Kompletní RedSea program

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Mispulin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 11:28
Bydlisko: Olomouc

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Mispulin »

Jen pripominka: kdyz jsi opustil prasek ABC+, tak by si mel zacit davkovat i Color A a B, jinak ti budou casem nektere dulezite stopove prvky chybet. :wink:
A little Sea in Olmik: 160l, skimmer Tunze 9004, 2x nanostreams Tunze 6045, RedSea reef care program, LED ligts (DIY)
Používateľov profilový obrázok
Lukyho kousek moře
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Aug 2015 22:42

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Lukyho kousek moře »

Ahoj.. na reefu jsem tu novej a neumim tady v tom jeste moc chodit..proto nevim kde se tahle zprava zobrazi,ale snad mi nekdo dokaze poradit..
More mam uz rok a do ted sem pouzival tekute RS Kh,Ca,Mg,ted co se mi akva rozjelo,nestacim dokupovat lahve,proto sem se rozhodl prejit na Kh,Ca,Mg v prasku,ale nevim si rady s tim v jakem pomeru namichat jednotlive hodnoty v prasku s RO vodou.. dokaze mi to nekdo nak vysvetlit?? predem dekuju :)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Mender »

A chceš míchat práškové komponenty od Red sea, nebo chceš míchat chemikálie???

Pokud Red sea, tak:

Reef Foundation A - 550g na 1 litr
Reef Foundation B - 100g na 1 litr
Reef Foundation A - 600g na 1 litr


Pozor - výsledný koncentrát u Reef Foundation B bude 3x slabší než je originál tekutá verze. Takže ho budeš muset dávat 3x tolik než je doporučené dávkování na lahvi.
Dávkování koncentrátu, který získáš - 1 ml/100 liters = 0.012meq/l 0.034dKH
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa voloda »

Zdar, čítaj vlákno Bailling. Nedávno som písaj aj ohľadne nákupu chémie,, určite podobný predajca je aj v CZ:
Napr. CentralChem BA : Hydrogenuličitan sodný 1kg za 4.70 eur, chlorid vápenátý 7.40 eur za 1kg, chlorid horečnatý 7.90 eur za 1kg. Všetko okolo chemizmu a dávkovania nájdeš tu ne reefe. Veľa trpezlivosti pri čítaní fóra, veľa ľuďí už nemá trpezlivosť odpovedať dookola presne na tie isté témy . :D
Naposledy upravil/-a voloda v 01 Jan 2016 21:59, upravené celkom 2 krát.
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa mcfisto »

A jeste jedno pozor: roztoky nemichat dohromady!!!
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Používateľov profilový obrázok
Lukyho kousek moře
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Aug 2015 22:42

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Lukyho kousek moře »

Ahoj,moc dekuju.. jj presne tak,praskove komponenty od RS.

Takze jestli to dobre chapu tak Reef Foundation A a C po namichani v pomerech co jsi napsal,
zustava stejny "A" Ca- 1ml/100l - 2ppm
"C" Mg-1ml/100l - 1ppm
Ale "B" Kh musim dat po namichni 3x vic,takze 3ml/100l zvisi o 0,1dKH
Používateľov profilový obrázok
Lukyho kousek moře
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Aug 2015 22:42

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Lukyho kousek moře »

Bailling urcite proctu,ale zatim se mi do nej moc nechce :) v chemii sem nikdy nak moc nevynikal,tak bych nerad neco podelal,casem asi prejdu,ale musim hodne studovat..
Ted bych chtel zkusit ten prasek od RS a uvidim.. :)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Mender »

Ano - pochopil jsi to správně.

Jinak na stránkách Red Sea se dá stáhnout návod kde to je. A taky ten návod dostaneš v krabičce spolu s produktem. (v Angličtině ).
Používateľov profilový obrázok
Lukyho kousek moře
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Aug 2015 22:42

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Lukyho kousek moře »

super,jeste jednou dekuju :) ja to prave v prilozenym navodu hledal,ale anglicky rozumim tak kazdymu 5 slovu :D a nechtel sem nic podelat..
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Bohuš »

Jaké máte zkušenosti s mícháním A B C podle jejich návodu?
Pokud Red sea, tak:

Reef Foundation A - 550g na 1 litr
Reef Foundation B - 100g na 1 litr
Reef Foundation A - 600g na 1 litr
Já jsem míchal A (Ca)- 160g/1l ; B (KH)- 100g/1l ; C (Mg) 130g/1l a zůstával mě nerozmíchaný prášek na dně. Tak jsem změnil koncentraci na polovinu a žádná usazenina už není. Tím jsem se trochu přiblížil koncentracím podle návodu ve vlákně Návod - Ballingova metoda.
Tu máme zhrnutie návodu na vytvorenie roztokov.

Ca - Roztok z CaCl2 zarobíme s 55,5g/l
Ca - Roztok z CaCl2*2H2O zarobíme s 73,5g/l

Mg - Roztok z MgCl2*6H2O zarobíme s 101,5g/l

KH - Roztok z NaHCO3 zarobíme s 84g/l
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa mcfisto »

Ale to bych se taky rad pridal - pri koncentracich dle navodu zustava i po hodine michani prasek na dne. Jak to rozmichat uplne? Snizeni koncentrace se nabizi, otazkou je, zda se tim neco nepodela... Diky!
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Bohuš »

Nemyslím si, že by se mělo něco podělat. Ty prášky od RedSea jsou určitě to stejný jako sloučeniny vápníku, magnezia a soda stejně jako ty co se používají u ballinga, jen je trochu vyšší cena :wink: :mrgreen: .
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Mender »

Míchám podle návodu a to rozpouštění taky trvalo dlouho, ale pak jsem někde narazil na informaci, že je dobré tu RO vodu trochu ohřát. Psali, že na 30oC. Já to vždy ohřeju asi trochu víc a pak se to rozpustí téměř ihned a beze zbytku. :-)
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Bohuš »

Máme tady na fóru ještě nějakého chemika profíka, který by nám v tom udělal jasno ??
Já jsem před pár měsící počítal, kolik je čistých prvků v přípravcích RS a v chemikáliích na ballinga a vyšly mě stejná čísla. Z toho jsem usoudil, že jsou to stejné chemikálie. Bohužel v chemii jsem hodně neznalý, tak si to jenom myslím.... :?
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa voloda »

Nie som profík ,to bol napr.Rybka ale Bailling robím cca 9 rokov.Vždy budú nasledujúce zlúčeniny stále rovnaké či budú v peknej fľaštičke, krabičke nazývané buffer, roztok A, prášok B atď ... alebo v labolatórnom p.a. (čisté) prevedení v 1kg alebo inom priemyselnom balení :D Takže Hydrogenuhličfitan sodný NaHCO3➡KH roztok namiešame 84g na 1l vody s reverznej osmózy ďalej RO, keď máme veľa života a koralov vieme v ňom primiešať podľa potreby dávkovania aj Jód. Ďalej Clorid sodný CaCl2 2H2O ➡Ca namiešame 73,5g na 1l ( CaCl2 bezvodný 55g na 1 l) RO alebo vieme zameniť za CaCl2 55g na 1l RO keď máme príliš veľa sps a lps vieme bez ujmy domiešať stroncium koncentráciou podľa potreby.Posledný základný roztok Chlorid horečnatý MgCl2➡Mg musíme namiešať nasledovne kôli chemickej stálosti zlúčeniny a prebytku chloridov nasledovne: 55g MgCl2 (101,5 g MgCl2 6H2O )+ 8g MgSO4 + 25 g soli bez cloridov salt free na 1l RO. Veľa chýb sa robí pri miešaní a aby sme sa im vyhli tak dáme presne naváženú zlúčeninu napr. na digitalnej váhe najskôr do nádoby a potom dolejeme do mierkyna plánovaným objem vody s RO. Najhoršie sa rozpúšťa sóda - NaHCO3 tak si dáme pozor aby nám neostala po dne nádoby. Mg rád tvorí zrazeniny tak ho učite nedržíme namiešaný do zásoby veľmi dlho a určite ho uchovávame bez priameho svetla. Dôležité všetko dávkujeme v rovnakých množstvách s každého roztoku, ináč si časom určite rozhádžeme chemickú rovnováhu v akvarku. Preto je dobré cca raz 1|2 roka urobiť masívnu výmenu vody - aj 50% objemu akva a tým aj zrovnávame malinké odchýlky a chyby. Nejdem Vás tråpiť s molovými prepočtami na dávkovanie, začnite trebárs na 10ml denne a postupne upravujeme podľa výsledkov testov. Nezabúdame čím viac koralov a ich rastu tým viac papkajú hlavne Ca, Mg, Sr atď. .. preto rátame s postupným zvyšovaním dávkovania a pravidelným testovaním. Toto všetko si môžete naštudovať tu na reefe , netreba rátať vždy s tým, že to stále niekto napíše vždy znovu až kým ho to neprestane baviť, pretože by radšej diskutoval o novinkách,chovateľských úspechoch s úskaliach nie dookola o základných triviálnych veciach. :D Poslednä veta je myslená všeobecne :)
Naposledy upravil/-a voloda v 02 Jan 2016 00:21, upravené celkom 2 krát.
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."