Stopové prvky

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Lefi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Apr 2008 13:09
Bydlisko: Nová Ves u Mělníka

Stopové prvky

Príspevok od používateľa Lefi »

Rád by jsem otevřel diskusi na téma: Od jaký společnosti doplňujete stopové prvky (Tropic marin, Coral shop, Prodibio, Grotech aj.) poměr cena - kvalita. Z fóra jsem zjistil, že někteří používají vlastní chemii. Ohledně chemie odborník nejsem a proto by mě zajímal názor dalších co používají přípravky komerční firem.
Používateľov profilový obrázok
kacus99
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 29 Mar 2008 20:50

Stopové prvky

Príspevok od používateľa kacus99 »

Vyrábím si chemii sám a to v těchto poměrech:

Kanystr 1

715 gr. Calciumchlorid-Dihydrat do 10 litrů vody z osmozy
+50 ml UltraPower Trace 1 - Strontium, Calcium
+50 ml UltraPower Trace 2 - Eisen, Zink


Kanystr 2

840 gr. Natriumhydrogencarbonat do 10 litrů vody z osmozy
+ 50 ml UltraPower Trace 3 - Jod, Boron


Kanystr 3

250 gr NaCl freies Meersalz do 10 litrů vody z osmozy
550 gr. Magnesiumchlorid-Hexahydrat
80 gr. Magnesiumsulfate-Heptahydrate
250 ml Fauna Marine UltraminS


Návod jsem našel na netu. Dávkování je 10 ml/den na 100 litrů vody. Zatím to funguje bez problémů.
Věci neznalý amatér.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Príspevok od používateľa reicho »

ja pouzivam pripravok od firmy MRUTZEK - ORGANOTRACE,davkuje sa denne 1ml/100l vody
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak by sme sa bavili o stopovych prvkoch v uzsom vyzname (Trace elements), tam je to v podstate jedno. Zlozenie od roznych vyrobcov je podobne, len sa treba drzat davkovania na baleni. A tieto prvky si asi nikto doma nemiesa. Vyznam ich davkovania pri pravidelnej vymene vody je otazny.
Používateľov profilový obrázok
David N
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 28 Júl 2008 17:12
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa David N »

Mám otázku?
Já dávám BIO - Kalcium a BIO - Magnesium od Tropic Marin v práškovém provedení.Nemůžu rozházet chloridovou rovnováhu,když to je vše na bázi chloridů i když dodržím dávkování udané výrobcem? :?:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ne, mělo by být vše ok - výrobky BioCalcium,BioMag. atd. jsou "směsí prvků ve vyváženém poměru" :)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

vik_33 napísal:Ne, mělo by být vše ok - výrobky BioCalcium,BioMag. atd. jsou "směsí prvků ve vyváženém poměru" :)
Nevim nevim -mám pocit že používáním BioCa se do AQ taky dodávají chloridy.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ano,jenze ty jsou v BioCalciu neutralizovany. Je to o cene - BioCa je vyrazne drazsi nez CaCl2 i s "neutralizatory" ale je to zase "user friendly" :)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

to by mě docela zajimalo čim?Při koupi BioCa mi bylo sděleno že používání tohoto připravku je právě kvuli obsahu chloridu podmíněno častější výměnou vody.Ovšem jaká je doopravdy skutečnost to netušim
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

vik_33 napísal:Ne, mělo by být vše ok - výrobky BioCalcium,BioMag. atd. jsou "směsí prvků ve vyváženém poměru" :)
To jsi vyčetl kde? Je to chlorid vápenatý (respektive hořečnatý), uhličitan sodný a hydrogenuhličitan sodný a "nějaká" krystalická voda. Vyvážený je poměr obsažených chemikálií v přípravku, ale dál do vody zároveň nechtěně přidáváš i chlorid sodný navíc. Jinak to prostě nejde. Častější výměna vody nic nevyřeší, jen se ředí negativní účinek. Daleko lepší je do vody na výměnu přidat dopočtené množství těchto přípravků jako u Ballinga (použít jej namísto soli nez NaCl).
Důležitější v tomto příspěvku je popsat, jak to udělat v praxi.
Pro 10% výměnu vody přidat 10% množství vápenatého přípravku (nebo 20% hořečnatého přípravku) z toho množství, co se přidalo do systému akvária před výměnou. Výpočty a zaokrouhlování neřešme, je to prostě jednou spočítáno. Pozor, neplatí zde úměra na 20% výměnu vody 20% (resp.40%) přípravku!!!

Příklad: před výměnou přidáno 30 odměrek přípravku, na úpravu vody připravené k výměně přidat 3 (resp. 6) odměrek a 0,5 litru vody z RO navíc :lol:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

rybka napísal:
vik_33 napísal:Ne, mělo by být vše ok - výrobky BioCalcium,BioMag. atd. jsou "směsí prvků ve vyváženém poměru" :)
To jsi vyčetl kde? .....
na českých stránkách výrobce :
Biovápník vytváří v akváriu stejné poměry jako na přírodním útesu: do nádrže se přivádí oxid uhličitý a vápník v biologicky optimální formě. Na rozdíl od jiných přípravků biovápník nenarušuje iontovou rovnováhu. Hodnota pH zůstává stabilní.
http://tropic-marin.zde.cz/

Nejsem chemik a netvrdím, že to tak určitě je ( výrobci a prodejci nebývají vždy pravdomluvní, do své odpovědi jsem proto přibalil smajlíka ), ale určitě v krabičce není jen chlorid vápenatý. Ten přidávám do AQ já a nikdy nezašumí tak, jako když jsem přidával BioCa :)
A protože BioCa nepřidávám již několik měsíců, tak mě prosím nikdo nepodezřívejte z propagace výrobků TM :)
Aplikuji již pár měsíců "lopatkového Ballinga".
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

smajlíka ), ale určitě v krabičce není jen chlorid vápenatý. Ten přidávám do AQ já a nikdy nezašumí tak, jako když jsem přidával BioCa :)

No prave !! CaCl2 nezasumi ale Bio Ca,Bio Mg sumi ale preco ? ???
Preto lebo je tam NaHCO3 a Na2CO3 ! tak ako to pisal Rybka.Nejaky Bio-vapnik a Bio-horcik bez chloridov je nezmysel,tieto Bio su v podstate podobne ako u Ballinga.To co je napisane na krabiciach TM len blbne ludi a zbytocne sa plati naviac obchodnikom oproti cistym chemikaliam.A ze Vam aj stupne KH ak to s tym Bio prezeniete !! Keby to bolo Bio tak KH ostane neutralne / dalsi dokaz ze je tam NaHCO3 a Na2CO3 / takze ziadne Bio...Sorry
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Puvodni dotaz znel jestli si rozhodim iontovou rovnovahu pri pouziti BioCa. Odpovidam ze ne. Samozrejme pri dodrzeni rozumneho pristupu pri vymene vody. Kdyz davkuji CaCl2 musim davat i sodu a NaCl free sul. To pri davkovani BioCa odpada (uz tam jsou) a pokud jde o prebytek chloridu-obcasny odber vody s prebytky koralu nahrazuji RO vodou a zatim nemam problem. Uvedomme si,ze se tu bavime o obycejnem AQ a ne o produkcnim velkochovu.... Ten kdo sype lopaty CaCl2 nebo treba BioCa, musi byt opatrnejsi a volit zodpovednejsi pristup...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Důležitější v tomto příspěvku je popsat, jak to udělat v praxi.
Pro 10% výměnu vody přidat 10% množství vápenatého přípravku (nebo 20% hořečnatého přípravku) z toho množství, co se přidalo do systému akvária před výměnou. Výpočty a zaokrouhlování neřešme, je to prostě jednou spočítáno. Pozor, neplatí zde úměra na 20% výměnu vody 20% (resp.40%) přípravku!!!

Příklad: před výměnou přidáno 30 odměrek přípravku, na úpravu vody připravené k výměně přidat 3 (resp. 6) odměrek a 0,5 litru vody z RO navíc ............ napsal Rybka .....
......... dle složení mořské vody to samozřejmě dává smysl.

Ale zajímá mě pokud používám Ballinga a doplňuji CaCl2 a MgCl2 i síran, pak přidám, při výměně 10% vody, do míchané vody 10% spotřebovaného CaCl2+20%MgCl+20%MgSO4? + samozřejmě více RO vody....Je nutné přidat takto všechny části, nebo je možné síran vynechat??
A co hydrognuhličitan /také ho při Ballingovi přidáváme/, ten asi není vhodné do vody na výměnu dávat, né?

Díky moc za odpovědi!! :lol:
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

musis davat i nahco3 inac to tam vsetko davkujes uplne zbytocne.
doplna sa pomer:
Mnozstvo vody v AQA (=A) k vymienanej vode (=B).
mnozstvo doplnenej chemie pred vymenou (=C) k mnozstvu ktore tam potrebujes dodat (=D).
----> vznika 3clenka A/B = C/D --> D = C*B / A
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."