Morské akva = analyticke laboratorium ?

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

SrCl2 6H2O len toto tam davas? nesypes ku tomu este nieco?
ak ku tomu daco sypes, v akom pomere... toto ma zaujima
a ked daco k tomu nasypes ake je vysledna reakcia
ja chcapem ze kazdy ma ine aqa[/quote]

25 g SrCl2 x 6 H2O rozpustim vo vode v pol litri RO a nalejem do nadoby a doplnim asi na 11,5 l,Znej mi denne cerpadlo nadavkuje 100 ml.To je vsetko.V tejto nadobe mam aj 390g CaCl2,aj Iod/ I2+KI+KIO3 / 200 ml roztoku ,presne s davkovanim a zarobenim ako je v teme Iod /uprava vody/.Pozri si to nechce sami to znovu pisat,je to prispevok pod mojim menom.
A nechapem co myslis aku reakciu ? Jedina reakcia je ze mi rastu SPS koraly :D Ak mas na mysli reakcie v akva , tak na to zabudni,taky sa este nenarodil co by to popisal...Jedine co mozme ratat ako reakciu je Balling... a To soda + cacl2 +Mgcl2.Stroncium z toho vynechaj.Ostane reakcie nie su popisatelne.Lebo ak zacneme vsetko pocitat tak sa z toho zblaznime my a aj akva.Opakujem nopakovat po mne,este iod sa da podla ojemu akva urcit davkovanie ostatne si musis aspon priblizne zmerat.Tak a stacilo, lebo stale sa motame do kolecka,ostatne cez SS ...
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

CaCO3 a MgCO3

Príspevok od používateľa Alik »

Kde seženete použitelné CaCO3 (můžou být korálové chipsy nebo aragonitový písek)? a co MgCO3? Čistý dolomit je asi utopie, co?

Jestli jsem to dobře pochopil, tak abych se vyhnul výpočtům a dorovnávání solí bez NaCl, můžu investovat do CO2 a připravovat si vodu pro odpar z korálových chipsů příp. nějaké náplně pro Ca reaktor. Tím bezpečně doplním deficit vápníku a snad i hořčíku.
Pokud ale musím ještě dorovnat KH, nezbývá nic jiného, než krom toho dávkovat NaHCO3 a pak se nabízí dávkovat hořčík (jeden díl MgCl2x6H2O a jeden díl MgSo4x7H2O) jenže to už je nutné dorovnat přebytek Na a Cl právě solí bez NaCl a na tomto výpočtu většina z nás končí (ale my to určitě pochopíme, vždyť nám to tu vtloukáte do hlavy na každým kroku :shock: ).

Nalil a nasypal jsem do akvária už několik komerčních přípravků, ale ve světle nových skutečností (a přebytečných chloridů i sodíků) budu pro příště opatrnější....i když sladká je nevědomost :wink:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Bud pouzijes ciste chemikale, alebo drt do Ca reaktoru od znackovych firiem (resp.mix Ca+Mg).
Ako uz Peter pisal, tymto naraz doplnas KH, Ca aj Mg. Je to 3! v jednom (alebo nieco ako svatá trojica :) ).
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

reaktorom zvysis aj KH
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Koralove chipsy alebo ine... psy :D nedoporucujem / obsah fosforecnanov a inych ..nov/ treba pouzit bud cistu chemikaliu,alebo cisty co najcistejsi vapenec.Doporucujem nespekulovat a kupit normalne naplne co sa standardne pouzivaju v klasickych Calciovych reaktoroch.Pouzivaju sa tam obe aj CaCO3 aj MgCO3 spolu naraz.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

zase spolu s fosforecnanmi sa rozpustia aj ine prvky ktore koral za zivot do seba naviazal...

mno chemia:
oznacenie p.a. oznacuje ze je prvok nejako konzervovany chemicky
-co sa na takuto stabilizaciu prvku pouziva?
-niesu tieto stabilizatory v aqa neziaduce?
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

JRx napísal:zase spolu s fosforecnanmi sa rozpustia aj ine prvky ktore koral za zivot do seba naviazal...

mno chemia:
oznacenie p.a. oznacuje ze je prvok nejako konzervovany chemicky
-co sa na takuto stabilizaciu prvku pouziva?
-niesu tieto stabilizatory v aqa neziaduce?
mne sa zda, ze nam tak trosku spamujes forum - toto vsetko (a nielen posledny dotaz) tu uz bolo pisane. (olovo)
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Celé fórum je opakovaně spamováno!
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

kubrt napísal:
JRx napísal:zase spolu s fosforecnanmi sa rozpustia aj ine prvky ktore koral za zivot do seba naviazal...

mno chemia:
oznacenie p.a. oznacuje ze je prvok nejako konzervovany chemicky
-co sa na takuto stabilizaciu prvku pouziva?
-niesu tieto stabilizatory v aqa neziaduce?
mne sa zda, ze nam tak trosku spamujes forum - toto vsetko (a nielen posledny dotaz) tu uz bolo pisane. (olovo)
VSIMNI SI CAS PRIDANIA !
ja zato ze sme to pridali v rovnakej minute nemozem :(

...tak ked si to myslite, odmlcim sa na nejaku dobu.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

JRx napísal:
kubrt napísal:
JRx napísal:zase spolu s fosforecnanmi sa rozpustia aj ine prvky ktore koral za zivot do seba naviazal...

mno chemia:
oznacenie p.a. oznacuje ze je prvok nejako konzervovany chemicky
-co sa na takuto stabilizaciu prvku pouziva?
-niesu tieto stabilizatory v aqa neziaduce?
mne sa zda, ze nam tak trosku spamujes forum - toto vsetko (a nielen posledny dotaz) tu uz bolo pisane. (olovo)
VSIMNI SI CAS PRIDANIA !
ja zato ze sme to pridali v rovnakej minute nemozem :(

...tak ked si to myslite, odmlcim sa na nejaku dobu.
ale ja nechcem aby si sa odmlcal, len aby si pozornejsie cital forum, hodne z toho na co si sa tu pytal uz bolo napisane alebo bolo odkazane na ine web stranky.

Ak ti z toho nie je nieco stale nejasne, ries to cez sukromne spravy.
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

[quote="rybka"]...... K tomu měřit KH v systému, dorovnávat jej pomocí sody a dopočítat množství chloridu hořečnatého se stejným množstvím síranu hořečnatého a dopočítat množství soli bez NaCl při výměně vody.

Toto je nejjednodušší řešení celé problematiky. Chtěl jsem to rozebrat na setkání ve ValMezu, jenže některým účastníkům se to nelíbilo. ....


To je zajímavé, jak se to mohlo někomu nelíbit :evil: Vždyť jde o nejjednodužší a snad i nejlevnější řešení. (Sám je nepoužívám, ale věřím tomu. Zatím hledám)Jen mě příjde že spousta znás ledasco doplňuje ale, málo kdo napíše jak a zčeho to dělá. Proto mě zaráží, když na střetnutí nadšenců pro mořskou akvaristiku se najde někdo, kdo má zájem na tom,aby se takovéto informace nezveřejňovaly. Vždyť snad právě za tímhle účelem to setkání je? Získávání nových zkušeností a znalostí

Pokud jsem to špatně pochopil, tak se omlouvám a byla to úplně špatná úvaha :oops:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jestli to není také o obchodním tahu.Proč by jsi měl doplňovat bicarbonu za 20 Kč, když můžeš doplňovat za 600 KH buffer třeba :wink:

Já osobně bicarbonu používám cca 2 měsíce s pravidelnou denní dávkou z roztoku bicarbony a RO vody.Včerejší měření ukázalo cca 8-8,5 dKh.

Jinak ještě mám dotaz,který nebyl v předchozím příspěvku doplňen:
začal jsem používat Tropic Marin Bio Calcium - pevná forma:
jak dávkujete a máte zkušenosti

Díky za postřehy.
Používateľov profilový obrázok
BOBR
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 12 Júl 2007 13:59

Príspevok od používateľa BOBR »

Jinak ještě mám dotaz,který nebyl v předchozím příspěvku doplňen:
začal jsem používat Tropic Marin Bio Calcium - pevná forma:
jak dávkujete a máte zkušenosti

Díky za postřehy.
Taky se připojuji k moguaimu . Včera jsem si to bio-kalcium donesl domu :wink: . Takže by mě taky zajimali vaše zkušenosti . :?:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

TM - bio calcium => jednou odměrkou (co byla uvnitř balení) doplníš cca 5 mg Ca na 1l . A dle mého je nejlepší sypat do vstupu refugia, protože Bio-přípravky od TM obsahují i oxid uhličitý (resp. vzniká jejich reakcí s vodou) a to se určitě líbí caulerpě :) A pokud nebudeš dávkovat větší množství najednou, tak k zákalu vody nedojde. Sypání na hladinu AQ se mi neosvědčilo, protože přece jenom občas nějaký ten kousek dopadl až na korálnatce a těm se to tedy vůbec nelíbilo :(
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
BOBR
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 12 Júl 2007 13:59

Príspevok od používateľa BOBR »

No to jsem práve taky udělal na poprrvé ( přímo na hladinu) a všichni koralnatci se uplne zatahli jakoby byli ve sladke vode :? . A mysliš že na tech mých 50L bude stačit polovina te odmerky ,?? když píšou že je jedna odměrka na 100 L ? :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."