Redfieldův poměr

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa Bohuš »

Právě o tom je Redfieldův poměr. Poměr mezi dusíkem, fosforem a uhlíkem. Je to rovnováha při které správně fungují biologické procesy. To jsou hodnoty změřené v oceánu, takže by měly být i v našem malém moři.
Snad nikdo se nepozastavuje nad tím, že se do akva dodává uhlík (VOC, Nopox...) Proč asi? když je moc NO3 a PO4, tak je rozhozená rovnováha tím, že chybí uhlík a bakterky nefungují jak mají. Tak se dodá uhlík, namnoží se bakterie a "sežerou" NOx a PO4.
Když se rovnováha poruší tím, že se do akva dostane moc NO3 a PO4 je málo, tak nepomůže mít dostatek uhlíku, protože chybí fosfor, tak proč ho uměle nedodávat? stejně jako se dodává VOC???
Tak tomu rozumím já, možná je to úplná blbost co píšu. Klidně mě pošlete do... :D

Pro Vintra: díky moc, zatím všechno spokojeně žije :wink:
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa calfa »

to uz aky bol test ,to susene bola tiez artemia? kolko si dal mrazenej a kolko susenej ,objem ? vaha? po akej dobe si to meral?a meral si aj no3 ci no 2 alebo aky pomer si meral
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa VINTR »

Jak tam dodávám uhlík já Ca reaktorem? Ja jedu jen na odpěňovač a DSB + Ca reaktor. VOC je dávkováni Vodky, cukru a octa na sniženi NO3 a tím se sníží i PO4.... a je třeba mit lepši odpěňovač, aby ti vyšlehal přebytečný bakterky.... A ty ti nesežraly kyslík atd.... ale ještě jsem neviděl, aby někdo dával PO4 do nádrže. Pokud máš NO3 neměřitelný a změříš PO4 musíš použít absorbér PO4... Pokud máš vysoký NO3 máš buď moc ryb nebo špatnou filtraci..... Je tak?
Bohošu, ať se daří. Když budeš časem chtít tych klacikoch, dej vědět něco se sem tam při čištění nechtěně odlomí....
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."