SODA

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

SODA

Príspevok od používateľa Zdenek »

Nevím zda budu psát pravdu, tak mě prosím někdo opravte.
KH v mořské vodě by se mělo pohybovat kolem 9°N.
Doregulování této hodnoty se dá zřejmě sodou, jak jsem se dočet zde na reefu.
Protože jsem u mě naměřil dKH=4,5° (Rataj test) budu se muset nějak tento stav změnit.
Tak že jsem se rozhodl přidat sodu, otázka je jedná se o běžně používanou kuchyňskou sodu? Jak moc velké množství se jí používá (mám 380L akva).
A dále co mohu očekávat po jejím doplnění, co se tím rozhodí?
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: SODA

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Zdenek napísal:Nevím zda budu psát pravdu, tak mě prosím někdo opravte.
KH v mořské vodě by se mělo pohybovat kolem 9°N.
Doregulování této hodnoty se dá zřejmě sodou, jak jsem se dočet zde na reefu.
Protože jsem u mě naměřil dKH=4,5° (Rataj test) budu se muset nějak tento stav změnit.
Tak že jsem se rozhodl přidat sodu, otázka je jedná se o běžně používanou kuchyňskou sodu? Jak moc velké množství se jí používá (mám 380L akva).
A dále co mohu očekávat po jejím doplnění, co se tím rozhodí?
Ja sa riadim jednym z receptov na reefcentral.com a pouzivam jeden typ kalkulacky v ktorom som na zaciatku vyrataval kolko coho pridat. Vseobecne sa odporuca najprv upravit uroven magnezia a az nasledne nato upravovat tvrdost a zaroven uroven kalcia. Podla kalkulacky ktoru pouzivam by si mal na mnozstvo tvojej vody pridat 51.3g sody, nie naraz pretoze to moze prudko znizit Ph.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Dá se použít jedlá soda. Nebo co mám shánět?
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Jedlá soda je v pohode aspon ja ju použivam.
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Zdenek napísal:Dá se použít jedlá soda. Nebo co mám shánět?
Ano, normalna jedla soda na varenie, ja si pripravujem roztok z 597g sody do 1 galonu vodu a kazdy den davkujem 50ml spolu s 50ml roztokom CaCl2.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Ptám se ještě jednou , protože se mi to nějak nezdá. Radši ze sede udělám blba, než abych něco po...
Mezi kořením jsem v kuchini našel jedlou sodu od Natura. To je ono? :oops:
Zdá se mě to nějak moc jednoduchý, když konerční přípravky stojí tolik peněz

Ondřej Tlach byl rychlejší
Děkuji
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Zdenek napísal:Ptám se ještě jednou , protože se mi to nějak nezdá. Radši ze sede udělám blba, než abych něco po...
Mezi kořením jsem v kuchini našel jedlou sodu od Natura. To je ono? :oops:
Zdá se mě to nějak moc jednoduchý, když konerční přípravky stojí tolik peněz

Ondřej Tlach byl rychlejší
Děkuji
Nevím jestli je to ono,ale já používám sodu bicarbonu,neboli hydrogenuhličitan draselný v lékárnické kvalitě (tedy myslím,že se tomu tak říká), je čistá bez aromatu.Krabička obsahující asi 100g stojí okolo 20 kč.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

Tiez som riesil KH a vlastne stale riesim. Mas pravdu, ono to tak jednoduche naozaj neni, pretoze ti to postupne (cca pol roka) rozhodi ionovu rovnovahu. Mne z toho vyslo, ze sodu mozes resp. mozem pouzit beztrestne len kratkodobo pokial nemam ine moznosti. Nakolko nie som chemik, rozhodol som sa pre pouzitie komercnych pripravkov napr. KH buffer a ked nasetrim tak Ca reaktor.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Re: SODA

Príspevok od používateľa Luděk »

Ja sa riadim jednym z receptov na reefcentral.com a pouzivam jeden typ kalkulacky v ktorom som na zaciatku vyrataval kolko coho pridat. Vseobecne sa odporuca najprv upravit uroven magnezia a az nasledne nato upravovat tvrdost a zaroven uroven kalcia. Podla kalkulacky ktoru pouzivam by si mal na mnozstvo tvojej vody pridat 51.3g sody, nie naraz pretoze to moze prudko znizit Ph.[/quote]

Ondrej, používám sodu i v sladkovodních nádržích (a pár jich mám :lol: ) ale naopak ke zvýšení PH ,když nemám čas měnit vodu a už mi to ukazuje, že je dost kyselá . Po přidání nějakého množství jsem hned v poho a působí to i jako pufer, voda tak rychle nemění své parametry (myslím tím PH) .
Že by to ve slané vodě působilo opačně?
550l reef mix
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Chlapi preboha ved sa tu uz o tom napisalo strasne moc..co necitate ?

Soda na KH rovna sa NaHCO3, co je soda bicarbona dostat ju v kazdych potravinach a jedla soda , alebo len soda je Na2CO3, co neodporucam.
Dalej, NaHCO3 je samozrejme puffer a pH zvysuje a nie znizuje to :Ondrej Tlach.

Zdenek : Pridavanim NaHCO3 zacnes zvysovat obsah NaCl pokial doplnas vapnik co je temer vzdy CaCl2,/ vynimku tvori vapenna voda/, a ich vzajomnou reakiou vznika prave NaCl.
Suhrn : pridavanim sody bicarbony zvysis KH ale do nekonecna to nejde , rozhodis ionovu rovnovahu / zvysujuci obsah NaCl vo vode / a akva pojde do kytek... Preto sa pouziva v Ballingovej metode sol bez soli/ t.j. bez NaCl aby sa kompezoval prebytok NaCl v akva, vznikajuci pridavanim NaHCO3 a teda sody bicarbony /.
Toto vsetko tu uz bolo napisane v roznych sekciach, uz to asi nikoho nebavi pisat stale dookola to iste.. Sorry ale je to tak.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

moguai napísal:
Zdenek napísal:Ptám se ještě jednou , protože se mi to nějak nezdá. Radši ze sede udělám blba, než abych něco po...
Mezi kořením jsem v kuchini našel jedlou sodu od Natura. To je ono? :oops:
Zdá se mě to nějak moc jednoduchý, když konerční přípravky stojí tolik peněz

Ondřej Tlach byl rychlejší
Děkuji
Nevím jestli je to ono,ale já používám sodu bicarbonu,neboli hydrogenuhličitan draselný v lékárnické kvalitě (tedy myslím,že se tomu tak říká), je čistá bez aromatu.Krabička obsahující asi 100g stojí okolo 20 kč.
Pouze pro upřesnění - soda bicarbona je hydrogenuhličitan sodný a ne draselný (jak uvádí Moquai). Dokonce slovo "soda" souvisí s obsaženým sodíkem. Pokud by to byla sloučenina draslíku, bůh nás ochraňuj od Bahlingovi metody, ale naštěstí to není pravda.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak tak - jedlá soda=soda bicarbona=hydrogenuhličitan sodný - jinak se o tom diskutovalo tady :

http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=601& ... c&start=15

Proč jsou komerční přípravky několikanásobně dražší je asi na jiné téma :)
Pokud dáváš sodu, je potřeba dávat také sůl bez NaCl
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

A komerční přípravek (např. liquid KH buffer od Coral Shop, nebo třeba bio calcium od Tropic marin - někdo tu psal že jej využívá i na zvýšení KH) iontovou rovnováhu nerozhází? Jde mi o jednoduchost. Můžu dávkovat sodu a dopočítávat sůl bez soli, vše pečlivě měřit... A nebo dávkovat sice dražší, ale "pro blbý" komerční přípravek, který tam nasypu jednou za týden a mám klid? Samozřejmě že KH taky občas změřím...
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: SODA

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Luděk napísal:Ja sa riadim jednym z receptov na reefcentral.com a pouzivam jeden typ kalkulacky v ktorom som na zaciatku vyrataval kolko coho pridat. Vseobecne sa odporuca najprv upravit uroven magnezia a az nasledne nato upravovat tvrdost a zaroven uroven kalcia. Podla kalkulacky ktoru pouzivam by si mal na mnozstvo tvojej vody pridat 51.3g sody, nie naraz pretoze to moze prudko znizit Ph.

Ondrej, používám sodu i v sladkovodních nádržích (a pár jich mám :lol: ) ale naopak ke zvýšení PH ,když nemám čas měnit vodu a už mi to ukazuje, že je dost kyselá . Po přidání nějakého množství jsem hned v poho a působí to i jako pufer, voda tak rychle nemění své parametry (myslím tím PH) .
Že by to ve slané vodě působilo opačně?
Ludek,
sladkovodne akvarka mam aj ja odchovavam v nich F1 cichlidy africkych jazier Malawi a Tanganika a viem presne ako soda funguje tam ;) Schvalne som zvyraznil cerveno to co som napisal predtym a ked si to precitas pozorne, prides na to, ze to co je obsahom tej vety nieje to co si myslim a viem ja, ale to, co vypocitala kalkulacka a rada ktoru k tomu pridala.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

No a potom verit takej kalkulacke :D .
Kazdopadne je to divne napisane. Uz na strednej (zakladnej?) skole nutia ziakov pamatat si, ze zmiesanim silnej zasady (v tomto pripade NaOH) a slabej kyseliny (H2CO3) bude vysledna sol (NaHCO3 alebo Na2CO3) v roztoku davat zasaditu reakciu (zvysenie pH).
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."