TRITON

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

Triton metoda vyžaduje refugium - tj. řasu.

A já jsem spokojen :-)

Před tím jsem jel RedSea program, potom Baillinga z čisté chemie a Triton je nejpoholdnější :-)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Spongebob »

Kluci, snad posledni dotaz ohledne filtru :) proc tu vidim u vsech nakresu filtru..refugium jako prvni komoru? Do ted co jsem tu tak koukal, byla prvni odpenovac pak refugium a vytlak :)
Aspon tak jsem to chtel taky udelat.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Bohuš »

Protože to je prostě triton metoda... . Podívej se na stránky Triton-lab.de je to tam popsáno i s nákresem uspořádání filtrace. :wink:
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: TRITON

Príspevok od používateľa pajin »

Spongebob napísal:Kluci, snad posledni dotaz ohledne filtru :) proc tu vidim u vsech nakresu filtru..refugium jako prvni komoru? Do ted co jsem tu tak koukal, byla prvni odpenovac pak refugium a vytlak :)
Aspon tak jsem to chtel taky udelat.
Protože to refugium musí z něčeho žít - pokud by před ním všechen bordel z vody vytáhl odpěňovač a do refugia šla "čistá" voda, tak by v něm pak nežilo tolik breberek...

Sent from my Pixel using Tapatalk

55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Spongebob »

Fajn fajn, diky :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: TRITON

Príspevok od používateľa kominík »

refugium jsme používali před cca 20 lety v první komoře s Ivošem Bartečkem (Rybkou) skoro všichni a jedu na něj dodnes,žádná novinka i když už si nepamatuji odkud s tím vlastně Ivo přišel,já jen zkopíroval :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Jajo »

Spongebob napísal:Kluci, snad posledni dotaz ohledne filtru :) proc tu vidim u vsech nakresu filtru..refugium jako prvni komoru? Do ted co jsem tu tak koukal, byla prvni odpenovac pak refugium a vytlak :)
Aspon tak jsem to chtel taky udelat.
Fungujú oba spôsoby.
Niekto zas povie, že je lepšie dať refugium za odpeňovač, aby Plankton a malé živočíchy nerozmixovalo čerpadlo odpeňovača. Ja som tiež nad tým uvažoval, ale nakoniec som dal refugium na začiatok.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: TRITON

Príspevok od používateľa axelson »

Dodrziavate cca 10% z objenu akvaria aby bolo refugium? Alebo mate aj mensie a funguje?
dv.
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:17

Re: TRITON

Príspevok od používateľa dv. »

spis by me zajimalo, zdali by to slo i bez refug ? 🤔
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: TRITON

Príspevok od používateľa pajin »

dv. napísal: 04 Feb 2018 12:32 spis by me zajimalo, proc by to bez refug. neslo ? 🤔
jde to bez refugia, ale na to je řada Core 7 Other Methods. základní Triton i Core 7 jsou dělané na akvária s refugiem
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: TRITON

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Ahoj, možná jsem tuto metodu ještě dostatečně nepochopil, ale jestli je to verze Ballinga, kam se podějou ty chloridy když se nemění voda? A jak se srovnává a udržuje Ca a Mg když mám měřit jen KH? A zatím poslední dotaz :D jede tuto metodu někdo kdo má zarostlé AQ a kolik tam toho nakonec musí dávkovat? Díky
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Bohuš »

S těma chloridama by mě to také zajímalo... . Už jsem se o to zajímal u RedSea, proč se nepoužívá sůl bez NaCl a nikdo mi na to neodpověděl... .
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: TRITON

Príspevok od používateľa pajin »

zdenekzd napísal: 04 Feb 2018 13:01 Ahoj, možná jsem tuto metodu ještě dostatečně nepochopil, ale jestli je to verze Ballinga, kam se podějou ty chloridy když se nemění voda? A jak se srovnává a udržuje Ca a Mg když mám měřit jen KH? A zatím poslední dotaz :D jede tuto metodu někdo kdo má zarostlé AQ a kolik tam toho nakonec musí dávkovat? Díky
chloridy nevím, ale dobrej dotaz, zkusím to někde najít. jinak Ca a Mg se srovnává jako u každé jiné metody. Triton dělá základní "koktejl" všech prvků v takovém poměru, že se spotřebovávají podle spotřeby KH. Podle spotřeby KH se tedy nastaví základní dávkování - na 100 l vody 1 ml Core7 zvedne KH o 0,2 dKH. ale protože každé akvárium je jiné a každý má jiné korály, kdy každý druh má jiné nároky, tak v každém akváriu se prvky spotřebovávají trochu jinak. Triton neznamená, že není potřeba měřit nic než KH. Pořád se měří základní parametry, aspoň ze začátku, plus se dělá podrobná Triton analýza. Takže když zjistíš, že při základním dávkování klesá Ca, tak ho prostě nějakým přípravkem doplníš ;)

Filozofií metody Triton je udržování takové koncentrace prvků, jaká je v moři. Proto se dělá podrobná analýza a srovnávají se hodnoty. Voda se nemusí měnit, protože všechny prvky se dodávají a měřením zjistíš, které chybí a které je potřeba dodat nebo snížit. Pokud se v akváriu spotřebovávají nebo hromadí prvky, které můžou způsobit kolaps akvára, tak běžnými výměnami vody (10 - 20% týdně) se problém nevyřeší, jen oddálí (pokud teda jednou za čas něvyměním třeba 75% nebo víc). Díky ICP analýze se to dá včas odhalit :)
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

A tu je odpoved na NaCl bez soli https://www.triton-lab.de/en/calculators/core7/
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: TRITON

Príspevok od používateľa bradoo »

zdenekzd napísal: 04 Feb 2018 13:01 Ahoj, možná jsem tuto metodu ještě dostatečně nepochopil, ale jestli je to verze Ballinga, kam se podějou ty chloridy když se nemění voda?
Preto sa dávkuje každý roztok rovnakým množstvom.Aby bolo vzniknuté množstvo NaCl doplnené makro a mikro prvkami tak, aby vznikla zase len voda s rovnakým zložením, ako má byť. Následne sa zvyšuje len hustota, čo poriešiš len odobratím presne určenej vody. Na to je kalkulačka na triton stránke https://www.triton-lab.de/en/calculators/core7/ Zadáš dávku prvkov, a raz za čas odstrániš vypočítané množstvo, (pokiaľ skimmer vyšlahá menej) Základné prvky počítajú aj so špecifickou spotrebou mikroprvkov riasami (Fe, Mn, Mo, I,....) Kým" Others" sú trochu ochudobnené o tieto prvky. Pokiaľ bude Ca na červených hodnotách, asi by som riešil len celkové množstvo dávky a tým zároveň upravil alkalitu ( rozpätie 6,5-9,5). Mne sa systém páči, ale bolo by to moc nákladné pre mňa. Bradoo
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."