Shrnutí doplňování Ca, Mg

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa vik_33 »

Martin napísal:....Tak se ptám kdo by to asi měl vědět :?: :!: :!:
Sibyla, královna ze Sáby?
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

vik_33 napísal:
Martin napísal:....Tak se ptám kdo by to asi měl vědět :?: :!: :!:
Sibyla, královna ze Sáby?
Přitom to tajemství se dá ověřit každé laboratoři :D za pár Kč. Prostě ti obchodníci to je asi dosti divný lid.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Ok KH 8,2 Ca: 460 Mg: 1220 je podle pořadí změny.
7 dnů nic nedodávej a potom pošli nové hodnoty. i PM :)[/quote]

Sice jsem chtěl ted v nedeli zrovna menit vodu, ale ok. Nechám to na uterý. :-)
drhumbert
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 05 Júl 2010 20:51
Bydlisko: Kravaře

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa drhumbert »

Ahojte.
Já mám Kh 7,2 na 1200l akva. Kolik musím přidat sody, abch Kh zvedl o 1st na 8,2.
Jak se chovají koráli při Kh 7,2?

David
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa BODLOK »

Příteli,vše se dovíš,když si přečteš
úprava KH v sekci úpravy vody.....zde na REEFu.
Jak je to jednoduché!
Jinak-dobře měřit a pomalu!!KH zvyšovat.
Pěkný den.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Tak mi dneska přišel nový test na Ca od Salifertu. Nedalo mi to a změřil jsem hodnoty.
Ca=490
Mg (tím starým testem)=1110
Kh=7,9
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa rybka »

Připrav si čerstvou vodu, nech ji týden "uzrát", poměř hodnoty a porovnej s hodnotami naměřenými v akva. Pak můžeš soudit, co je dobře a co špatně.
Na tyto poměrové záležitosti bohatě stačí české "takytesty" za pár korun.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

kačer napísal:Tak mi dneska přišel nový test na Ca od Salifertu. Nedalo mi to a změřil jsem hodnoty.
Ca=490
Mg (tím starým testem)=1110
Kh=7,9
V úterý 15.3
jsi naměřil Kh 8,2 takže pokles o 0,3 za dva dny dobře :D .

Ale Ca bylo 460 dnes je 490 proč je vyšší:?:
Mg bylo 1220 a dnes je 1110 proč :?: neklesla ti ti salinita (musí být stabilní 1,023-25 při 25 ts.C) :?: ten pokles Mg je nepravděpodobně vysoký.

Pokud máš nové testy poměř to znovu(nelze začít měřit s jedním testem a pokračovat jiným ani když jsou oba např na Ca většinou měří každý trochu jinak, bohužel to tak je) a porovnej s připravenou vodou jak ti radil Rybka.
Předpokládá se že hustota a teplota je shodná.


Hodnoty pošli a taky napiš kolik máš v systému vody nebo aspoň obsah.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

drhumbert napísal:Ahojte.
Já mám Kh 7,2 na 1200l akva. Kolik musím přidat sody, abch Kh zvedl o 1st na 8,2.
Jak se chovají koráli při Kh 7,2?

David
koráli jako obvykle je to hodnota na spodní hranici ale pořád v normálu :D .



2. Poměř vodu připravenou na výměnu jak doporučuje Rybka - pokud bude hodnota mezi Kh 8-12 lze říci že test je použitelný
3.Kup si hydrogenuhličitan sodný čl. nebo pro analýzu ne 100 l můžeš dát bez obav 1 čajovou lžičku, rozpostíš ve vodě z RO a naliješ do filtru nebo přepadu.
Po týdnu přeměříš - potom dávkování upravíš tak aby hodnoty KH byly stabilní.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

To, že je Ca vyšší než minule je určitě tím novým testem. jak řikáš, každý meří jinak.

Jinak abych uvedl na pravou míru co se týče mého měření. Mám test od JLB kde se měří dohromady Ca+Mg, ale s tím, že si pomocí roztoků pro Mg spočítam celkovou hodnotu Ca+Mg ve vodě a pak si pomocí roztoků na Ca změřim Ca ve vodě a odečetu od celkové hodnoty a tím získam hodnotu Mg. Bohužel roztok na Ca mi došel, tak jsem si ted objednal nový od Salifertu.
tak ted nevim jestli jsem neudelal blbost, ze ty testy takhle míchám dohromady. Ale princip zustava stejný, takze by to nemelo mít zadny velky vliv, ne? ale jak mi dojte i roztok pro Mg, budu verný Salifetru.:-)

Mg mi sice v AQ klesa rychle a stále nevím proč, ale to, že je takhle extremne nízké je tím novým testem na Ca, protože jsem nameřil víc Ca, tím padem jsem dostal imensí hodnotu Mg.

Obsah akva + filtr čisté vody cca 210 l. senilita i teplota jsou v normě (1,023/25°C).

Jinak voda na vymenu už se mi připravuje 10 dní (1.023/25°C)
meření vody na výmenu je:
Ca=550 (meřil jsem to dvakrát)
Mg=1350
A dnesní merení vody v Aq jak už jsem jednou psal:
Ca=490
Mg=1110

takže jsem z toho uplny jelen.:-) stary test ukazoval hodnotu vapniku vody, kterou mam na připravu 440 a nový test ukazuje 550. tzn. rozdíl 110. je to možné?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa vik_33 »

kačer napísal:....... senilita i teplota jsou v normě (1,023/25°C)....
:D :D :D máš senilní vodu jooo? To teda brzo :D :D :D
A teď vážně - jakou používáš sůl?
Rozdíl v naměřených hodnotách u různých testů může být velmi vysoký. Tipnul bych si, že testy JBL jsi koupil už řádně "uleželé" a to chybu ještě znásobí ( je úplně jedno, jestli je doma uložíš do ledničky, když je prodejce měl předtím půl roku,nebo i více let na polici v teploučku ... )
O testech se tu píše pořád dokola a tak se přidám i já. JBL umí pro moře jen test KH. Stejně tak Sera. Nutrafin ( od Hagen ) jsou levný a stejně dobrý, jako Sera ... na sladkou vodu. Moře neumějí .... Prezentuji svůj názor, svou zkušenost.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Tjn, voda se mi ani pořádne neohrala v akva a už je tak trochu senilní. :D

Použivám tropic marin pro reef.
Je to možný, že ty testy už jsou nějakou dobu proleželý. A to je opravdu uchovávám v ledničce. No máš asi pravdu, taky tady ted hodne čtu, že testy od Hagen a spol. jsou dobrý max. na sladkou vodu. Tak uvidíme no. Dokapám ten stary test od JBL a pak pojedu už jen Salifert a uvidíme, jak se ty hodnoty po nějaky delší dobe budou pohybovat.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

kačer napísal:Tjn, voda se mi ani pořádne neohrala v akva a už je tak trochu senilní. :D

Použivám tropic marin pro reef.
Je to možný, že ty testy už jsou nějakou dobu proleželý. A to je opravdu uchovávám v ledničce. No máš asi pravdu, taky tady ted hodne čtu, že testy od Hagen a spol. jsou dobrý max. na sladkou vodu. Tak uvidíme no. Dokapám ten stary test od JBL a pak pojedu už jen Salifert a uvidíme, jak se ty hodnoty po nějaky delší dobe budou pohybovat.
kačer napísal:To, že je Ca vyšší než minule je určitě tím novým testem. jak řikáš, každý meří jinak.

Jinak abych uvedl na pravou míru co se týče mého měření. Mám test od JLB kde se měří dohromady Ca+Mg, ale s tím, že si pomocí roztoků pro Mg spočítam celkovou hodnotu Ca+Mg ve vodě a pak si pomocí roztoků na Ca změřim Ca ve vodě a odečetu od celkové hodnoty a tím získam hodnotu Mg. Bohužel roztok na Ca mi došel, tak jsem si ted objednal nový od Salifertu.
tak ted nevim jestli jsem neudelal blbost, ze ty testy takhle míchám dohromady. Ale princip zustava stejný, takze by to nemelo mít zadny velky vliv, ne? ale jak mi dojte i roztok pro Mg, budu verný Salifetru.:-)

Mg mi sice v AQ klesa rychle a stále nevím proč, ale to, že je takhle extremne nízké je tím novým testem na Ca, protože jsem nameřil víc Ca, tím padem jsem dostal imensí hodnotu Mg.

Obsah akva + filtr čisté vody cca 210 l. senilita i teplota jsou v normě (1,023/25°C).

Jinak voda na vymenu už se mi připravuje 10 dní (1.023/25°C)
meření vody na výmenu je:
Ca=550 (meřil jsem to dvakrát)
Mg=1350
A dnesní merení vody v Aq jak už jsem jednou psal:
Ca=490
Mg=1110

takže jsem z toho uplny jelen.:-) stary test ukazoval hodnotu vapniku vody, kterou mam na připravu 440 a nový test ukazuje 550. tzn. rozdíl 110. je to možné?
Možné to je pokud je v salifertu jen zbytek reagentu 3 na dně např po dvou letech(ani nemusí být prošlý),. při porovnání s novým čerstvým Ca salifert jsem to taky naměřil
ale naopak ten nový měřil dobře a starý titruje hodnoty - 100
Nepravděpodobné je aby TM pro reef měla Ca 550, pak je ten nový test na reklamaci.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

A přitom je ten test až do 2015. Takže myslíš reklamovat, jo?
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Dano »

Ku meraniu zarobenej vody len tolko. Vyroba soli pre nase akvarka je tvrda podnikatelska cinnost postavena na predpokladam kvalitnej technologii. Isto tam nebude nejaky cmoud, ktory kyblom od oka davkuje do miesacky ingrediencie :lol: Preto mozeme vychadzat z toho, ze ked nejaka kvalitna sol ma mat napr 420 mg Ca, tak tam tolko bude maximalne a ked bude rozdiel, tak skor trosku menej.
Kdesi som pocul, ze najdrahsou zlozkou soli je mg. Preto niektory reeferi posudzuju kvalitu soli prave podla mnozstva Mg.
Este malu poznamocku, reefovaniu sa aktivne venujem 3 roky, ale spravne pouzivat salifert testy som sa naucil len nedavno...
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."