Redfieldův poměr

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa Bohuš »

Jirik napsal pojem " Redfieldův poměr" a protože jsem to nikdy dříve neslyšel, tak jsem se podíval na net o co jde a ejhle. Prý že při špatném poměru PO4 a NO3 v akváriu rostou buď sinice, nebo zelené řasy.
Máte někdo vypozorovanou závislost?
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa tomvec »

Je to sice starší téma, ale podělím se o vlastní zkušenost. Mimochodem se to probíralo v tématu loupani sps a psal o tom lbuk.

Měl jsem problém s vláknitou zelenou řasou, byla hlavně v proudu na kamenech i na zadním skle (ale daleko menší hrůza, než je tady na některých fotkách vidět). Je sice pravda, že mé první akva není vzorem špičkové techniky, je to vlastně překopané sladkovodní akva o objemu 160l, je tam set Tunze comline reefpack 250, ve filtru Seachem Matrix a externí závěsný filtr AquaClear 70 (doplněný později), ve kterém byly sorbenty na fosforečnany a křemičitany. Osádka několik měkáčů a lehce přerybněno, Podle testů Salifert byly PO4 0 a NO3 cca 50. Výměny sorbentů neměly vliv na zlepšení hodnot NO3. Koupil jsem tedy bakterie, napřed Microbe-Lift Bacterial Aquarium Balancer a později i Prodibio Bio Digest. V časovém horizontu asi dvou měsíců žádná změna.

Potom jsem narazil na výše zmíněné vlákno a postupoval následovně; vyhodil jsem sorbenty, odpěňovač zapínám jen přes den (12h) a do AquaClear 70 jsem dal Cheatomorphu.

Asi po 14 dnech začaly být měřitelné hodnoty PO4 a hodnoty NO3 začaly klesat, potom se to ustálilo na hodnotách PO4 cca 0,02 a NO3 cca 20 až 25. Jedna věc je, nakolik jsou ty testy přesné, hlavně v případě PO4. Ale něco to měří, aspoň poměrově. Druhá věc je, že to zatím neodpovídá Redfieldovu poměru. Ale nějaká změna tam je a řasy téměř vymizely. Bakterie dodávám v doporučených intervalech i nadále.
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa calfa »

no 3 -25?! to bud tam mas malo toho matrixu alebo matrix stoji za H,skusal si siporax?
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa tomvec »

Před Matrixem jsem tam měl nějakou keramiku, nebyl to originál Siporax, ale bylo to stejné (obsah NO3). Ten filtr má vnitřní objem necelý litr, takže je to spíš na mechanickou filtraci nebo sorbenty. Matrixu je tam půl litru, podle výrobce je to na 200l akvárko.

Ještě jsem chtěl napsat, že když bylo PO4 neměřitelné a NO3 hodně vysoké, neustále klesalo pH i KH. Od doby, kdy se objevilo měřitelné množství PO4 a kleslo NO3, tak pH i KH víceméně drží.
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa calfa »

pol litra?! :shock: tak to potom vyrobca asi myslel na 200 l bez ryb a bez koralov :mrgreen: a asi aj bez vody :mrgreen:
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Martin79
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 12 Okt 2010 16:10
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa Martin79 »

do toho Tunze Reefpack 250 dej si Clear FX Pro a máš pokoj
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa tomvec »

Tak Sera Siporax by měl být litr na 200l akvárko. Výrobce u Matrixu udává cca 2,5x větší povrch než má Siporax. Tož asi tak. Jinak cena za 0,5l Siporaxu i Matrixu je prakticky stejná. Ale to nepatří do vlákna o Redfieldově poměru.
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa calfa »

vyrobca ti kolko udava ze mas mat no3 v akva?
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa tomvec »

To, že si to podělám sám a nestíhá mi filtrace, je problém můj a ne výrobce filtračního média.
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa calfa »

Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa Jirik »

Dusičnany žerou bakterie a řasy, ale potřebujou k tomu i uhlík a fosfor. Řasy i světlo. Když budeš krmit krmivem s velkým obsahem dusíku a malým fosforu, půjdou dusičnany nahoru i kdybys měl deset kilo siporaxu nebo matrixu. A když nebudeš mít žádnej siporax a bude akorát dusík, akorát fosfor a akorát céóčko, sežerou to bakterie i na skle :D Takhle nějak jsem pochopil ten redfieldův poměr. Ten siporax je podle mě dobrej ke koloběhu dusíku, aby se z dusitanú staly dusičnany. Podle mě má proto plno lidí v akva zeolit, protože má dost povrchu pro bakterie a ještě váže organickej odpad, jako je ta "žlutá voda”. Když se chceš zbavit dusičnanů, musíš dodávat fosfor a uhlík. Nestačí teda jenom vodka. A pujde to i bez siporaxu. Samozřejmě nejsem žádnej expert, ale když krmim sušeným, lezou mi nahoru dusičnany a když krmim mraženým, dusičnany mizej, ale když zmizej úplně, objeví se sinice. Tak že to mam tak trochu vyzkoušeny.
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa calfa »

ty toto je aka veda okolo no3,ty dodavas cielene fosfor?ak ano cim
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa tomvec »

Jak psal Jirik, tak to je polopaticky vysvětlené dobře. Já krmím převážně granulkama, takže mám málo fosforu, tudíž baktery nemakají naplno. Tak budu dávat i trochu mraženého.

Jak už jsem psal, ve snaze zvednout PO4 jsem vyhodil všechny sorbenty, včetně zeolitu a PO4 se objevilo v měřitelných hodnotách. Tak tam teď vrátím zeolit a uvidím, jak se to bude hýbat.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa VINTR »

Jako, zajímavé úvahy. Takže když krmím mraženou, znamená to že dávkuji PO4 a když suché NO3, že by poláci dávali do mraženého PO4 hee. Takže když budu krmit mraženým tak nebudu mít PO4. No řekl bych, že to bude v něčem jiným. Nemůže to být naopak, když pěstuješ zelenisko (suché krmivo) tak na to používáš hnojení a pak i to krmivo může mít samo o sobě víc PO4........... PO4 bude v nádrži vždy akorát kdoví jak ho měří kapkový test. Já třeba PO4 nezměřil NO3 bylo 0,2 možná, jestli jsem se trefil do barvy a dělala se mi lehunce zelená rasa...... Přidal jsem kemiru, kterou jsem nikdy nepoužil a 3mesíce nic..... Furt stejné hodnoty, ale rasa už taky není. Čím to? Pochybuju, že si někdo bude do nádrže cíleně, kde má i ryby při slušné filtraci, dávkovat "chcanky". Kdyby to tak fungovalo, tak bych vodu nemíchal z reverzky a rovnou bych ji dělal z řádu, tam toho je dost
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Redfieldův poměr

Príspevok od používateľa Jirik »

Udělal jsem takovej test... nechal jsem ve troše vody v jedný nádobce rozpustit kostku mražený artemie a ve druhý trochu sušenýho. Pak jsem tu vodu vylouhovanou otestoval testem na po4 a z ty artemie byla voda modrá na max a ze sušenýho nezměnila barvu. Tim nechci říct, že neexistuje sušený, co neobsahuje víc fosforu. Taky nevim, jestli ty artemie obsahujou fosfor, ale ta voda co jsou v ní, tak ta určitě.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."