by bola mozno dosiahnuta pripojenim 2 m skimmera na 300 l nadrz.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa maro »

a neodporúča sa práve z tohto dôvodu urobiť jedna masívna výmena 1x za rok?
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Steedy »

aqua-in napísal:Pro Steedy- na nikoho nenadávám a nikoho neurážím
Pro aqua-in : nebylo to na vas..
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa rybka »

Pro Vasekg:
Funkce odpěňovače je založena na celkem složitě definovaném jevu zvýšeného povrchového napětí mezi vzduchem a látkami složitější uhlovodíkové stavby znečisťujcí mořskou vodu. Tato "definice" asi není to pravé a ani princip zde proto nebudu rozebírat (Správná definice z pohledu fyzikální chemie je ještě složitější než úvodní věta, kterou jsem stvořil). Tento jev je znám i z přírody občas vysílaný bulvárními televizemi - znečištěná voda u pobřeží má za následek vznik spousty pěny na přilehlých plážích.
Účinnost tohoto procesu je velmi vysoká, polorozpadlé "odpadní" bílkoviny, aminokyseliny a další meziprodukty jsou odstraněny z vody ještě dříve, než se rozloží v konečné fázi na dusičnany, hydrogenfosforečnany, oxid uhličitý a "zbytkovou" vodu. To je těch cca 90%. Má to i své mínus, odpěňovač nebere z vody vše odpadní, bere s sebou i jiné složky potřebné pro život bezobratlých.
Proto už počátkem 90. let i u nás zkoušeli chovatelé odpěňovač z filtrace vyřadit a celkem se podařilo do té doby jediný "správný" Berlínský způsob filtrace dostat "na kolena".
Jak jednou pravil Pepin: Kdo nemá v obýváku na čestném místě Dařbujanův hranatý odpěňovač, není mořský akvarista.
Přišla na řadu chemie, a to ze dvou směrů. Jeden směr je založen na přírodním srážecím mechanismu; ten využíváme např. na odstraňování hydrogenfosforečnanů. Druhým směrem bylo použití látek, které se na odstraňování odpadních látek v přírodním prostředí pravděpodobně nepodílejí. A to jsou ty podvody, mezi které zeolity patří. A nakonec zde patří i aktivní uhlí, molekulová síta tohoto typu totiž nikde v moři "nerostou". Oba směry však řeší až důsledek, nikoliv předcházení příčině a provoz je možný, ale je náročnější.
Ostatní metody nejsou předmětem dotazu, pouze informuji, že je jich spousta.
K té druhé otázce: Mrkni na fotky, kam jsou nasměrována čerpadla a kde bude voda téměř bez pohybu. Ve stejném linku dále na to upozorňuji. Čerpadla v "nature" krytech se umísťují i před útes, ale onen kryt má i své sání a odtahuje vodu od útesu. Nad útesem je to celkem k ničemu.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa vasekg »

Aha. TAkže to tedy podle vás není podvod z hlediska funkčnosti v sytému, ale říkáte tomu podvod, protože to v moři není a my to používáme? To je totiž jediné, co jsem z té odpovědi pochopil, asi jsem natvrdlý. Tomu bych neříkal podvod, ale dobře vymyšlený náhradní postup :-)

Složitosti, které jste popsal okolo odpěňovače též nechápu, pro mě, fyzikálního a biochemického ignoranta, to byl naprosto nečitelný odstavec, já jako obyčejný středoškolák jsem na konferneci v BAdíně od ROmana pochopil, že odpěňovač funguje na tom, že jakousi elektrostatickou silou nabalují na sebe bublinky vzduchu bílkoviny a aminokyseliny (a další látky) a vzniká pěna, kterou my následně odstraňujeme.....

Mě však spíš, jako člověku, který se snaží nějakým jednoduchým způsobem pochopit principy fungování nádrže, stále nesedí toto:

Odpěňovač (fyzikální filtrace) vyloučí 90% odpadních látek nebo látek tvářících se jako možný odpad,

Jarda napsal:

A co když někdo odpěňovač vůbec nemá a proudění v akváriu je sotva vidět ? A vodu skoro vůbec nemění (max. 5% za měsíc)
A ty potvory SPS rostou jako o život. O měkých nemluvě.



Stále to nechápu, ale pravděpodobně to bude nad mé síly. To samé, jako s tím zeolitem, já si myslím, že to není podvod ale výborně fungující náhražka, tedy aspoň mě funguje, stejně, jako uhlí. Přeci, jestli jsem to správně pochopil, zeolit není a nemůže být náhražka skimmeru, protože skimmer z vody neodstraní NO3, na to je zeolit, případně jiné metody, ne? Uhlí zase primárně odstranuje toxiny a jiné věci, ne NO3. To by se pak každej mohl vyfláknout na pelety, různé jiné sorbenty, protože skimmer by všechno zastal...a protože to tak není, standartně se používá skimmer + zeolit + uhlí, pak to funguje. Takže: jarda v tomto systému vynechává skimmer. Jak to že mu to funguje bez něj? (samozřejmě Jarda pak ještě skoro vynechává proudění, používá protogen atd...)

Díky za vysvětlení
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa Peter »

nechcem vobec polemizovat, berte to len ako moju skusenost a poznamku: 3 roky som bezal na sedimentacny filter ( bahno ) a bez odpenovaca.V pohode aj SPS.Teraz mam zeolit a smiesny odpenovac na lipove drievko(4 roky).Pokial som akva neznicil teplotou, tak LPS,SPS boli super.Makke koraly pred havariou som uz nemal vobec.Ak by som robil novu filtraciu urcite by som zvolil DSB a silny odpenovac.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Nastrahy dlhodobo fungujucich nadrzi

Príspevok od používateľa rybka »

Při fitraci s odpěňovačem vytváříme trvale čistší až "sterilní" prostředí, ale vše musíme krmit samostatně, tedy i korálnatce. Co není spotřebováno, je téměř ihned vyloučeno mimo systém.
Při filtraci bez odpěňovače krmíme ryby a z nespotřebované potravy (to znamená např. z výluhů z ní) se živí korálnatci a ostatní filtrátoři.

Z těch cca 90% látek "tvářících se jako odpad - viz komentář výše" při filtraci bez odpěňovače většinu zpracují filtrátoři a zbytek je na sorbentech a biofiltraci. U málo zatížených nádrží je jedno, jaký systém použijeme, v nádržích s koloniemi korálnatců vážícími až okolo 10 kg je již filtrace bez odpěňovače hazard. Chemický boj mezi korálnatci ("slizová válka") už má pro biologické zatížení nádrže svůj významný vliv a takový systém může padnout "přes noc". To když nám kolonie korálnatců doslova přerostou přes hlavu anebo z vody. A není problém u mnoha rychle rostoucích druhů SPS vychovat desetikilovou kolonii za tři roky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"