Sol - chemicke zlozenie

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Sol - chemicke zlozenie

Príspevok od používateľa Dano »

Hodim sem otazocku pre chemikov sikovnickov. Pouzival som mokrosuchu ATI s oddelenym davkovanim Ca. Akosi mi to nevyslo. Zostalo mi na 1-2 vymeny, ale minul sa mi Ca granulat. Mal by som ho vediet doplnit klasickym bezvodym CaCl2. Vedel by to prosim niekto vypocitat? Kolko CaCl2 na 10l vody pre hodnuto cca 420? Samozrejme za predpokladu, ze zarobena voda bez granulatu ma hodnotu ca 0, co priznam sa neviem, ale je to logicke...
Dakujem za fundovane odpovede.
Dano
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Sol - chemicke zlozenie

Príspevok od používateľa bradoo »

cau. Potrebuješ na 10l doplniť 4.2g vápnika (420mgx10l=4200mg) 1g vápnika sa nachádza v 2.769g CaCl2 bezvodom, 3.668g CaCl2 dihydráte, alebo v 5.46g hexahydráte. Potrebuješ teda doplniť 11.63g bezvodého CaCl2 alebo 15.4g CaCl2.2H2O. To ale za predpokladu že sol žiaden Ca neobsahuje :wink:
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Sol - chemicke zlozenie

Príspevok od používateľa Dano »

Dakujem pekne za vypocet, namiesam, odmeriam, uvidim.
Dano
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Sol - chemicke zlozenie

Príspevok od používateľa Dano »

Zmeral som Ca v mokrosuchej dvojzlozkovej ATI soli a je tam fakt 0. Poriesim to podla bradoovej rady a vypoctu, dik.
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."