Shrnutí doplňování Ca, Mg

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa vik_33 »

Peter napísal:Urcite nic nepokazi ved Bio Calcium nie je nic ine nez CaCl2 zmiesane s NaHCO3 a dobre zaplatena zmes TM :D plus nalepka Bio zvysuje cenu vyrobku...Takze pokoj, Ballinga uz robi len o tom nevie.. :D
Steedy napísal:Finta je v tom ze v Biocalciu je i obsazena jedla soda/soda bicarbona ktera zvysuje Kh a ne jen to co je napsano vyse.. Takze s tim Calciem taky opatrne.!!
Velmi odborný výklad ... jen když autor radí každému a ve všem, měli by se mít uživatelé tohoto fóra raději trochu na pozoru před těmito radami ... Steedy trochu plave v chemii ... jedlá soda=soda bicarbona=NaHCO3=hydrogenuhličitan sodný
Je zbytečné psát tu chemické vzorce (navíc ani nejsem chemik), ale zjednodušeně řečeno - sypáním chloridu vápenatého a sody dostaneš do AQ vápník ve formě hydrogenuhličitanu vápenatého - Ca(HCO3)2 a zbude chlór a sodík, což tvoří jedlou sůl - NaCl. To je důvod, proč musíš do systému přidávat NaCl-free sůl. Každá "ballingova kalkulačka" navíc vypočítává i množství vody, kterou bys měl ze systému odebrat, aby nedocházelo ke zvyšování salinity. Kromě toho v tomto procesu ještě hraje svojí roli i Mg, ať už ve formě chloridu, anebo síranu ... Z toho co jsem napsal Ti je doufám jasné, že pokud chceš do AQ "něco sypat", měl bys vědět co a proč ... co s čím souvisí ( alespoň rámcově, protože detailně to asi neví vůbec nikdo ... ). Pokud se nechceš do chemie pouštět ( tj. je to "nad Tvou rozlišovací schopnost" - a to myslím bez jakéhokoliv posměchu, nebo dokonce urážky ), raději zůstaň u komerčních přípravků a případných výměn větších objemů vody ....
Je totiž spousta akvaristů (anebo majitelů akvárií), kteří neustále řeší problémy se svými AQ a přitom je vůbec nenapadne, že jejich problémy mají třeba původ v absolutním nepochopení procesů. Proto ani nemohou příčiny odstranit ... vezmou si od každého "rádce" kousek a pak z toho poskládají "svůj" systém ... ten nějakou dobu funguje ( často tu čtu jak úžasně funguje systém hned po zavedení toho a toho, jak skvěle se rozjelo to a ono ... atd. )...a po nějaké době smutný akvarista volá o pomoc ...
Nedá mi, než znovu zopakovat ... v mořském AQ trvá dlouho, než se jakákoliv změna projeví, mnohem déle, než si zpravidla akvarista myslí.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa vik_33 »

kačer napísal:....Akorát se mi moc nedaří udržovat hořčík. Mám ho pořád cca na 1000 a to přidávám obden lžičku magnesia....
Stačí se podívat na dávkování uvedené na pixle ( předpokládám že pořád jde o BioMg od TM ) ... jedna odměrka Ti přidá 6mg hořčíku na litr vody ve 1OO litrovém systému ( to tam píšou ). Jednoduchými počty dojdeš k závěru, že abys zvýšil obsah Mg ze současných 1000mg/l na potřebných cca 1320 mg/l ve Tvém systému ( který obsahuje odhadem 250 l vody ), musíš přidat asi tak 134 odměrek BioMg ...
Pokud ale máš obsah Ca 440 mg/l, vypadá to na jiný problém ( špatné testy Ca ? ... nebo Mg? ... rozházená rovnováha v AQ? ... )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

vik_33 napísal:
kačer napísal:....Akorát se mi moc nedaří udržovat hořčík. Mám ho pořád cca na 1000 a to přidávám obden lžičku magnesia....
Stačí se podívat na dávkování uvedené na pixle ( předpokládám že pořád jde o BioMg od TM ) ... jedna odměrka Ti přidá 6mg hořčíku na litr vody ve 1OO litrovém systému ( to tam píšou ). Jednoduchými počty dojdeš k závěru, že abys zvýšil obsah Mg ze současných 1000mg/l na potřebných cca 1320 mg/l ve Tvém systému ( který obsahuje odhadem 250 l vody ), musíš přidat asi tak 134 odměrek BioMg ...
Pokud ale máš obsah Ca 440 mg/l, vypadá to na jiný problém ( špatné testy Ca ? ... nebo Mg? ... rozházená rovnováha v AQ? ... )
hmmm
Pravdivé a logické
Pokud již používáš testy Kh, Ca, Mg jsi připraven na Balling :D
K laickému ověření měřených hodnot porovnej výsledky z reefu/ roztoku soli pro pravidelnou výměnu (hustota 1,023 - 5 teplota 25 st.C ).
Výsledky pošli.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Ok, dneska změřim a vysledky pošlu.;-) Jinak právě co se týče toho Mg, tak k takovému závěru jsem taky došel, že bych tam měl nasypat tech cca 134 odpměrek, ale zda se mi to docela dost a nerad bych si tim oddělal akvarko (bych musel dávkovat 4 odměrky obden po dobu asi dvou měsíců, abych to nějak navyšil). :roll:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Steedy »

vik33 - pravda nejak sem si nevsiml vzorce a bouzel sem to i proletel na rychlo :) dekuji za opravu. Jinak v chemii trochu plavu pravda ze skoly jsem toho uz zapomel dost, ale nastesti moje mamka dela v jadernem vyzkumu takze pohoda :-D
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa BODLOK »

Předem se omlouvám,ale domnívám se ,že "věčné"a "oblíbené" téma většiny diskutujících tuto problematiku spíše komplikuje.Dělá ji čím dál víc složitější až nesrozumitalnější.Možná si někteří reefaři již všimli,že skuteční odborníci-chemici-toto téma zcela ignorují.Ani se jim nedivím!
Přece víme co má obsahovat moř.voda,vodu v AQ testujeme,více či méně úspěšně,a potom doplňujeme chybějící komponenty.Čím ,jak,kolika kdy to už poměrně dávno vymysleli
"chytří pánové".Je ovšem třeba se s tou proklatou chemií trochu zkamarádit-bez ní to prostě v moř.akvaristice nikdy,ale nikdy nepůjde.
Jak je to prosté!!Ale matka příroda si všechno bude bude dělat podle svého,ať se nám to líbí nebo ne.My se jí musíme pokoušet sekundovat a přitom napáchat co nejméně chyb.
Také se omlouvám Romanovi,že jsem vybočil z věčného téma "shrnutí dopl.......
Ale REEF JE PRIMA !!
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Tak se mi konečně podařilo zvednout Mg.:-)
Co se týče porovnání měření voda v AQ/voda připravená pro výměnu:

Mg: 1220/1420
Ca: 460/440
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa rybka »

Bodlok má ve svém posledním příspěvku naprostou pravdu a velmi pěkně to popsal. Oproti tomu Steedy opět píše zavádějící informace - žádná soda bikarbona (hydrogenuhličitan sodný) v přípravcích TM není, je tam uhličitan sodný, tedy obyčejná soda; a to podstatně déle, než sám chodí po tomto světě. Soda bikarbona totiž v roztoku neumí pH vyšší než 7,8 :lol: , uhličitan sodný umí 100x víc, tj. pH téměř 10. Směs soda/soda bikarbona se sice taky v mořské akvaristice používá, ale soda bikarbona ve spojitosti s přidáváním vápenatých iontů v přítomnosti chloridů je bezvýznamná...
Pánové, pokud plavete v chemii a dokážete si to přiznat, věřte, že Vás Balling nezachrání. Raději zvedněte zadky z křesla a vyměňte častěji vodu. Je to sice pracnější, ale bezpečnější ... :lol: a to už nepíšu levnější s eliminací veškerých negativních dopadů.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Steedy »

rybka : ano chybu priznavam a omlouvam se ze skoly jsem uz dost dlouho na chemii mam jine lidi.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa rybka »

Steedy, ono to není cíleně mířeno.
Je to o tom, že používat nějaké "prášky a vodičky" je třeba umět a ne věřit nějakým reklamním papírkům. Než změřím kvalitu vody a dopočítám deficit (a to jsem jeden z mála na tomto fóru, který to umí), tak raději vyměním vodu. Je to rychlejší, levnější a bez chyb :lol:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Steedy »

Urcite chapu, presto se radeji omluvim nerad klamu lidi.
Umim dopocitavat taky ruzne veci ale nemam na to cas, proto radeji jak ty rikas casteji menim vodu kazdy tyden 10% a je to v pohode, urcite je to nejjednoduchsi a asi i nejlevnejsi co clovek muze udelat pro sve akva.

Tim se i klanim lidem kteri jedou na balling popravde nechtelo by se mi to pocitat radeji opravdu vymenim tu vodu. Pripadne napojim davkovaci cerpadla na chemii od Grotechu ABC a je "klid".
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

kačer napísal:Tak se mi konečně podařilo zvednout Mg.:-)
Co se týče porovnání měření voda v AQ/voda připravená pro výměnu:

Mg: 1220/1420
Ca: 460/440
A hodnotza Kh :?:
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

A hodnotza Kh :?:[/quote]

KH = 8,2
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

kačer napísal:A hodnotza Kh :?:
KH = 8,2[/quote]


Ok KH 8,2 Ca: 460 Mg: 1220 je podle pořadí změny.
7 dnů nic nedodávej a potom pošli nové hodnoty. i PM :)
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

A jsem opravdu vděčný za kažhou informaci
např. u Zeovith ti na foru odpoví že neví kolik Kalia K strong obsahuje :?:
Tak se ptám kdo by to asi měl vědět :?: :!: :!:
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."