Stopové prvky

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Musíš přidat i hydrogenuhličitan sodný. Opět vznikne chlorid sodný navíc, proto je prvotní domácí výpočet jiný, než uvádí dobré kalkulačky na Ballinga. Ale ten rozdíl bych už neřešil.
Peter má pravdu. TM odebírá chlorid vápenatý, chlorid hořečnatý i hydrogenuhličitan sodný od výrobce z CZ (Bruntál). Předpona "BIO" znamená pouze lepší vývar pro výrobce. Cena 1kg chloridu je cca 170,-Kč, cena 1kg hydrogenuhličitanu je cca 40,-Kč; celková cena přípravku je pak cca 100,-Kč/kg, nepočítám-li množstevní slevy. Nakoupit samostatně chemikálie lze i ve ValMezu, smíchat si to může doma do kbelíčku každý sám.
http://macco-organiques.trade.cz/chlori ... hexahydrat
http://macco-organiques.trade.cz/chlori ... y-dihydrat
Na hydrogenuhličitan sodný tam sice odkaz není, ale je možno si to telefonicky ověřit (p. Belaníková).
I když si v tomto případě obchodník nasadí rabat 50%, pořád je to polovina ceny přípravku ve velkém 5kg balení. A co se týče barevných kbelíčků, můžeme uspořádat soutěž o nejlepší vlastní provedení :lol:
Pro kolektivy v jednotlivých regionech: chemikálie jsou zasílány prostřednictvím DHL, lze dohodnout i CS-Expres, je o dost levnější.
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Je to asi pitomej nápad, ale tak mě napadlo když vidím kolik stojí všechny ty dávkovací čerpadla a podobně myslíte si že by bylo možný to dávkování udělat pomocí kapaček z nemocnice :D to mě jen tak napadlo pokud se to dobře spočítá a naředí tak aby to kapalo přesně to co je potřeba tak to může v podstatě kapat neustále ne? když se spočítá denní dávka těch stopových prvků a případně se to doředí vodou pokud by to kapalo moc rychle by se udělal jakoby slabší roztok. Hlavně mě za ten nápad neukamenujte :D to mě jen tak napadlo že žena dělá ve zdravotnictví.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa vasekg »

není to špatnej nápad - kamarád takhle řešil odpar - tam to šlo, ale chce to cca 1x za dva měsíce seštelovat, přeci jen kapačka z nemocnice je výlisek z umělé hmoty a moc nedrží...proto bych se v případě cíleného přesného dávkování bál, že se to po čase rozjede.....emmhmm i když já dávkuji chemii stylem "od oka" - a už se mi to jednou vymstilo :-)
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa BODLOK »

Poznámka k těm "kapačkám" není to vůbec dobrý nápad /Vašku promiň/.Seřízení průtoku škrtítkem je nestabilní!!po čase se mění-jednak změnou přítlačné síly,jednak zmenšením průtoku trubičkou usazeninami.Automatické doplňování se změní v každodenní kontroly a seřizování.
Postřehl jsem,že se jedná o doplňování stopových prvků a doplňování mimerálů.Ze stopových prvků přidávám pravidelně jod /KI3-Lugolův roztok/,ostatní jsou dodávány ze soli při výměně vody./ Mám měkké moře/.
Doplňování miner.po zjištění týdenní spotřeby životem v AQ /měřením po delší dobu/ doplňuji týdně ručně.
Je nmoho dávkovacích automatů /viz naše Forum/,ale to chce opravdu dostatek volných finančních zdrojů.
To Draceksopticek--vítej v našich řadách,jak napsal Vasekg jsme kolem MB tři.
Držím palce při startu AQ uděláš jistě chyby,ostatně jako každý,ale hlavně aby moooc nebolely.
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Nj chybama se člověk přece učí :D ale snad to nebude tak hrozný nespěchám na to pěkne všechno postupně nakoupím jak budou volný prostředky no a potom postupně budu přidávat nějaký ty korály a ryby hodně bude stát ta technika takže na to abych nakoupil plný akvarko koralů už mít nebudu takže snad tolik těch ztrát ze začátku nebude. :)
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa vasekg »

:D :D :D jak jsem Bodloku napsal: přeci jen kapačka z nemocnice je výlisek z umělé hmoty a moc nedrží...proto bych se v případě cíleného přesného dávkování bál, že se to po čase rozjede....., ale kolega to používá na doplnění odparu, výchylka o pár deci ho nějak nerozhází a používá to přes dva roky. Je to stejné, jako u sladkovodních škrtítek, taky se po čase rozjedou, ale je to levné a konkrétně na ten odpar to nějak extra neva... 8) Jasně, že to má s přesným dávkováním pramálo společného, proto bych se bál, že to selže a něco předávkuje.

Soptíku od čtvrtka jsem do pondělí doma, jestli se chceš někdy zastavit a podívat se ke mě, jak to akvarista dělat nemá, klíďo se stav, nebo se ozvi :D 602 380 183 Vašek
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa axelson »

Mam jeden dotaz na Vas. Ak akva ide na Ca reaktore je potrebne doplnat tiez stopove prvky? A ake?
Precital som cele vlakno, ale z chemie som proste duty. Jednoduche riesenie je kupit komerncy pripavok...ale aky?
Dakujem vsetkym za odpovede a rady
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Stopové prvky

Príspevok od používateľa Madox »

Rozsirim otazku, viem ze v komercnom balingu su nejake stopove prvky, ale staci to ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."