PO4 v kamenech

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

drhumbert
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 05 Júl 2010 20:51
Bydlisko: Kravaře

PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa drhumbert »

Ahojte.
Rozhodl jsem se mé fisch only aqva předělat na aqva převážně s sps koráli. Problém mám v tom, že hodnoty PO4 jsou tak vysoké, že jsou mimo rozsah mého měření. Rybám to nevadí a na kamenech je i život. Skvěle na nich rostou modré houby. Zájímá mne co mi poradíte jak dostat PO4 z šutrů. Chci vyměnit skoro celý obsah vody (1200 l) a mám strach, že mi kameny pustí po4 zpátky do vody. Něco již poradil GUT (díky), ale víc hlav více moudrosti.

Díky
Dr. Humbert
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa gut »

No já jsem tě asi s tou slohovkou moc nepotěšil:-)nicméně bych upřesnil,že je nutno dostat fosfáty s opravdu velkých kamenů.takže bez možnosti je vyjmou s nádrže a navíc tak aby nebyly ohroženy ryby.škoda při uhynu těch krasavců by byla velká.a odlovit je není možné

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa tragett »

Případně to lze i s pískem, ony se "nacucají" do vápenných dekorací a uvolňují se nazpět, tak, jak je popsáno zde, ale to si určitě četl ...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Za "starých" dob se tradovalo přibližně toto:
Fosforečnany z vody částečně reagují s vápníkem v korálových kamenech za vzniku nerozpustného fosforečnanu vápenatého. Tento pak pokrývá tenkou vrstvou jak korálovku, tak kameny. Ucpává póry, které jsou normálně využívány bakteriemi a tím se zhoršuje průběh nitrifikace a denitrifikace v tomto substrátu. Nerozpustný fosforečnan vápenatý lze ze substrátu odstranit jeho ponořením do kyselého prostředí (aspoň 5,5 pH) a tím vrátit kamenům i korálovce jejich původní vlastnosti (pórovitost).
Do jaké míry lze tento postup využít pro odstranění "všech" fosfátů ze substrátu nevím. Možná by to ale stálo za pokus - "špinavé" kameny z akvária vyndat a nechat třeba týden v čisté, nově připravené mořské vodě (fosfáty 0) a pak změřit, jestli se z nich uvolnily fosfáty. Pak polovinu kamenů naložit třeba na tři dny do octa a po jejich dokonalém opláchnutí vodou případně neutralizaci sodou je opět naložit do čisté vody a po týdnu změřit fosfáty. První polovina (ta, která nebyla v octu) kamenů by měla uvolnit do prostředí více fosfátů než polovina druhá, která octovou kůrou prošla. Nevím ale, jestli je týden dostatečná doba k tomu, aby se do vody uvolnilo měřitelné množství fosfátů ze substrátu - nutno vyzkoušet. Nevýhodou postupu samozřejmě je to, že se tím zahubí všechen život na substrátu. Jak to udělat bez těchto následků si ale nedokáži představit.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa vlčák »

tyden je dost dlouha doba.resil jsem tento kumulacni problem pred cca 10ti lety.tehdy jsem pouzival absorber tunze na bazi hliniku.v nadrzi cca 0,2-0,3 po4.po aplikaci absorberu druhy den nemeritelne a za dva dny 0,2-0,3.a takto porad dokola.dal jsem dekoraci do kyble s cerstvou vodou a za 2-3 dny se to vylouhovalo uplne stejne.z koralovky z berlin filtru to same.casem jsem to vytahl pomoci absorberu a dnes stejne kameny mam v mych nadrzich s sps.bez preruseni provozu a funguji.takze casem lze odstranit,dle meho nazoru a pokusu.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa Jaroslav »

To je pravda, pomocí silného absrobéru by to také mohlo jít.
Pokud ale budeme ošetřovat pouze oddělené kameny nebo korálovku, bylo by možno použít i chlorid nebo síran železitý ve vyšší koncentraci. Zbytky sraženiny (fosforečnanu železitého) i samotného reagentu, případně i vzniklá iontová nerovnováhá zůstavšího roztoku nevadí - všechno se odstraní pozdějším oplachem.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa gut »

no můj postup byl jednoduše ofokoukat utes a udělat větší výměnu vody.a pak postupně měnit vodu,nasadit velké dávky kemiry a její sorbci posílit tím,že těma výměnama postupně sníží hustota vody tak aby to bylo pro ryby bezpečné.při odkalování dna a čištění utesu jsem doporučil i AC.až by byla hustota řekněme na 1,020 tak se sorbční schopnost kemiry zlepší.v téhle řidší vodě bych aplikoval dvojnásobné dávky fosexu a po nějaké době když by se vypozorovalo že už se fosfáty neuvolňují tak rychle a nebo by uplně přestaly růst by se pomalu vrátila sanilita na původní uroveň.před každou výměnou samozdřejmě aplikace uplně čistého sorbentu.použití hliníkového fosexu sem se chtěl vyhnout.moc tomu svinstvu nevěřím.ale pokud si myslíte,že je to bezpečné souhlasil bych.vzhledem k nutnosti použít poměrně velké dávky a délku celé procedury jsem radil kemiru.ono přece jenom ten Alfosex není nejlevnější:-)
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa vlčák »

vse na bazi al je nebezpecne.taky jsem psal ze tenkrat. je to 10 let zpet.to bylo za vlady krale hynka a spol
klaun22
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 30 Sep 2010 14:09
Bydlisko: F-M

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa klaun22 »

Já jsem tuto vzniklou situaci(fosfáty na šutrech) řešil zhruba tak ,jak popisuje gut .Nechtěl jsem šutry vyhodit a nahradit je novými. Funguje to ,ale je to hodně zdlouhavá zaležitost. I po pul roce bylo co stahovat(taky se to tam dlouho ukládá). Výměna vody ,silný ofuk (nasadil jsem 5 čer. 30000v400l měnil jsem jejich polohu ,učinné bylo ofuk kolmoke dnu),absorber
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahoj prečítaj si tento článok, dole po kliknutí ho TARGET AJ PRELOŽIL:

http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=44&t ... 299#p64299

Ale v skratke ti poviem len to, že kamene majú takú kapacitu naakumulovaného PO4, že ich rozhodne vymeň. Všetko ostatné je len strata času, peňazí a frustrácia. Hovorím to z vlastných skúseností. Máš aj riasy v akvárku?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa jskubak »

S vlastnej skusenosti mozem povedat ze je to beh na dlhe trate s velkou sancou na problemy. Hlinikove sorbenty viazane na tuhom nosici su velmi ucinne treba ich pravidelne menit a neprekrocit max.davku. Uvolnovovanie fosforecnannou sa da urychlit znizenim pH na 7,8-7,6 a znizenim salinity na 1,21-1,19, bol by som tu ale velmi opatrny, aby si to neodniesli aj ryby. Podla mna so zelezitym sorbentom nie je sanca a pri oplachovani kamenou kyselinou sa znici mikrozivot a vlastne sa restartuje, to tam mozno rovno pouzit radsej suche kamene
kral
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 08 Nov 2011 06:37
Bydlisko: Jihlava

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa kral »

muzou se takto v kamenech ukladat i silikaty?
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: PO4 v kamenech

Príspevok od používateľa martin01 »

To samé jsem řešil i já před rokem, kdy jsem si myslel, že po kolapsu (přesolení) to z kamenů časem dostanu. Na kamenech se stále tvořila vláknitá řasa a v ní se zadržoval další bordel. Nakonec jsem také vyměnil všechny kameny a teď po pěti měsících se to celé zaběhlo a řasa je pryč. Kdybych to udělal hned, tak jsem ušetřil za Kemiru a byl jsem o rok dál. Ale člověk si to musí asi vyzkoušet. :) Možnost je kameny vylouhovat, ale to člověk nikdy neví, jaký bude výsledek a stejně to pak nabíhá od začátku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"