Častá výmena vody

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Častá výmena vody

Príspevok od používateľa laomedon »

Na poslednom stretnutí morských akvaristov sme sa vo večerných hodinách rozprávali s Pepinom a ďalšími o farebnosti koralov, je pravda že sa nám celkom darí rozmnžovať SPS ale problém ktorý všetci majú je ich farebnosť.

Ako povedal Pepin - niečo tam ešte chýba, tiež si to myslím. Keď vidím krásne farby odchovov u Roberta z Korallenzucht.at tak ma napadá že tomu ešte niečo musí chýbať. Robo nemá skoro žiadnu filtráciu len Odpeňovač a Zeolit reactor. Ca a Mg dopĺňa len vďaka Calcium reaktora. Okrem toho pridáva aj aminokyseliny

Takže dnes som sa rozhodol že idem vyskúšať 50l výmenu vody týždenne. to znamená pre náš systém (380lit.) cca 13.5 - 15% vody týždenne. Takisto výmena zeolitu v reaktore bude častejšia raz za mesiac. doteraz to bolo raz za 4-6 mes. Tak uvidíme čo to spravý. :D

Ešte jedna dôležita vec je Redox potenciál vo vode na výmenu a preto som dnes bol kúpiť 2x 50l bandasky v Rempe vďaka ktorým budem môcť meniť 50l týždene. Najmenej ako bude voda miešaná pred výmenou bude 14 dní práve kôli zvýšeniu REDOX potenciálu.

takže farbám zdar a LET THE TEST BEGIN :D :D :D
Naposledy upravil/-a laomedon v 08 Okt 2007 13:00, upravené celkom 1 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

výměna vody

Príspevok od používateľa pepe »

Zajímavý nápad! Držím palce a už se těším na výsledky, ze kterých se myslím všichni rádi poučíme!
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Taky mi to vrtá hlavou, kde se ztrácí barevnost SPS korálů. Zašel jsem trochu do teorie Ballingových výpočtů pro dávkování jednotlivých prvků pomocí roztoků solí a asi jsem tu chybu našel. Přes víkend jsem dodávkoval chybějící deficit (za poslední měsíc) a světe div se: jedna "hnědá" Montipora digitata je najednou fialová, další pak oranžová (po dvou dnech :!: ). Je to takový rozdíl, jaký byl u Pepina po přenesení do nově zařízené nádrže. Já jsem nic nestěhoval a "jen" jsem vyměnil cca 10% objemu vody (pravidelná výměna 1x za 14 dní).
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Momentalne nemam problemy s farebnostou koralov, aj ked prvy cca pol rok to nebolo celkom ono. Aj koraly od Cinana sa este dofarbili oproti stavu, ked som ich kupoval. Koraly od Roberta su po mesiaci bez naznaku zhorsenia farieb.
Takze skusim zhrnut veci, ktore som za posledne zhruba 3 mesiace zacal robit inak:

1. doplnenie svetelneho spektra o cervenu farbu (resp. celkovo som k povodnemu 2x HQI 150W 10 000K pridal este 4x54W T5)
2. zacal som davkovanie draslika
3. vymenil som kefu na odpenovaci za vykonnejsiu
4. asi raz za 2 mesiace odsajem 1/3-1/2 piesku z dna, kompletne ho preplachnem, vydezinfikujem, druhy den opat preplachnem a vratim naspat - dostanem tak z nadrze slusne kvantum bordelu a biomasy exportujucej nadbytocne ziviny, o zlepseni svetelnych pomerov v nadrzi so snehovobielym substratom nehovoriac.
5. zacal som krmit kvalitnym DIY krmivom - vsetko cerstve a original morske ingrediencie + vitaminy a ine tajomstva sefkuchara.

nic ine som radikalne nemenil, pritom farebna odozva koralov bola vacsinou viac nez uspokojiva.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Lukáš, nedoplnís aj ty údaj ako casto/kolko menis vodu?
Ja tiez môzem potvrdit ze dostatocna vymena vody viedla vzdy k lepsiemu vyfarbeniu koralov, aspon rozhodne v SPS nádrzi. U mna tak min 15% za dva tyzdne.
No ale minuly týzden som sa konecne odhodlal a povysaval dokladne dno od statocneho bordelu, no a dnes su SPS vyvarbene este lepsie (nepomoze ani pohyb vody o ani 40-80 nasobku objemu, proste na tom dne a dekoracii to jednoducho drží).

Mne zatial stale vychadza ze častá a dostatocná (az 25-50%) vymena vody(s kvalitnou soľou) za mesiac s dôkladnym odstranovanim detritu, nenahradi ziadna super extra technika, pripravky, ... .
Ale toto sme tu uz niekde dávnejsie myslim spominali ... :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

prosim Vas v com dezinfikujete ten piesok? cista voda z RO alebo tam pridavate aj jod? ak ano tak asi kolko jodu
vdaka.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

rybka napísal:Taky mi to vrtá hlavou, kde se ztrácí barevnost SPS korálů. Zašel jsem trochu do teorie Ballingových výpočtů pro dávkování jednotlivých prvků pomocí roztoků solí a asi jsem tu chybu našel. Přes víkend jsem dodávkoval chybějící deficit (za poslední měsíc) a světe div se: jedna "hnědá" Montipora digitata je najednou fialová, další pak oranžová (po dvou dnech :!: ). Je to takový rozdíl, jaký byl u Pepina po přenesení do nově zařízené nádrže. Já jsem nic nestěhoval a "jen" jsem vyměnil cca 10% objemu vody (pravidelná výměna 1x za 14 dní).
Mohol by si zverejnit o aku chybu sa jednalo ? Alebo na e-mail,ss a pod. :)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Obecně je chyba ve "sčítání jablek a hrušek", následně pak i na výstupech kalkulaček pro dávkování. Přeci jen je to dost čerstvá a dosud dlouhodobě neověřená záležitost (pouze 5 dní), přesto výsledek je zatím výrazně viditelný.
Zatím to pro jistotu nezveřejním, existuje totiž spousta expertů, kteří by to brali jako spásný "zázrak" a spíše by napáchali víc škody jak užitku. Množí se mi dotazy v "ss" o dávkování toho či onoho a nakonec mi pisatelé napíšou, že ani nemění vodu :roll:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

:-)............... teda,jsi taktní :-)............vodu již měním,musel jsem se hold poučit :-)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

andy napísal:Lukáš, nedoplnís aj ty údaj ako casto/kolko menis vodu?
10-20%/mesiac, jednorazovo
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Príspevok od používateľa aquain »

To jsou mi ale novinky.......... :lol:
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

A co je lepší měnit co týden 5% vody nebo jednou za měsíc 20% vody naráz. Já jsem měnil 25 L vody jednou za čternáct dní, teď zkouším 40L za měsíc. Co je podle Vás lepší. (Akva 380L)
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Lepsie je menit mensi objem a castejsie. Vacsinu vsak casta vymena prestane po case bavit.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

No páni môžem zatial poinformovať že 50 litrová výmena vody týždenne ma celkom bavý, keď to už mám zabehnuté a v dvoch veľkých bandaskách s tým že sa mieša voda aspoň 14 dní.

Po 3 týždnoch je zmena celkom viditeľná, sinice sú už minulosťou, a je až neuveriteľné koľko svinstva odsajem každý týžden. 10 až 15% výmena týždenne mi tiež umožnuje dokonale včistiť žumpu (do sucha) čo následne aj vidno na čírosti vody :lol: :lol: :lol:

postupne si všímam že aj seriatopora histirix konene začala chytať pekne ružovú farbu a acropory začaly rásť rýchlo skoro ako montipor ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Príspevok od používateľa aquain »

Heuréka

Desítky rad, návodů, metod a dalších článků na tamto foru jsou k ....

Měňte každých 14 dní 20% vody(sůl T.P. PROREEF nebo AQUA trace Care coral premium) a budete mít dobrý akvária

Já to dělám 5 let a funguje to
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"