Ako rýchlo vám porastá technika vápenatou riasov?

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Ako rýchlo vám porastá technika vápenatou riasov?

Príspevok od používateľa laomedon »

Tu si pozrite ako niekomu za 1 mesiac porastie riasa na pumpe Vortech vraj táto konktrétna je rovno pod 1000w HQI

Obrázok
&
Obrázok

tak tam sa SPS asi musí pekne dariť
neviem v našom systéme je rast vápenatej riasy minimálny skôr žiadny :roll:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

No vidis Ado, v tvojom systeme nemas fialovu riasu, no napriek tomu sa SPS aj LPS koralom u teba dari :D .
Pokus o REEF ...
jafr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 05 Júl 2007 21:24
Bydlisko: ruzomberok

Príspevok od používateľa jafr »

Ja som zo svojej vapenatej riasy nestastny. Mam 2 a pol mesiaca akvarko a z povodnych 10 kg zivych kamenov posiatych krasnou riasou zostava z nej uz iba zlomok. Priebeh je takmer rovnaky - najskor strata farby az do vyblednutia (doslova biela farba) a nasledne akokeby ju rozpustilo, doslova zmizne. Pricinu neviem, premiestnil som aj prisavanie do odpenovaca mimo skrinku (bol tu uz rozoberany problem z prisavanim CO2 a tym udrzovanim Ca koncentracie, pri poklese kH).
Moje zlozenie systemu- odpenovac, dsb, zeolit, phosex, osvetlenie 240W, 4 biele a dve modre, teplota dost stupa, po instalacii ventilatorov 26-29, vynimocne na 30, hustota 1,026; pH 8,26; Ca 450; Mg zatial nemerane, stopove prvky, I2, Sr,Mg - make up tyzdenne,
Z koralov sa dari xenii, sarcophyton som vyhodil lebo takmer zhnil.

Takze ak niekto vie co by mohlo byt za tym tak nech radi. Ja si neviem rady, naznaky rastu na mrtvych kamenoch takmer ziadne.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Systém ještě není vyzrálý, doporučuji částečnou výměnu vody cca 10% týdně. Je nutno počítat s tím, že Xenie jsou "velcí žrouti" vápníku, tzv. vápenaté řasy dobře rostou pouze v nádržích s obsahem hořčíku nad 1100 mg/l.
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

rybka napísal:...Je nutno počítat s tím, že Xenie jsou "velcí žrouti" vápníku...
To fakt?
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
jafr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 05 Júl 2007 21:24
Bydlisko: ruzomberok

vapenate riasy

Príspevok od používateľa jafr »

snad este doplnim- po zmiznuti sinic a zelenych rias nabehli take biele chumaciky, ako na broskyny, len mozno do 1 cm dlhe,
listy acropory vyrastu do dlzky max 1 cm potom stratia zelenu farbu az su priesvitne.
Xenie tam mam necele dva tyzdne, takze tam by som to az tak jednoznacne nevidel.
Mg test uz som si objednal takze to potom ponastavujem. Dnes som prave vycistil odpenovac, vytvaral velke bubliny a za posledny tyzden takmer nic nevyprodukoval, teraz opat maka ako divy.
Apropo niekde som cital ze vapenate riasy su skor na tienistej strane, a prvy prispevok bola fotka priamo spod svetla. Tak kde je pravda?
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Prave naopak, vapenata riasa potrebuje svetlo.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

mozem len potvrdit. Fialova riasa sa mi robi len na osvetlenych miestach a uz mi pokryla cely utes. Ja som uz zacal rozmylsat o zakupeni jezka nech ju trosku spasie, lebo mi totalne vsetkopokryva a tym padom upchava porezitu skal, co ma az tak netesi. Ja ked som otocil kamen tak vnutorna biela strana skaly bola za par dni fialova.


Skus si zmerat este fosfaty, nitraty a vsetky skodlive veci v systeme. Cim svietis?
Pokus o REEF ...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: vapenate riasy

Príspevok od používateľa rybka »

jafr napísal:snad este doplnim- po zmiznuti sinic a zelenych rias nabehli take biele chumaciky, ako na broskyny, len mozno do 1 cm dlhe,
listy acropory vyrastu do dlzky max 1 cm potom stratia zelenu farbu az su priesvitne.
Xenie tam mam necele dva tyzdne, takze tam by som to az tak jednoznacne nevidel.
Mg test uz som si objednal takze to potom ponastavujem. Dnes som prave vycistil odpenovac, vytvaral velke bubliny a za posledny tyzden takmer nic nevyprodukoval, teraz opat maka ako divy.
Apropo niekde som cital ze vapenate riasy su skor na tienistej strane, a prvy prispevok bola fotka priamo spod svetla. Tak kde je pravda?
Vápenaté řasy opravdu na mnohých místech rostou pouze ve stínu, ale ta místa jsou osvětlena Sluncem intenzitou vyšší jak 100000 Lux. Oproti tomu naše HQI nebo T5 jsou pouhé "bateriové kapesní svítilny".
Degenerace Acropor jak popisuješ je opravdu způsobená nedostatkem hořčíku, absencí molybdenu, zdřejmě i stroncia, draslíku atd. Doporučuji změřit Mg v nádrži a v čerstvě připravené mořské vodě, propočítat rozdíl a dávkovat nějaký přípravek nebo chemikálii. Ten zbytek vyřeší např. Trace Elements od Coral-shop.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

S vapenatou fialovou riasou nemam problem , mam jej viac nez dost vcetne techniky .Podla mna rozhoduje svetlo a Stroncium . Mg mam tak okolo 1300 , Ca 450 mg. Pokial som nepridaval stroncium tak na mna kaslala vyse roka, teraz mam problem, lebo u cerpadiel to zacina byt kriticke... Akva mam 4 roky.
Tolko moje skusenosti.
Peter
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

u mna sa akosi tiez rozmohla, a to nepridavam ziadne prvky.
zrejme to bude aj vymenou trubic za nove.
neviem ci sa mam teraz radovat alebo nasadit nejake pozierace vapniku.
zatial mam iba makke korale, a zda sa ze sa im dari. xenie sa zacli rozliezat po aqa a aj tahava sinularka ma nove prirastky a sarkac zacal vyrastat s kamena z ktoreho som ho predtym odrezal.
uvidime co bude dal.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vapenata riasa potrebuje vapnik, stroncium , horcik a svetlo... takze staci vymienat vodu a svietit a pojde jak z praku
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Já osobně v ní takový problém nevidím.Je to alespoň důkaz,že mám v akva dostatek prvků pro tvrďase,kteří mají u SPS polipů polipy jako u LPS :-).Zatím je v normě,roste,ale nepřekáží.Akva mám teprve 3/4 roku,tak to bude asi tím.
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"