Ca reaktor vs. Kalkwasser, pridávanie Ca a zvyšovanie pH atd...

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa chip »

tak presne timhle postupem si vypalis oci :!:
VAPNO MUSIS DAVAT DO VODY, NIKDY NE NAOPAK :!: :!:
gerardo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09 Jan 2010 22:54
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa gerardo »

tak vapno do vody z RO. neviem ako ho hasia priemyselne ale myslim si ze koli cistote a neziaducim prvkom je lepsie je si ho zahasit sam s vodou z RO. chcem to vyskusat zahasit tym dostanem roztok a dalsi roztok urobim uz z priemyselne zahaseneho vapna potom dam urobit rozbor do labaku co vsetko to obsahuje a ktory roztok je lepsi co sa tyka pouzitia do mora a ci vobec sa to da pouzit.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa aquain »

Až si vypálíte oči, tak už netrefíte ke mně do nového krámu pro nákup orig. balení...
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa chip »

;-) ja si je rozhodne nehodlam palit... a skladovat doma pytel nehaseneho vapna taky ne...
gerardo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09 Jan 2010 22:54
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa gerardo »

Samotné vápno môže byť hydratované, t.j. zušľachťované vodou. V závislosti na množstve pridávanej vody a zamýšľaného použitia, vápenný hydrát (Ca(OH)2= calcium hydroxid) sa získava ako veľmi čistý suchý prášok, alebo ako „putty lime“(vápenná kaša), vyhľadávaný hlavne pri stavebných prácach, alebo ako „vápenné mlieko“ v rôznych koncentráciách, v závislosti od manipulácie a rôznych priemyselných procesov.
Cermeuse produkuje vápenný hydrát v takej čistote, ktorá sa vyžaduje pri výrobe ľudskej potravy ako laktáty, stearany, sušené mlieko.
Podla tohto priemyselne hasene vapno je zahasene tiez vodou ale urcite nepouzivaju vodu z RO a tym sa zvysi podiel inych zloziek preto si osobne myslim (mozno ze sa aj mylim) ze je lepsie si ho zahasit sam s vodou z RO
deliqent
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 06 Jan 2009 21:43
Bydlisko: ostrava-poruba

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa deliqent »

a az si ty oci vypalite muzu k vam prijit na cumendu a vyplenit vam par koralu z akva? :D :D uz je potrebovat nebudete :D
gerardo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09 Jan 2010 22:54
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa gerardo »

vapno sme uz hasili ked same stavali dom v 200l sude a nikomu sa nic nestalo ani to nevypalilo nikomu oci. tak neviem :D
davidst
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 02 Jún 2010 11:11
Bydlisko: Strahovice 203
Kontaktovať používateľa:

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa davidst »

drhumbert napísal:Ahoj.
Já měl zato, že do systému se dává buď michačka vápené vody nebo calcium reaktor. myslel jsem, že calcium reaktor uvolňuje dostatek vápníku do systému. Poučte mne. David
Zdravím..je to mimo téma..ale pokud jsi z Kravař,tak to jsi ke mně nejbližší mořský akvarista..já jsem ze Strahovic..rád bych se domluvil na návštěvě a výměně informací..děkuji Stareček David 724 022 978
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa rybka »

gerardo napísal:Samotné vápno môže byť hydratované, t.j. zušľachťované vodou. V závislosti na množstve pridávanej vody a zamýšľaného použitia, vápenný hydrát (Ca(OH)2= calcium hydroxid) sa získava ako veľmi čistý suchý prášok, alebo ako „putty lime“(vápenná kaša), vyhľadávaný hlavne pri stavebných prácach, alebo ako „vápenné mlieko“ v rôznych koncentráciách, v závislosti od manipulácie a rôznych priemyselných procesov.
Cermeuse produkuje vápenný hydrát v takej čistote, ktorá sa vyžaduje pri výrobe ľudskej potravy ako laktáty, stearany, sušené mlieko.
Podla tohto priemyselne hasene vapno je zahasene tiez vodou ale urcite nepouzivaju vodu z RO a tym sa zvysi podiel inych zloziek preto si osobne myslim (mozno ze sa aj mylim) ze je lepsie si ho zahasit sam s vodou z RO
Vápenný hydrát (hydroxid vápenatý) prodávaný ve stavebninách jako pojivo (nehodí se ani na omítky) je chemický odpad z karbidových výrob. Možná trochu nadneseně to lze napsat jako půl pytle hydroxidu vápenatého a půl pytle těžkých kovů. Píšu to proto, abych odradil špekulanty od laciného nákupu. Jestli někdo nemá 2 stovky na čistý produkt, který mu vydrží přes rok, tak ať to rovnou zabalí a netýrá živočichy.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa rybka »

aquain napísal:Až si vypálíte oči, tak už netrefíte ke mně do nového krámu pro nákup orig. balení...
palec nahoru :lol:
gerardo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09 Jan 2010 22:54
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Ca reaktor vs. Kalkwasser, pridávanie Ca a zvyšovanie pH

Príspevok od používateľa gerardo »

to som nevedel ze to obsahuje tazke kovy zmiatla ma tato veta: Cermeuse produkuje vápenný hydrát v takej čistote, ktorá sa vyžaduje pri výrobe ľudskej potravy ako laktáty, stearany, sušené mlieko. Je to firma ktora to vyraba na potravinarske ucely vraj sa to pouziva hlavne pri vyrobe cukru ale nechcem sa hadat necham si poradit. dik
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Chipuv upgrade

Príspevok od používateľa Steedy »

rybka napísal:Vápenný hydrát (hydroxid vápenatý) prodávaný ve stavebninách jako pojivo (nehodí se ani na omítky) je chemický odpad z karbidových výrob. Možná trochu nadneseně to lze napsat jako půl pytle hydroxidu vápenatého a půl pytle těžkých kovů. Píšu to proto, abych odradil špekulanty od laciného nákupu. Jestli někdo nemá 2 stovky na čistý produkt, který mu vydrží přes rok, tak ať to rovnou zabalí a netýrá živočichy.
tady palec nahoru za tebe

Neoplati se spekulovat a je lepsi koupit cisty produkt.. takova palka to zas neni..

500ml - 300,-
1000ml - 390,-
5000ml -1230,-
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Ca reaktor vs. Kalkwasser, pridávanie Ca a zvyšovanie pH

Príspevok od používateľa vasekg »

Zabrouzdal jsem si po netu. Nejsem si jistý, že bychom pro naše účely potřebovali P.A. čistotu, soudě dle vyjádření mého známého chemika, bohatě stačí kvalita "čistá".
Toť informace, kterou jsem dostal, není z mé hlavy, ale přijde mi správná.

Já osobně jsem přidával do akva sodu, hořčík a vápník jak ve verzi p.a. tak ve verzi čistá a rozdíl nikdy nebylo vidět. (kila mi toho zbyly doma, mohu levně přenechat začínajícímu chemikovi) :D :D

Ceník jednoho z chemických dealerů v ČR:

1kg kvalita p.a.: 345,-
1kg kvalita čistá: 165,-

obojí cena pro koncového uživatele i s dph.

V.
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Ca reaktor vs. Kalkwasser, pridávanie Ca a zvyšovanie pH

Príspevok od používateľa VF »

vasekg napísal: Ceník jednoho z chemických dealerů v ČR:

1kg kvalita p.a.: 345,-
1kg kvalita čistá: 165,-

obojí cena pro koncového uživatele i s dph.

V.
Čeho?? CaO nebo Na(OH)2?? U kterého z dealerů???? Já jsem u Penty našel Na(OH)2 p.a. 1 kg 350 Kč. V ceníku čistý nemají.
Sem s kontaktem na jiného dealera.
Zkušenost je nesdělitelná!!
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Ca reaktor vs. Kalkwasser, pridávanie Ca a zvyšovanie pH

Príspevok od používateľa rybka »

Pálené vápno ve stavebninách se vyplatí koupit skupině chovatelů nebo chovateli s areálem o objemu vody 5 m3 a víc. hasí se postupně podle potřeby, zhašené musí výt stále pod vodou a nesmí zmrznout. zajímal bych se i o původ vápna.

Vápenný hydrát nekupovat v žádném případě!

Pro chovatele s 300 litrovou nádrží bohatě postačí 1 kg balení, ze kterého se připraví 1300 litrů vody pro doplňování odparu (což je na rok). Odpadá problém se skladováním, protože pouhé zvlhutí páleného vápna může může být příčinou požáru.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."