sťahovanie nádrže

Naša nutnosť nevyhnutná, spôsoby a opakovania údržby morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

wiki133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 12 Jún 2014 00:59
Bydlisko: Topoľčany

sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa wiki133 »

Ahojte reefari,

idem sťahovať aqua z izby do izby. Ako by ste mi doporučili to urobiť? Mám meniť piesok a pod. alebo to prežije? Na čo sa mám pripraviť? Prosím o rasdu. pls
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Smityl »

Záleží co přesunuješ :D jestli třicítku tak ji normálně přenes :) žádnej přesun není pro aq dobrý.
Dr.Chila
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 28 Aug 2014 19:02
Bydlisko: Světlá nad Sázavou
Kontaktovať používateľa:

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Dr.Chila »

Stěhoval jsem cca měsíc zpět. Ryby jeden kanystr, živé kameny další barel, písek jsem nechal s 0,5cm hladinou nad ním. Pak filtraci.. šílenost snad to bylo naposled. Následně pak sestavení skřínky filtrů technicky nalévání vody odsávání bordelu co byl vyplaven z písku doplnění vody co byla odsátá.
Akvárko o týden kvetlo kvantem řas totálně rozhozené :D
Ale akvárko radím přenášet na nějaké tvrdé podložce aby nepovolil silikon nemá rádo stěhování AQ.
Jstěhoval jsem jen 126L a 33l filtraci
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Killingman »

Nechci zakládat nové téma, tak to zkusím sem:

V dohledné době se budu stěhovat a to sice poměrně výrazně daleko (150km). Akvárium budu zřizovat nový (160x70x70, resp. 180x70x70 a nebo 200x70x70) - to je asi z pohledu stěhování jedno, nicméně bude větší než nyní (500l)

Jaký je postup? Chci z akvária A přestěhovat všechno včetně techniky a světel do akvária B.

Zatím mě napadlo:
1) Nechat udělat nové akvárium včetně filtrační nádrže. To pak na novém místě složit a zapojit, nechat vypáchnout lepidlo z trubek.

2) Začít dovážet vodu z původní nádrže, třeba po 100l výměnu (více nedám, nenakapu tolik za den) - zde ale vyvstává otázka co s vodou v nové nádrži? Stačí nějaký světlo, stream a odpěňovač strčenej v akváriu? Chyméra, že bych to zvládl za víkend je nesmyslná, celá akce určitě bude trvat alespoň 14 dní...

3) Až bude nová nádrž plná, rozbourat útes + techniku, převést jej v krabicích, ryby v sudu. Zapojit, složit útes a vypustit ryby?
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Myscho151 »

A čo tak skúsiť zohnať nejakého akvaristu z okolia, ktorí by ti sčasti vypomohol so živou vodou a produkciou vody.?
A by som si dal do akvárka teraz trochu viac siporaxu a molitanu aby si si do novej nádrže nejaké baktérie doniesol...


Čechov je dosť akvaristov :D

Ale budem držať palce nechcel by som to zažiť také sťahovanie... riadny hardcore to musí byť.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Erik81 »

Myslím, že tvůj postup je dobrý, živou vodu je nutný udržet v pohybu - na to by měly stačit streamy v nové nádrži. Odpěňovač by to mohl dobře prokysličovat (jen vymyslet, jak ho tam správně umístit). Sám bych do prázdné nádrže s vodou nesvítil. A asi bych tam dal něco, co by stahovalo film z hladiny nebo ty streamy umístil tak, aby hodně strhávaly hladinu.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Erik81 »

Ještě bych si vzal se sebou do nového reverzní osmózu a nejprve si v novém připravil 40-50% objemu nové vody (cca mezi 300 a 450l - dle velikosti objemu, jaká nakonec bude) a pak bych dle kapacitních možností dovážel a doplňoval živou až do plna.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Nielas
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 06 Jan 2015 15:54
Bydlisko: Bratislava

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Nielas »

Zozen si oxytabs. Narvi to ku vsetkemu co je zive a potrebuje bakterie. Ku bakteriam trocha bordelu (krmivo alebo cokolvek co pusta svinstvo). Probioticka sol len pomoze. Vopred priprav osmoticku vodu. Po stahovani pridaj bakterie. Pri troche stastia budu skody minimalne. Da sa zohnat aj vzduchovac na baterky. Pomoze to s pohybom vody

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa axelson »

Chalani kto z vas uz stahoval morske akvárium o takom objeme ako ma killingman??? :D :D :D
Nielas
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 06 Jan 2015 15:54
Bydlisko: Bratislava

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Nielas »

Sladke 300l s amazoniou a 4 filtre externe. Naplnene na 1/4 + cca 30kg substrat ale je pravdou, ze cca 3 hodiny stahovanie v decembri vramci BA. Straty boli zo 3 tetry ohnive. Na 3. poschodie sme ho niesli rucne.120x50x50 rozmery. Stahovanie bolo o nervy. Vsetko musi slapat a treba ratat s komplikaciami. Amazonia je hlavne neskutocna svina. Akva zakalila na 3 dni pricom som pouzil 500g vatu - celu. Lavaky v podstate funguju na tom istom principe ako zive kamene (porovite koli bakteriam). Ziaden odpenovac, ziadne absorbenty a koli kalu slaba efektivita rastlin. Pri manipulacii s akva mi riadne lepilo ci nepusti silikon :D

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Killingman »

Možná je moje úvaha mylná, ale vycházím z toho, že všude je voda jiná i za RO. Jiná je v Praze kam se stěhuju, jiná je v Hradci kde bydlím. Proto kapat a míchat novou mrtvou vodu v Praze a pak do ní strčit korály a ryby z hradecký "živý" vody mi nepřijde jako ten nejlepší nápad. Má idea je možná skutečně debilní, nicméně ten nápad, že bych "pomalu" dovážel vodu z původního akvária (kam bych umístil místo ní novou vodu, ale stále z tý původni "hradecký" mi nepřijde úplně mimo mísu.
Samozřejmě že pak postupně budu tu vodu měnit za "Pražskou", ale to si myslím by už mohlo být v klidu. Hlavní otázka je ta, jak udržet tu vodu co přivezu co nejdéle "živou" v tom novým akváriu. Nějakých šutrů mám ve filtru dost, ty můžu převést taky hned aby měly holky bakterky kde bydlet...
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Tak to hej ale otázka je keď ako si napísal budeš meniť 100l denne (ak som to dobre pochopil) nepohubí sa ti domáce akvárko predsa len to je 20% za predpokladu, že máš 500ku. Myslíš, že sa ti baktérie tak skoro rozmnožia?... Ale aj tak 300km do dňa je dosť. A keď by si časť vody kúpil?


A na okysličenie vody by ti teoreticky stačilo aj čerpadielko s difuzorom pokiaľ by si tam nemal dosť vody na odpeňovač...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Erik81 »

kapat a míchat novou mrtvou vodu v Praze a pak do ní strčit korály a ryby z hradecký "živý" vody mi nepřijde jako ten nejlepší nápad.
S mícháním max. 1/2 nové vody a min. 1/2 "živé" nevidím problém - s přidáním života po uplynutí 14 dní, po kterých bude nová voda "oživována" - pomnožení bakterií. Co na to zkušení mořáci?

Uváděné je pouze můj názor na řešení situace, kdbybych se nacházel na tvém místě. To míchání vody je z důvodu, aby Ti ulehčilo stěhování.

To Axelson: Nikdo. Ale bylo třeba se na to vůbec ptát? :wink:
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa axelson »

To Erik: pre mna dost podstatna informacia informacia ked idem stahovat akvárium ze ci uz niekto stahoval predsa len vie ake komplikacie nastali ako to vsetko naplanoval kolko vody a ako miesal ako prepravoval korale. Killingman je na fore od roku 2014 a ma celkum slusne fungujuce akvárium co som pozeral.Cize tie zakladne veci s nabehom si myslim pozna....ale nechem velmi rypat co sa tyka rad ostatných. Ja osobne po roku by som sa bal mu radit ako ma stahovat akvárium. :lol: :lol: :lol: kedze morske som este nestahoval, nepocitam 3 sladkovodne (uplne mimo temu)
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: sťahovanie nádrže

Príspevok od používateľa Erik81 »

To Axelson: souhlasím, já to myslel ve smylu, že ze stylu dosavadních reakcí je poměrně jasné, že jsou to jen osobní názory bez zkušeností, případně je to jasné i z účtů přispěvovatelů.

Ještě k tomu poměru vody - samozřejmě souhlasím, že čím víc původní vody převezeš, tím líp. Jde jen o to, jaký prostor je zde k usnadnění, který by byl bez nějakých nepříjemných následků.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Napísať odpoveď

Návrat na "Údržba"