Draslik - Kalium - K

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa JRx »

nieje aj tento prvok popri Ca a Mg tiez velmi dolezity?
Nieje to tiez makroprvok?

Ako sa do vody dostane potrebne mnozstvo?
....pri rozpusteni koral chipsov + Ca reaktor bude pritomny?

Odporucane mnozstva podla coral-shopu:
Ca - 1250mg/l
Mg - 420mg/l
K - 400mg/l
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Roman »

JRx napísal:
Ako sa do vody dostane potrebne mnozstvo?
....pri rozpusteni koral chipsov + Ca reaktor bude pritomny?
pocitam ze ani nie... a pri pouziti zeolitu ho mas v akva este menej...

(dokonci nas ctihodny , mlcanlivy, hanblivy a plachy kolega Amphibia , certifikovany to doktor cez zeolity)

Jano, ides !
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
majomajkl
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 11 Jún 2007 11:56
Bydlisko: TT - TV

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa majomajkl »

JRx napísal:nieje aj tento prvok popri Ca a Mg tiez velmi dolezity?
Nieje to tiez makroprvok?

Ako sa do vody dostane potrebne mnozstvo?
....pri rozpusteni koral chipsov + Ca reaktor bude pritomny?

Odporucane mnozstva podla coral-shopu:
Ca - 1250mg/l
Mg - 420mg/l
K - 400mg/l

trošku popletené to máš ...
Ca- 420 mg/l
Mg - 1250 mg/l
Draslík patrí medzi prvé základne prvky, poštuduj ďalej http://www.coral-shop.com/news.php?id=4
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

hej ca, mg opacne, som dobre myslel a zle napisal....

no pockam na Amphibiu ako napisal ROman
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Amphibia »

Roman napísal: (dokonci nas ctihodny , mlcanlivy, hanblivy a plachy kolega Amphibia , certifikovany to doktor cez zeolity)
:) mala oprava: nie som ja certifikovany doktor cez zeolity... ale certifikovany doktor na sutrologiu 8)

K: odpoviem, len mam teraz poradu a potom obed :) je toho trochu viac ohladom tejto problematiky...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

robis drahoty jak sestnastka ked prvy krat vidi trenky spustene na lytka...

sak rovno napis ze zeolit z vody vytaha draslik a treba ho doplnat :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

ak som spravne poxopil prvotnu otazku, tak ide o prvok K v akvariu...

K sa naxadza v morskej vode v priemernej koncentracii 400mg/l, co je hodnota blizka koncentracii Ca. v akvariach je K vo "filtracnom procese" odburavany 2 zakladnymi procesmi - odpenovac, zeolit. klasicky zeolit (ktory pouziva vacsina z nas), budem povazovat za vysoko % klinoptilolit. v takomto pripade zeolit "vytahuje" z vody K. doplnanie K do akva je teda viac menej nutne. na tento ucel je mozne pouzit specializovane "vodicky" :), napr. zeovit system ma tusim kaliumjodid a K-balance (strong). existuju aj typy zeo (technicke), ktore vobec netahaju K z vody (jedna sa o """"K nasytene"""" zeo, ale to je uz o inom.

co sa tyka koralovyx cipsov + Ca reaktor: predpokladam, ze nejaky K sa do vody dostane, ale nedal by som ruku do ohna za to, ze sa ho tam dostane dostatocne mnozstvo. to co sa aj dostane, bude pravdepodobne do velkej miery odstranene "filtracnym procesom". nexapte ma zle, ten K nie je iny, ale skratka sa ho tam podla mna dostane take male mnozstvo, ze to nebude stacit. na tuto otazku by ale lepsie zodpovedala xemicka analyza danyx cipsov, aj ked nikto nezaruci, ze 2 varky su z toho isteho miesta...

spominane produkty na doplnanie K nie su jedine, ale islo mi o zeovit metodu. akykolvek pripravok s obsahom K ho tam doplni, len tie spominane "vodicky" su koncentrovane...
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

Roman napísal:sak rovno napis ze zeolit z vody vytaha draslik a treba ho doplnat :)
jj, sak som napisal... len som to xcel trochu viac rozviest, aby ma niekto nezdrbal, ze som pozabudol tamto alebo hento...

Roman: ked to ma byt skratene, tak zmaz ten predchadzajuci post... dik
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Měrná sorbční kapacita klinoptilolitových zeolitů není nijak vysoká (kolik kilo zeolitu zachytí nějaký gram draselných iontů :lol: ). Namočení zeolitu do "mořské" solanky před jeho použitím tento problém nechtěné sorbce zcela eliminuje. Řešeno ještě na českém reefu :wink: .

Problém je spíše opačný, přebytek draslíku škodí. Ze 14-ti testovaných solí obsah draslíku okolo 400 mg/l měla pouze sůl Kent (že byla téměř bez dalších nedůležitých složek jako hořčík neřešme), průměrný obsah je okolo 250 mg/l. (Prezentováno na 10. setkání ve Valmezu, někde na fóru je odkaz na výsledky těchto analýz).
Po dosažení koncentrace draslíku v mořské vodě okolo 350 mg/l z "neznámých příčin" hynou LPS korálnatci. Výsledek praktického používání Liquid calium Profi plus :evil:
Spousta nádrží funguje se zeolitem, odpěňovačem a Ballingem bez dalších "vodiček". Některé ale fungovat nikdy nebudou, u nich problém nehledejme v chemii.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Amphibia - ked si robil taketo vyskumi, odkial mas testy na K?
mas aj LPS koraly v nadrzi?

po rybkovom prispevku som z toho potom zmeteny....

nezvyrazni Draslik aj farby koralov?
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Stanovení draslíku pomocí "testu" je dost problematické, potřebné reagencie jsou dost nestabilní, V laboratoři se v tomto případě pracuje s čerstvě faktorizovanými roztoky, aby byl výsledek alespoň trochu odpavídající. To samé platí i pro fotometrické metody.
Přesnou metodou je atomová absorbční spektrometrie, ale to už je trošku úlet pro běžného chovatele.
Zvýšený (nebo vyšší) obsah draslíku zintenzivní barvy SPS, ty navíc vypadají jako "napumpované". Zda-li je to k dobru nebo ke škodě živočicha (nebezpečí poškození buněčných membrám atd.) nedokážu posoudit. Jen s přidáváním draslíku (extra) už jsem přestal :wink:
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

rybka napísal:Měrná sorbční kapacita klinoptilolitových zeolitů není nijak vysoká
sorbcna kapacita coho? bavime sa vseobecne, alebo stale o drasliku? a odkial je tento udaj?
rybka napísal:Po dosažení koncentrace draslíku v mořské vodě okolo 350 mg/l z "neznámých příčin" hynou LPS korálnatci.
a ktore? teda ziadne akva s hodnotami okolo 400 mg/l nemoze uspesne "prechovavat" LPS? v tom pripade naozaj gratulujem uzivatelom nemenovaneho fora a ix znalost photoshopu...
rybka napísal:Spousta nádrží funguje se zeolitem, odpěňovačem a Ballingem bez dalších "vodiček".
ax soo... takze aj bez akehokolvek pridavania trace elementov? ak nie, tak v tom pripade hovorime o tom istom. okrem toho som tam pisal, ze spominane produkty nie su jedine.
Naposledy upravil/-a Amphibia v 10 Feb 2009 00:08, upravené celkom 3 krát.
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

JRx napísal:Amphibia - ked si robil taketo vyskumi, odkial mas testy na K?
mas aj LPS koraly v nadrzi?

po rybkovom prispevku som z toho potom zmeteny....

nezvyrazni Draslik aj farby koralov?
testovanie je robene v labaku. LPS mam a maju sa k svetu. draslik zvyraznuje tusim zltu farbu.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

JRx, nepisal som Ti o tom pred par mesiacmi ss?

K+ pridavam (s mierou), LPS rastu, niektore sa aj mnozia. Realnu hodnotu koncentracie prvku v mojej AQ vode zial nepoznam.

Jano, Balling je o pridavani trace-ov. Na to, okrem ineho, sluzi NaCl free salt. Nemyslim, ze potom treba nejake extra (mozno s vynimkou niektorych halogenov).
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Príspevok od používateľa reicho »

Rybka - Po dosažení koncentrace draslíku v mořské vodě okolo 350 mg/l z "neznámých příčin" hynou LPS korálnatci.

to je odkial ta blbost?

Ja mam Kalium/draslik od 370-400mg/l/meram na spektrofotometri na Vodohospodarskom ustave/ a koraly LPS sa tvaria spokojne.Kedže vela draslika berie zeolit,tak draslik doplnam beznou vymenou vody,Kaliumjodid-Fluor Konzentrat od KZ a Preis Nacl free salz v Ballingu,ale vsetko s mierou,lebo vysoka koncentracia ma pre zivocichy,bunky ozaj skodlivy učinok-uhyn.
Podporuje ruzove,fialove a modre sfarbenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."