Draslik - Kalium - K

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Peter »

[LPS.
Ps. doplnění draslíku lugolem nevidím jako reálné - dostatečné - kolik je dávka / kolik draslíku tam asi je :?:

Ja pouzivam roztok na doplnanie iodu zmes I2,KI a KIO3. Teraz otazka na Lukasa, ktory z nich KI,KIO3 su schopny koraly vyuzit ako zdroj draslika, ak vobec.To by ma zaujimalo, ak ano tak by som to tipoval na KIO3.
Klasicky Lugolov roztok je I2 v KI.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa JRx »

mozem KHCO3 zmiesat spolu s vapennou vodou (=robim ju s Ca(OH)2 )
doplnam na noc ako odpar....
nezreaguje mi to tam spolu na nejaku zrazeninu?
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Jaroslav »

JRx napísal:mozem KHCO3 zmiesat spolu s vapennou vodou (=robim ju s Ca(OH)2 )
doplnam na noc ako odpar....
nezreaguje mi to tam spolu na nejaku zrazeninu?
Zcela jistě, CaCO3 je tam ložený a zbytek je voda a hydroxyd draselný.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Peter »

Celkovo, doplnat draslik cielene je casovana bomba.. mozes si odpalit zivot v akva, testy su max.nespolahlive.Je lepsie ho doplnat v malej koncetracii v ramci iodu ako cielene skusat s vyssimi koncentraciami...Nikdy som ho cielene nedoplnal a v pohode..
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Martin »

Dnes jsem měřil Kalium testem Salifert Potasium reef test rozlišení 10mg.
Optoti testu od KZ je odečet hodnoty překvapivě jednoduchý.

Hodnota 370mg/l proto jsem provedl kontrolní měření vzorku vody z HR ten má 400 mg/l.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa rybka »

Martinův příspěvek mě zdravě vyprovokoval. Podle protokolu z 18.10.2011 jsem měl obsah draslíku ve vodě 10,21 mmol/dm3, dnešní dopolední analýza je 10,22 mmol/dm3. takže reálně nezměněný stav.
Draslík cíleně nepřidávám, pouze obsažený v Trace od Coral-shop (dávkuji 1.5 násobek doporučené denní dávky s invazí řas "na hraně") a obsažený v dusičnanu draselném, kterým zvyšuji obsah dusičnanů na 4-5 mg/l. Měsíčně je to jsou asi 5 g soli. Výměna vody 1x měsíčně 20% objemu (225 litrů).
Draslík nám mizí z vody hlavně díky řasám, které stíráme a o odstranění se postará odpěňovač. Tady je možno vysledovat úměru - čím "špinavější" voda, tím více řas a vyšší ztráty draselných iontů z vody. draslík ale do vody i dodáváme, hlavně "rostlinnou" potravou pro býložravé ryby (Nori řasa, granule). ryby si z toho moc nevezmou a trávicím procesem do vody draslík "pustí". Spotřeba draslíku korálnatci pro potřebu zooxanthel v nich obsažených nejspíše není z vody, ale z potravního cyklu, zooxanthely jej totiž získávají z odpadních produktů korálnatců. A to se ví už desítky let.
Kdo má rozumně zatíženou nádrž s přiměřeně výkonným odpěňovačem nemusí obsah draslíku ve vodě řešit. Kolorimetrické stanovení patří k těm složitějším, kvalitní testy nejsou nejlevnější, a precizně zvládnout rychlou titraci pomocí cukrovkářské stříkačky a bez mikroerleyovy baňky dost dobře nejde. Zatím jsem neviděl žádný Hobby-test, který by obsahoval ve svém příslušenství potřebné "nádobíčko". Ale lze to dodělat; do víčka kyvetky se vyvrtá dírka pro přidání předposledního roztoku (dávkuje se do zavřené kyvetky) a pro následnou okamžitou titraci. Titrací do otevřené a do uzavřené kyvetky jsem měl při shodném postupu téměř 10% rozdíl ve výsledku, a to můžu prohlásit, že titrovat umím.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Martin »

Máš pravdu a je mi jasné, že to co se dá koupit v ČR = kapací testy od Salifert není tak kvalitní jako laboratorní stanovení. Ca Mg nepřesnost stárnutím testu nebo kapka která je jen 1/2 atd.
V reefu s dostatkem živin a minerálů obsah K asi není důležitý .


Chtěl jsem jen říci že je to zatím nejlepší a nejlevnější test K (200 Kč) který jsem měl.
Aleš
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 12 Apr 2006 11:36
Bydlisko: Jihlava

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Aleš »

Martin napísal:
Chtěl jsem jen říci že je to zatím nejlepší a nejlevnější test K (200 Kč) který jsem měl.
Takyže máš pravdu. Je a bohatě stačí.
Naposledy upravil/-a Aleš v 17 Feb 2013 00:07, upravené celkom 1 krát.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa rybka »

Tak ho zahoď a nebo si hrej, ale neměř. Předposlední roztok je čpavková voda. Pokud je faktorizovaná, můžeš výsledku věřit, ale maximálně týden po namíchání. Po třetím otevření a zavření lahvičky máš nejmíň 10% úlet a výsledky testu jsou k ničemu.
Moje výsledky jsou z fotospektronické analytické metody (laboratorní multispektrální analyzátor od Merck), Schválně jsem výsledek nechal ve výstupních jednotkách. Na mg/l to lze přepočítat. Je to někde jinde, jen čekáš na výšku piku, který strojek nakreslí na papíru.
Kolorimetrickým testem můžeš akorát porovnávat (dva výsledky zatížené stejnou chybou jsou přeci jen dva výsledky), ale ne měřit. Ale nakonec pro naše potřeby i toto stačí. Jako srovnávací vzorek se použije čerstvě připravená voda.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Martin »

To bych musel vyhodit všechny testy od Salifert.
Protože tak jak to stárne naměřené hodnoty se mění.

To s tou vodou je dobrý nápad - voda z Chorvatska x voda z Reef Crystal stejná hustota i teplota.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: Draslik - Kalium - K

Príspevok od používateľa Pepa »

Nová verze testu na draslík od Salifertu funguje dobře, rozlišení má 10ppm. Změna naměřené hodnoty odpovídá množství přidaného KCl.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."