Sol - chemicke zlozenie

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Sol - chemicke zlozenie

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Zaujimava analyza v niektorych pripadoch pre mna dost prekvapujuca.

http://www.aquariumwatertesting.com/AWT ... s_0208.pdf
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

hmm, 54 prezreti a ziadna reakcia ....
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa VF »

Ondrej Tlach napísal:hmm, 54 prezreti a ziadna reakcia ....
Jo zvědavost ještě není znalost!
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

VF napísal:Jo zvědavost ještě není znalost!
Tak to nieje ale kazdy ma skusenost s nejakou tou solou,
mna osobne velmi prekvapili urovne amonia a fosfatov v soli ReefTropic Marin Pro ktora je tu dost popularna medzi ludmi ktory sa venuju hlavne SPS, dost velka skoda je ze sa nova sol on Sunlight supplies - H2OCEAN PRO+ tiez nedostala do testu, zrejme este nebola v tom case na trhu......
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Ve světě existuje několik norem průměrného složení mořské vody pro potřeby různých analytických nebo technických zkoušek. Jednotliví výrobci pak používají více či méně zdařilé receptury míchání mořské soli. Až potuď je zde vše v pořádku.
Každý výrobce chce vydělat. Namísto superčistých chemikálií použije chemikálie s nižší čistotou. Drahé složky nahradí levnějšími (uberu chlorid vápenatý na minimum a přidám chlorid sodný, aby množství chloridů odpovídalo... se ziskem až 0,3 USD na kile soli!). K tomu je nutno vzít do úvahy, že výrobci dodávající tyto soli je sami nevyrábí, ale jejich výrobu zadávají solivarům. A ty se taktéž snaží ušetřit používáním ekvivalentů. Výsledkem je pak velké "rozčarování" nad srovnávacími analýzami. Tato problematika se probírala na mnohých setkáních, možná proto ten "nezájem".
Díky ale za odkaz. Může každému posloužit při rozhodování, kterou sůl u svého obchodníka ne koupit, ale pravidelně kupovat. Mít SPS korálnatce a používat sůl s nedostatkem vápníku je už od počátku nesmysl. Ale pro ryby to stačí. Asi nejhorším řešením je "experimentování" v nákupech solí - každý měsíc kilo jiné, však se časem uvidí. Uvidí se akorát neúspěšný pokus mít doma mořské akvárium.
Můj osobní názor: Používat přírodní soli s doplněním stopových prvků. Tyto směsi není možno tak jednoduše vykrást jako ty plně syntetické. Raději budu mít v čerstvé vodě zanedbatelný obsah amoniakálního dusíku a ortofosforečnanů vedle optimálního množství vápníku, hořčíku a dalších složek než superčistou sůl s kritickým nedostatkem základních složek. Tato směs v jakkoli atraktivním balení a zvukem "značky" je vhodná pouze na sypání chodníků v zimě.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

rybka napísal: Drahé složky nahradí levnějšími (uberu chlorid vápenatý na minimum a přidám chlorid sodný, aby množství chloridů odpovídalo...
Neviem ci som to ja spravne pochopil, ale z grafov -salinity,vodivosti,kalcia- mne vychadza ze Red sea coral pro je zrovna takto ošidená :?:
(podla grafov by mojim favoritom bola sol Seachem marine, u nas ale nedostupná)
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Máš pravdu, je to pouze sůl vzniklá odsolením mořské vody bez doplnění na "optimální hodnoty". Přesto v porovnání se syntetickými "značkovými" šmejdy trčí hodně vpředu. Na dnes běžně dostupnou Red Sea Pro mimo podstatně dražší sůl od Preiss je konkurence krátká. Zkoušel jsem sůl od ATI a přišel o choulostivé Montipory, zkoušel jsem sůl od Kent Marine a byl jsem zklamán degerativními přírustky SPS, které mám v nádržích. Teoretické laborování pro používání produktů od Coral Shop je taky diskutabilní, nedávno jsem slyšel fundovaný ohlas.
Jeden velmi důležitý závěr zní: Nikdy ve svých nádržích nebudeme mít moře, vždy se více či méně přiblížíme ideálu. Chovatel používající horší sůl bude mít lepší výsledky než ten, který platí za "optimum". Čím horší sedlák, tím větší brambory. Vysvětlení - kvalitní sůl je jen desetina úspěchu! Zbytek je pouze o pečlivosti a starostlivosti majitele; korálnatci jsou hodně přispůsobiví, jen nemají rádi časté změny. A o tom to je.
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Tak ja od mojich zaciatkov, zacal som niekedy pred 3 a pol rokmi, pouzivam sol Instant Ocean pokial som mal len par ryb tak som jej zlozenie vobec neriesil, teraz ked som pred rok a pol zacal skusat aj koraly vtedy som sa uz o to zacal zaujimat vaznejsie a tak teraz viem ze ked miesam novu sol (pripravujem si ju v 120l sude) mam doplnit kalcium a magnezium a potom uz len robim vymeny vody kazdy tyzden a nic viacej neriesim, koraly vyzeraju spokojne, seriatopora vyrastla v priebehu 2 1/2 mesiaca z velkosti tenisovej lopticky na gulu s priemerom 19cm, hamerhead ma o dve hlavicky viacej, monti cap z ulomka 2x2cm ma uz 4x5cm takze takzo povedat. Urcite by som ale chcel vyskusat novu sol od Sunlight supplies H2OCEAN PRO+ ktora je tiez odparovana z oceanu a ma vraj vysoky obsah magnezia a kalcia, zatial ju ale nikto v kanade nepredava a ked som ju chcel objednat priamo od nich cena za kybel bola $84 + postovne $160. Tak som si to rozmyslel a hadam pockam dokial sa nezacne predavat aj lokalne :)
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

...podstatně dražší sůl od Preiss je konkurence krátká.
rozdiel tri stovky na 20kg balení sa mi nezdá až taký tragický. Má s ňou niekto z vás nejaké vlastné skúsenosti? Doviesť ju nie je žiadny problém, v porovnaniach vychádza výborne...
Zkoušel jsem sůl od ATI a přišel o choulostivé Montipory
Rybka, toto dúfam nechceš zvaliť na sol od ATI :D :D :D ? Sám ju tiež používam a ...Na tomto fóre stačí pozrieť fotky v téme "Tank of the Reicho". Skús uhádnuť, čím solí.
(stačí strana 9, tie "chúlostivé" montipory tam rastú /okrem iných/)
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Príspevok od používateľa reicho »

Zkoušel jsem sůl od ATI a přišel o choulostivé Montipory
Rybka, toto dúfam nechceš zvaliť na sol od ATI :D :D :D ? Sám ju tiež používam a ...Na tomto fóre stačí pozrieť fotky v téme "Tank of the Reicho". Skús uhádnuť, čím solí.
(stačí strana 9, tie "chúlostivé" montipory tam rastú /okrem iných/)[/quote]





a ktore ze su to tie "choulostive montipory" :?: :?: :?:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Montipora elscheri :cry: V Evropě zatím "neznámý" druh. Mám už pouze skelety matečního jedince a čtyř fragmentů.
Připravil jsem vodu s týdenním předstihem, zvýšil obsah vápníku na 440 mg/l (zde nejspíš byla první chyba - plus chlorid vápenatý) a vyměnil 2x po sobě s týdenním odstupem 10% objemu vody (druhá chyba). Mezoglea po první výměně vypadala jako "potrhaná", podobně jako po importu, po druhé výměně vody všichni jedinci během několika dnů vyběleli. Dost podobně reagovala i Montipora tuberculata, ta to ale rozchodila. Z LPS se to nelíbilo Echinopoře (ohniskový "rozpad" tkáně). M. digitata a další běžné druhy SPS byly bez negativních reakcí.
Možná příčina je vyšší koncentrace chloridových iontů namíchané soli oproti dlouhodobě používané soli (orientačně změřeno dostupnou, byť ne zrovna vhodnou metodou), zásadní chybou byla změna chemismu v zavedeném systému (možný pokles rH, změna vlivů osmotických tlaků na buněčnou membránu - obsah draslíku a některých stopových prvků a spousta dalších vlivů).
Ponaučení - raději neexperimentovat a neměnit - to mi nikdo nevyvrátí.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Príspevok od používateľa reicho »

ja pouzivam sol ATI od zaciatku,zatial som ju nemenil,maximalna spokojnost ,rozpustnost a aj co sa tyka obsahu Ca,Mg.
Myslim si ze 10 % vymena nemoze v zabehnutej nadrzi urobit nic,/pri zmene soli na inu/to by si musel liat tu vodu priamo na tie koraly.....
ja kazdy tyzden menim 10 % a vidim ze to len prospieva,myslim si ze

problem bol inde, zrejme bakterialny rozpad mezoglei
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Taky jsem ji Ferovi osobně hodnotil jako velmi dobrou. To, že jsem přišel o "špek mořských nádrží" neznamená, že je to sůl špatná. Jen už nehodlám zbytečně experimentovat a zatím zůstávám u jedné značky (Red Sea Pro).

Slovo zatím je kvůli Nařízení Evropského parlamentu a rady č. 1907/2006 známého spíše jako REACH. Izrael je mimo EU, dovozci budou muset chemické látky v tomto chemickém přípravku registrovat a poplatek za registraci zahrnutý do ceny výrobku tuto sůl zneprodejní. Ale obecně lze předpokládat, že ceny všech solí kvůli REACH výrazně vzrostou :roll:
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Ma niekto skusenost s kvalitou soli> MARINEMIX ?
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Má, průměrná kvalita. Ale už o této soli psal Rybka. Crystal Sea Marinemix dopadla podle něj nejhůře. V zahraničí se ale hodně používá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."