nováčik

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: nováčik

Príspevok od používateľa vik_33 »

Solí je spousty. Těch kvalitnějších už je méně, ale i tak máš celkem dost na výběr.Já osobně jsem udělal dobrou zkušenost se solí Tropic Marine a ještě lepší s Preis. Sice jsou to dražší soli, ale dle mé zkušenosti je to v AQ vidět.
Minimální výměna vody by měla být 10% objemu systému měsíčně. Když to bude více a častěji, AQ to jenom prospěje.
Vitaminy, trace, amino na začátku určo nepotřebuješ.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Peter »

[Vitaminy, trace, amino na začátku určo nepotřebuješ.[/quote]

Podla mojich skusenosti za 8 rokov, tak amino a vitaminy su k nicomu a zbytocne vyhadzovanie penazi...nevidim v tom ziaden zmysel.Akekolvek pridavanie tychto profi - vyrobkov neviedlo k ziadnej ( pozitivnej alebo negativnej ) zmene. Uz to 3 roky vobec nepouzivam.A teraz ma mozte ukamenovat :D
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: nováčik

Príspevok od používateľa lubo54 »

Peter čo vlastne pridavaš do akva :?:
Chcel som sa spytať na toto JBL Korall Fluid či dy to malo nejaky zmysel tam občas šprtnuť do akva.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Peter »

Ahoj, Balling - Ca, Fe,Mn,Sr,Mg, Na HCO3 (vsetko vlastna vyroba) - stopove prvky od Aquarium systems (Peter Wilkens), vodka, cukor, ocot, bakterie od Microbe-lift (Special blend,Nitrate Out II, Bacterial balance), Korallen Zucht B-balance a Pohl xtra (vyfarbenie koralov) Mam len LPS a SPS - v podstate nie je nutne krmit vobec, pokial mas dobre svetlo.Ale ak chces, tak ma vyznam podla mojho nazoru a niekolko rocnych skusenosti - Cyklop eeze - aj pre ryby, aj pre koraly, plus sa da pouzit tiez od Microbe lift fytoplankton A,B a zooplankton. Normalne by som to nepouzival, ale mam 2 Gorgonie bez Zooxanthel, tak preto.Pre filtratory je este dobre aj Coral Troph. JBL - Koral fluid - si osobne myslim, ze skoda s tym spinit vodu.Aj tak si myslim, ze uz pridavam to toho az moc...
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: nováčik

Príspevok od používateľa lubo54 »

By ma zaujimalo ako si vyrabaš tu chemiu a z čoho :?:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Peter »

Odpoved na Tvoju otazku je tu na fore v roznych temach, ale zhrniem . Ca- CaCl2 x 2H2O , Mg- MgSO4 x 7 H2O, MnSO4 x 4H2O plus Fe SO4x7H2O - plus Natrium citricum x 2H2O - citronan sodny, ktory udrzi Fe dvojmocne a zabrani jeho oxidacii na trojmocne (vytvori komplex -stabilny v roztoku) Sr- SrCl2 x 6H2O, popripade aj jod - zmes : I2,KI, KIO3. To je vsetko a na doplnenie Ballinga samozrejme Na HCO3.Vsetko co robim, robim sam doma z vlastnych chemikalii, lebo na profi sa neda spolahnut, pouzivaju tak nizke koncentracie, ze to nema vyznam pouzivat a skoda za to platit. No a v ramci Ballinga este sol bez soli, to ale pokladam za samozrejme, ked sa bavime o Balling metode doplnania zakladnych makro-prvkov a udrzania KH.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Peter »

Este doplnok CaCl2 podla urovne Ca a spotreby v akva, NaHCO3 podla urovne a spotreby v akva,Mg podla urovne a spotreby v akva. Fe,Mn,Sr,Iod sa daju dat vseobecne davkovania podla objemu akva.Ak bude mat niekto zaujem, mozem konkretne recepty co pouzivam zverejnit (vsetko tu uz bolo aj s receptami, mozno bude dobre to dat na jedno miesto, je to roztrusene po jednotlivych temach).Sol bez soli podla spotreby NaHCO3 (konkretny prepocet podla vzorca, nepouzivam kalkulacky z netu na Balling metodu).
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: nováčik

Príspevok od používateľa lubo54 »

To by bol dovry nápad s receptama.a keby to bolo na jednom mieste bolo by to super :)
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Peter napísal:Este doplnok CaCl2 podla urovne Ca a spotreby v akva, NaHCO3 podla urovne a spotreby v akva,Mg podla urovne a spotreby v akva. Fe,Mn,Sr,Iod sa daju dat vseobecne davkovania podla objemu akva.Ak bude mat niekto zaujem, mozem konkretne recepty co pouzivam zverejnit (vsetko tu uz ..........
Lidi, proboha, vždyť je to mořskou vodou (a knihami od Hynka Dařbujana) zatím ani nepolíbený začátečník a vy mu hned doporučujete Balinga. Myslím, že by mu v podstatě pro neexistující akvárium měla stačit informace o Biocalcium a Biomagnesium od Tropic Marin a neplést mu hlavu evidentně pro něj složitou chemií. Až se něco naučí a potvrdí (sám sobě) svůj zájem o mořskou akvaristiku, pak přijde čas pro Balinga a jiné složitosti. K tomu se musí mnoho naučit a hlavně musí chtít se to naučit. A já mám strach, že po tomto začátku může buď udělat nějakou fatální chybu (pokud se to do toho pustí), anebo se problému lekne a dezertuje :(
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Peter »

Vase nazory pan Jaroslav som vzdy respektoval, uznavam Vasu pripomienku, radsej to nebudem uvadzat...
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Velice by mne mrzelo, kdybych se tím někoho dotknul - myslel jsem to maximálně dobře - asi tak, že je lepší začínat od jednoduššího a postupovat k složitějšímu než obráceně. To, co se znalému věci člověku zdá být normální, může být pro laika těžko stravitelné. Takže Lubo54, nebojte se chemie, všichni jsme se na to kdysi koukali stejně (jako vyvoraný myši, čest výjimkám :D ) a někteří z nás se to dokázali nejen naučit, ale také aplikovat v praxi (jako Peter).
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: nováčik

Príspevok od používateľa lubo54 »

u sladkovodneho si myslim že som už hodne pokročilejši akvarista a riešil som dosť často problemy sposobom pokus omyl.človek sa tak hodne nauči a u sladkovodneho ma to pri omyloch finančne moc nestálo.Ale u morskeho sa my zda taky spob učenia dosť nakladny tak nemajte novačikom za zle že sa hodne pýtaju.u nas píšu na autoškoli take heslo -klud aj vi ste začinali- :)
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: nováčik

Príspevok od používateľa Peter »

V nijakom pripade ste pan Jaroslav nikoho neurazili, to co som napisal, je pravda. Navrhujem,kto ma zaujem mozem cez SS ..
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: nováčik

Príspevok od používateľa vik_33 »

Napsal jsem Ti tu tři příspěvky - začni pomalu tak, jak jsem psal a nemusíš dost dlouho vůbec řešit nějakou chemii. Nastuduj si filtraci a osvětlení, pořiď si literaturu, navštiv nějakého mořáka v Tvém dosahu a ... pusť se do toho :wink:
Čím víc toho přečteš, tím jasnější budou Tvé dotazy a tím přesnější budou odpovědi :idea:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: nováčik

Príspevok od používateľa amsi »

vik_33 napísal:navštiv nějakého mořáka v Tvém dosahu a ...
myslím si osobně, že nic Ti nedá více, než navštívit osobně pár lidí a podívat se ....... komu to jede ,poznáš a tam hledej inspiraci a tam poseď déle a debatuj a debatuj a třeba i dikutuj :wink: myslím si že jsem tu s někým debatoval ,po síti , pár hodin a nakonec se zašel kouknout a věděl přesně co a jak.A to je v pořádku !!!!! (tuším Traget) A v Bratislavě nemáš myslím problém :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."