Výmena piesku na dne

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Výmena piesku na dne

Príspevok od používateľa laomedon »

Včera som sa konečne dopracoval k výmene piesku na dne vďaka pepovi som zohnal živý aragonit. Zarobil som čerstvú vodu a hop sa do práce.

Odsal som skoro všetko čo bolo na dne :-) s vodou. potom som cez lievik sypal Živý Aragonit na dno. Voda bola trošku zamútená skoro ako z vápna ale po pár minútach sa to vyčistilo.

A teraz ten šok, myslím príjemný šok. Keď som sa po pár hodinách vrátil domov nádrž bola krásna čistá a hlavne ten úžasne bily piesok ktorý skoro akoby svietil. Obrovský rozdiel. Mrzí ma že som to nespravil skôr.

Tie všetky reči že živý piesok je hlúposť sú podľa mňa hlúposť :-) Večer pošlem foto, včera som nemohol pretože som mal foťák v kancelárii. Kto neverí nech sa príde pozrieť ale dám foto pred a potom pre porovnanie určite to ale nebude také presné ako na vlastné oči :-)

Budem referovať zmeny v nádrži (ak nejaké budú?) a aký to všetko malo následok, ja dúfam že len dobrý. Mal som len hĺbku dna 1 až 3cm čiže som určite nenarušil nejaké procesy.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Biely nebol preto, ze bol zivy, skor naopak.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Nikdy som nepovedal že práve PRETO bol biely :-) :-) a stále je. Tu skôr ide o to že keby som kúpil suchú koralovku tak:
1. - ju musím preprať a nikdy by nebola taká čistá že po 5 minútach po vložení do nádrže je krištálovo čistá voda.
2. - Určite by do týždňa po vložení suchej koralovky na nej bola zelená riasa.
3. - Suchá koralovka má inú farbu. Aragonit je ďaleko krajší aspoň mne sa viac páči.
4. - Spridaním tohto Aragonitoveho piesku sa určite zdvihla a zastabilizovala hladina CA, KH a PH keď budem mať zmerané hodnoty tak ich zreferujem.

Toto sú niektoré z výhod živého aragonitu, nech nikto nečaká že v ňom nájde živé kraby, pody, blšivce, hviezdice a pod. TO NIE to som netvrdil ale niektoré baktérie sú sviňe a prežijú aj to čo nič iné neprežie. Takže to s tou prepravou ma to až tak netankuje.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm a po pridani ziveho aragonitu rybam naramne stupne IQ a odpenovac zacne sam od seba varit kavu a strielat pukance :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

to ešte nie ale občas nájdem niekde v piesku živé Ttridactima maxima a každý ôsmi utorok aj to iba v stredu vytiahnem z odpeňovača jednu čiernu perlu.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

V stredu sa vyťahuje niečo iné, asi to máš pomýlené...... :lol: :lol: :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

http://www.reefkeeping.com/issues/2006- ... /index.php

V časti Water Changes chlap píše:

"I like the sand bed to look white, not green. I've also observed that the corals' colors develop better when the sand bed, together with the detritus in it, is removed every few weeks. It is quite a task, but the result is rewarding, in my opinion."

"Páči sa mi keď je dno biele, nie zelené, Tak isto som si všimol že koralom sa darí lepšie keď sa piesok na dne spolu s ditritom v ňom každých pár týždňov odstráni. Je to namáhavá úloha ale výsledok, aspoň podľa mňa stojí zato."

Podľa toho ako jeho akvárium vizerá a funguje usudzujem že chlap netrepe dve natri. Nechcem sa tu z nikým hádať, toto je aj môj názor a toto funguje aj u mňa. Výsledok naozaj stojí zato.

Ak má niekto nádherné akvárium so starou koralovkou na dne poprosím o foto. Samozrejme toto neplatí pri DSB to je o niečom úplne inom.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Je to určite rozdieľ ked dno až žiari, ako sa pozerať na šedivé dno :cry: Ja ho tiež vymením ale nie kvoli životu v piesku. :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Lukas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 03 Jan 2006 09:48
Bydlisko: Benešov u Prahy
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lukas »

Mohu se zeptat, jaké značky byl ten živý písek a jestli máte na něm v akvariu také tu rybku, co ho ,,propírá,, - Valenciennea (myslím, že snad puellaris). Také přemýšlíme doma o výměně korálové drtě za píseček...
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Nie Valenciennea tam nemám, mám tam iba párik mandarinov a jedného Escenius bicolor? ak sa nemýlim. Inak po 48 hodínacách všetko zatial v pohode.
Naposledy upravil/-a laomedon v 03 Nov 2006 23:04, upravené celkom 1 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Ak by si mal trochu času, tak pridaj foto. Rád by som to videl. Dík.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Foto pridám keď si nájdem chvilku a budem mať Foťák po ruke pri zapálenom svetle v nádrži.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Zatial len napíšem skúsenosť so starým pieskom,

Čiže môj plán bol taký odsatie starého piesku z dna hlavnej nádrže s tým že ho vymením za čerstvý / čistý živý piesok. toto sa mi aj podarilo a všetko vizerá v poriadku.

Ďalší krok mal byť ten že ten odsatý pieok som chcel premyť / samozrejme že v slanej vode / a potom vysať ešte asi 2kg kremičitého piesku v refugiu /chyba z mladosti :-) / a tento nahradiť tým prepratým z hlavnej nádrže.

Ale teraz POZOR :-) keďže som bol lenivý dal som zatial do odsatého piesku v bandaske z vodou čerpadlo s tým že prúdenie vody stačí na pár dní udržať piesok v pohode. a teraz CHYBA toto nebol najrozumnejší nápad ale keď som sa včera v noci dostal späť k bandaske a chcel premyť piesok po necelom týždni skoro ma vyvalilo.

Obrovský zápach a totálna čierna farba ako hnoj bolo to čo ma čakalo v bandaske. Všetok život evidentne skapal a začal hniť a rozkladať sa. Poznamenávam že išlo len a len o piesok. Avšak ten zápach a stav piesku mi prišiel ako keby som tam nehal 2kg zdochnutú rybu a zalial ju ešte väčším sajrajtom. Vďaka bohu už moja drahá spala a nemusel som počúvať ako nám smrdí kúpeľňa.

Takže poučenie je asi také že piesok aj keď iba o hr. 1-2 cm obsahoval dostatočný život v rôznej forme. Určite hrá v našich malých moriach nemalú úlohu. Takže už asi nebudem uvažovať o nádrži s holým dnom. tolko z mojej skúsenosti.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Adrian, a este stale budes dokupovavat ten ´live sand´, alebo si uz dobudúcna vystacis so svojim ´starym-dobrým-domacim´ live-pieskom ? sorry :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Určite budem pravidelne piesok odsavat a meniť. To že to bude zakaždým Live sand je asi isté. Nejako sa neviem uspokojiť s myšlienkou že dám mŕtvy suchý piesok do zabehnutej nádrže. A tiež si radšej priplatím zato že ho nemusím prepierať :-) veď to nieje až taký rozdiel v porovnaní s inými nákladmi.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"