Stroncium

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa vlčák »

meril jsem sr salifertem a nikdy zadny rozumny vysledek,nejdrive to vypadalo ze tam zadne neni,po pridavani cca 1,5 nasobku doporucene davky jsem neco nameril ale rozliseni onoho testu nebylo nikdy presvedcive.po dojiti zasob uz asi rok nedodavam ac mam ve skrini koupenou chemikalii v baleni asi na 100 let.zacnu az budu mit cas to namichat :cry:
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa chip »

ja Sr dodavam denne ve smesce - viz. zde http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=66&t=2849. viditelny ucinek nepozoruji, ale i tak ho ze zvyku davkuju...
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

A meriaš?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa chip »

ne.
Sice doma test na Sr mam ( kdysi jsem si ho v zachvatu koupil), ale ze sve podstaty je temer nepouzitelny, jelikoz presnost mereni je ovlivnena rozpoznani 2x nepatrne zmeny barvy....
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Tak potom nevieš , koľko ten prípravok obsahuje Sr a koľko ho máš ty?
Neviem, aký test máš, kúp si Salifert a riaď sa striktne návodu
V ňom najprv zmeriaš Ca soli a vyzrážaš a až potom meriaš SrCO3.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Jestli si dobře pamatuji, tak v přírodní mořské vodě je cca 8 mg Sr na litr (nebo kg ?? - už si nepamatuji přepočet). Vápníku je tam cca 400 mg. Vápník a stroncium jsou si chemicky velmi blízké (a reaktivitou podobné) prvky, což značně stěžuje jejich vzájemné odlišení při kvantitativním stanovení. Používaná (titrační) metoda stanovení stroncia má odchylku +- (plus/mínus) 6 mg. Takže pokud naměříme potřebných 8 mg, může to ve skutečnosti být 2 mg anebo až 14 mg Sr. Mám obavu, že doplňovat Sr na základě takových měření je poněkud mimo mísu.
V případě stroncia se v literatuře traduje informace o jeho toxicitě pro organismy při "vyšších" množstvích (předávkování). Co to je "předávkování" se ale nikde neuvádělo. O to více člověka překvapí, když najde (třeba v http://www.acquaportal.it/ARTICOLI/Made ... efault.asp ) údaj, že autor příspěvku má ve vodě koncentraci 30 mg/litr. Takže nevím - měřit či neměřit a jaké důsledky z takových měření vyvozovat, anebo to raději v případě Sr nechat na výrobcích solí ?? Anebo to "spočítat" tak na koncentraci 20mg/litr a Sr tam doplnit ?? Babo, raď.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa chip »

merak mam salifet, ale i pri presnem drzeni navodu je velmi spatne zmerit vysledky
co v roztoku mam vim, velice presne, jelikoz si ho delam sam z PA chemickych sloucenin...

co se tyka davkovani ci nedavkovani, tak jsem vypozoroval: jakmile dojde smeska, tak rostou min rasy na skle a po nejake dobe mi prijde, ze korali jsou mene barevne. Rozdil v rustu nepozoruju...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Stroncium

Príspevok od používateľa rybka »

Stroncium je v přírodní mořské vodě obsaženo v koncentraci 8 mg/l. Dříve se dělaly nějaké "pokusy" zvyšovat obsah stroncia až na desetinásobek s cílem urychlit růst korálnatců. To se ale nikdy nepotvrdilo. Stroncium funguje jako katalyzátor ukládání vápníku a hořčíku ve skleritech korálnatců, nikdy se ale přímé reakce neúčastní.
Úbytek stroncia ve vodě mohou způsobovat vyšší koncentrace ortofosforečnanů, které jej sráží. Pokud udržujeme čisté prostředí, obsah stroncia ve vodě by se neměl měnit. Relativně vyšší obsah nevadí většině živočichů, kolísání koncentrace jako první odskáčou korýši.

Když jsem laboroval se Salifertem, bez přidávání stroncia jsem naměřil vždy stejnou hodnotu. Po přidání stroncia (a vytvoření přebytku) jsem i vypočítanou změnu naměřil, následně během pár dní vždy došlo k poklesu na původní hodnotu. A odnesly to Lysmaty :roll:

Přebytek se tudíž nejspíše sráží (srážecích mechanismů je k dispozici hned několik), pozitiva přebytku jsem ani při současném dlouhodobém dávkování (3 ml roztoku od Coralshop denně) nezaregistroval.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Stroncium

Príspevok od používateľa Martin »

Naprostý souhlas klasické testy salifert apod strontium dle mého názoru neměří ani nové natož pak po delším uskladnění.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Stroncium

Príspevok od používateľa kačer »

Ja pouzivam Stroncium od Aqua Medic. Davkovani 10ml na 200l jednou tydne. Pouzivam uz neco pres ctvrt roku a zatim spokojenost. Vapenna rasa se zase krasne vybarvila, pred tim jsem ji mel uplne vybelenou. Krevety zatim ziji ... Testy na Stroncium nepouzivam.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."