Morské akva = analyticke laboratorium ?

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Morské akva = analyticke laboratorium ?

Príspevok od používateľa Peter »

Vsetkym sa vopred ospravedlnujem, nikoho sa nechcem dotknut,ale nadobudam dojem z viacerych prispevkov, ze z morskeho akva chceme urobit zdroj analytickych merani, metodami, ktore bezny smrtelnik nema sancu merat.Ono teoria je pekna vec,keby sme jej mali drzat , tak fakt si mozme namiesto akva postavit po pri tom aj analyticky labak,akva moze ist do kytiek a ako hovori Roman na akva nebudeme mat cas sa pozerat.

Akva v zabehu : prve mesiace na orientacne meranie staci bezny kolorimetricky test na dusicnany, kupit ho, pokial mozno ,v obchode nie pol rocny a skladovat ho v chladnicke a pred meranim kondiciovat na izbovu teplotu dostatocny cas, inac sa dockate zaujimavych hodnot :D

Skoncil cas sinic,rias a podobnych nesvarov...zacat pravidelne pred vymenou vody merat KH a obsah Ca aby sme vedeli kde sme a kam kracame :D, pH merat nema zmysel kolorimetricky,neuvadzam toto meranie aani som ho v zivote nemeral.

Po zaplneni akva koralmi zacat premyslat nad doplnanim stopovych prvkov. Tu nema zmysel merat viac ako Ca,Mg,KH a Dost. Orientacne este Sr ,ale tu je aj bezny Salifert hodne nepresny +- 6 mg/l.
V zavislosti na objeme akva porozmyslat o ballingovej metode, ktora zase nie je tak zlozita, ako sme ju tu na fore urobili a z chloridov sme spachali takmer neriesitelny a tajuplny problem...
Alebo sa rozhodnut pre calciovy reaktor / KH,Ca,Mg/ so vsetkou technikou, tomuto sa nevyhnu akva nad cca 500 litrov.Pre mensie akva ako 500 l stoji za uvahu aj neriadeni calciovy reaktor/ vodu z neho pouzijeme vo vhodnom pomere s RO na odpar a dorovnanie KH,Ca,Mg. /A bez chloridov.

Dnes , kto si netrufa na vlastne zarabanie stopovych prvkov, je dost firiem , s vyrobkami, ktore nam nahradia tieto starosti a vyzenu trochu viac penazi...Ale da sa.

Takze prosim, vykaslite sa na spektrofotometre, a podobne hovadiny na analyticke stanovenia beznych hodnot v akva, lebo ak to zacne citat zaciatocnik, tak ho velmi rychlo prejde chut na morske akva.Som chemik,zivim sa tym,ale okrem problemu s medou,som doteraz nikdy nepocitoval potrebu analytickych stanoveni hodnot v akva.

P.S. Vsimli ste si ze tu vobec nespominam meranie PO4 ?? To vobec nema vyznam... kolorimetricky na morsku akvaristiku nemozne a nepouzitelne hodnoty a analyticky drahe..naco aj..Pravidelne vymena phosexu a pod. pripravkov,ucinny filtracny system , ktoremu rozumiem,pravidelna vymena vody a nie je co riesit.
Howgh.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

8) 8) 8) . Máš recht!
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Takový názor se mi také líbí! A souhlasím.
Mohl by tu však někdo vysvětli jak sestrojit ten neřízený reaktor? - pochopil jsem, že zřejmě funguje s vodou z RO. Co a kolik do něho sypete? Jak dávkujete CO2. Stačí to pokrýt požadované množství Ca,KH a Mg?
Děkuji :)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Uhličitan vápenatý čistý a oxid uhličitý (Rataj) do vody z RO - už jsem to tu popisoval. K tomu měřit KH v systému, dorovnávat jej pomocí sody a dopočítat množství chloridu hořečnatého se stejným množstvím síranu hořečnatého a dopočítat množství soli bez NaCl při výměně vody.

Toto je nejjednodušší řešení celé problematiky. Chtěl jsem to rozebrat na setkání ve ValMezu, jenže některým účastníkům se to nelíbilo.
Vystačíte si s dobrým testem na KH (stanovení KNK 4,5 - titrace pomocí malé byrety faktorovanou 0,1N HCl a ne podle počtu kapek kolorimetrického testu) a s jednoduchými testy na Ca a Mg od Salifertu. To ostatní jsou opravdu vyhozené peníze - při stabilním KH nekolísá pH (nepotřebuji digitální pHmetr a navíc ho kalibrovat, ošetřovat sondu atd.), na hustotu stačí velký hustoměr (fotospektrometr stojí podstatně víc a odhadem polovina majitelů jej neumí ani zkalibrovat anebo používá komerční nefaktorované kalibrační roztoky, což je zcela k ničemu a toto dělá ta druhá polovina a samozřejmě blbě). Jsem taky chemik a naštěstí mě to i živí :lol:
Marketing je o vyvolávání potřeb, ne o jejich uspokojování. :roll:
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

ked ste sa tu zisli chemici,
napiste mi tu prosim Presne gramy kolko coho treba na zarobenie a doplnenie:
CA
MG
Sr
I

aj vysledny vzorec co s tymi chem reakciami vznikne.
toto asi caka kazdy a zatial furt len kasicka dookola :) (sory)
vdaka.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

JRx napísal:ked ste sa tu zisli chemici,
napiste mi tu prosim Presne gramy kolko coho treba na zarobenie a doplnenie:
CA - CaCl2x 2H2O ,alebo 6 H2O
MG - MgCl2 x 7 H2O
Sr - SrCl2 x 6 H2O
I - I2+KI+KIO3.

aj vysledny vzorec co s tymi chem reakciami vznikne.
toto asi caka kazdy a zatial furt len kasicka dookola :) (sory)
vdaka.
Ziaden vzorec ani reakcie, tieto prvky navzajom spolu nereaguju.Ca,Mg, si musis nastavit sam,podla aktualnej spotreby- ubytku tychto hodnot v akva.Akou metodou to budes doplnat sa musis rozhodnut sam / Balling,Coral shop,calciovy reaktor/. Aj Balling je zalozeny na tom ze v prvom rade si nastavis doplnanie vapnika v Tvojom akva.Podla Tvojej spotreby.Na to nie su ziadne vseobecne davkovania, ani recepty,ved to uz pochop. Co sa tyka iodu recept a zarabanie a davkovanie je uz na fore uvedene okrem mna aj inymi,nebudem to znova vypisovat /Tema : iod : v sekcii uprava vody /Stroncium, takisto neexistuje vseobecny recept,ja mam 300 l akva,dost tvrdych koralov,dam za 3 mesiace do akva 25 g SrCl2 x 6 H2O.

A vdaka za podporu :D
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Když použiju CaCO3+CO2+H2O z RO /jak popisuje Rybka/... doplním pouze Ca, nebo mi to nějak zahýbe i s pH (CO2+H2O) a KH (vznikají tam nějaké HCO3-) ???
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

pepe napísal:Takový názor se mi také líbí! A souhlasím.
Mohl by tu však někdo vysvětli jak sestrojit ten neřízený reaktor? - pochopil jsem, že zřejmě funguje s vodou z RO. Co a kolik do něho sypete? Jak dávkujete CO2. Stačí to pokrýt požadované množství Ca,KH a Mg?
Děkuji :)
Ivos uz odpovedal snad len doplnim ze ako kombinaciu naplne do neriadeneho reaktora/ mimo akva/ mozno pouzit spolu CaCO3 aj MgCO3 a vtom pripade doplname vo forme hydrogenuhlicitanov aj Horcik.Staci na to akva lub.velkosti na dno umiestnit chemikalie ,vhodne su aj komercne naplne do Calciovych reaktorov to je vlastne to iste len inej zrnitosti ako ciste chemikalie. jemne prudenie a dostatok CO2 a vody z RO.Staci to na mensie objemy akva tak do 300 l.
Za dva tyzdne mi to z nuly spravilo 30-40 KH.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

A dnes ještě poslední otázka. Pokud použiju systém, kt. zde popisuje Rybka, kt. se mi mimochodem moc líbí a už se na něj chystám, tak jak spočítám množství soli bez NaCl. pomocí spotřebovaného Na /z NaHCO3/, nebo Cl (z MgCl2) ?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

pepe napísal:Když použiju CaCO3+CO2+H2O z RO /jak popisuje Rybka/... doplním pouze Ca, nebo mi to nějak zahýbe i s pH (CO2+H2O) a KH (vznikají tam nějaké HCO3-) ???
dole pisem pH takehoto reaktoru lieta ,nedoporucujem spojit priamo s akva !! Samozrejme ze su tam HCO3 ved na tom je to zalozene.Chlapi ved takto funguje presne vyzdoba kvaplovych jaskyn!!! Presne podla tejto reakcie a je to v jaskyniach vratny dej.Voda + CO2 rozpustaju uhlicitan vapenaty do roztoku v ktorm je z neho hydrogenuhlicitan vapenaty a kvapkanim zo stien a padom na zem sa opat z roztoku vyluci CO2 a spat sa vyzraza uhlicitan vapenaty.a takto vznikaju stalaktity a stalagnaty. Kde ste boli ked ste sa to ucili v skole ? :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Zvýšíš obsah HCO3- tudíš zvýšíš pufrační schopnost a samozřejmě i KH a pH se stabilizuje.
KH tímto zvýšíš o cca 1°N (je to závislé na množství korálnatců v nádrži) další zvýšení je právě pomocí sody na hodnotu 8 až 9°N a to dává prostor pro doplnění hořčíku 2NaHCO3 + MgCl2.6H2O -> Mg2+ + 2HCO3- + 2Na+ + 2Cl-.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

pepe napísal:A dnes ještě poslední otázka. Pokud použiju systém, kt. zde popisuje Rybka, kt. se mi mimochodem moc líbí a už se na něj chystám, tak jak spočítám množství soli bez NaCl. pomocí spotřebovaného Na /z NaHCO3/, nebo Cl (z MgCl2) ?
Ak pouzijes len vodu z tohto reaktoru a bude Ti to stacit na doplnanie KH,Ca,Mg tak sol bez NaCl nepotrebujes.. Zaujimave ze tento system ste si vsimli az teraz, s Ivosom som ho popisoval len tak mimochodom v inej sekcii a pekne davno :Dn / 22.9.2006 v teme KH sekcia voda a jej upravy /
Naposledy upravil/-a Peter v 06 Jan 2008 17:39, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Dííííky Rybko!! Dnes už končím s otravováním! :oops:
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Peter napísal:
JRx napísal:ked ste sa tu zisli chemici,
napiste mi tu prosim Presne gramy kolko coho treba na zarobenie a doplnenie:
CA - CaCl2x 2H2O ,alebo 6 H2O
MG - MgCl2 x 7 H2O
Sr - SrCl2 x 6 H2O
I - I2+KI+KIO3.

aj vysledny vzorec co s tymi chem reakciami vznikne.
toto asi caka kazdy a zatial furt len kasicka dookola :) (sory)
vdaka.
Ziaden vzorec ani reakcie, tieto prvky navzajom spolu nereaguju.Ca,Mg, si musis nastavit sam,podla aktualnej spotreby- ubytku tychto hodnot v akva.Akou metodou to budes doplnat sa musis rozhodnut sam / Balling,Coral shop,calciovy reaktor/. Aj Balling je zalozeny na tom ze v prvom rade si nastavis doplnanie vapnika v Tvojom akva.Podla Tvojej spotreby.Na to nie su ziadne vseobecne davkovania, ani recepty,ved to uz pochop. Co sa tyka iodu recept a zarabanie a davkovanie je uz na fore uvedene okrem mna aj inymi,nebudem to znova vypisovat /Tema : iod : v sekcii uprava vody /Stroncium, takisto neexistuje vseobecny recept,ja mam 300 l akva,dost tvrdych koralov,dam za 3 mesiace do akva 25 g SrCl2 x 6 H2O.

A vdaka za podporu :D
SrCl2 6H2O len toto tam davas? nesypes ku tomu este nieco?
ak ku tomu daco sypes, v akom pomere... toto ma zaujima
a ked daco k tomu nasypes ake je vysledna reakcia
ja chcapem ze kazdy ma ine aqa
Naposledy upravil/-a JRx v 06 Jan 2008 21:33, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

pepe napísal:A dnes ještě poslední otázka. Pokud použiju systém, kt. zde popisuje Rybka, kt. se mi mimochodem moc líbí a už se na něj chystám, tak jak spočítám množství soli bez NaCl. pomocí spotřebovaného Na /z NaHCO3/, nebo Cl (z MgCl2) ?
ked tu spominas MgCl2 a NaHCO3
tak soli bez NaCl sa doplna podla mnozstva Na
na prebytocne Cl sa zvysoka.... (a funguje to, balingacom)

ked chces ist cestou neriadeneho reaktora,
tak MgCl2 nebudes pouzivat.....
Vysledok z reaktora poriedis RO vodou
obsahy Mg Ca a KH si zmerias testami
a podla ubytkov unikatneho aqa doplnas.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."