Nové akva - Reefer 170

Postup krok za krokom ako správne začať vaše vysnívané morské akvárium s najväčšou šancov na úspech.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Tak jak jsem na doporučení zde začal svítit 3% modré i přes noc, tak jen menší lupání, ale nic se v akva neobjevilo. Do pasti jsem také nic nechytil.

Rozhodl jsem se tedy dnes zhasnout. A hned vidím krabíka u korálu, ale odlapit se mi jej zase nepodařilo.
Zato koukám, něco mi z pasti vzalo maso a dotáhlo až na kraj kamenů. Pokud tedy krab neumí chodit po skle, tak je to něco jiného.

Dvakrát jsem u hrdla skleničky načapal cca 3-4 cm dlouhého červíka, je jakoby chlupatý, takže asi nějaký štětičkový červ. Myslíte si, že 4 cm červík by to maso (cca kostka 1 cm hrana) odtáhl, jasně, ve vodě skoro plave, ale i tak.
Trochu jsem hned past vylepšil, tak jsem zvědav, zda se potvora vrátí.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Díky Vašim radám a podpoře se snažím vytrvat - a dnes se podařilo. Chytil jsem dalšího kraba. Tedy nyní je to v pořadí již 3 kus.

Podle mého jsou tam dva, respektive po dnešku už asi zbývá jen jeden. Tedy doufám. Takže napřu síly a uvidíme, snad bude lov během pár dnů u konce a posunu se v rozvoji akva dál.

Asi největší posun nastal když jsem začal svítit modrou i přes noc, to asi zatím chrání korálnatce. A když lovím, používám červenou, abych do akva viděl, ale krabíky neplašil. Prý červenou nevnímají a nevadí jim.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa MRysan »

korálnatci potřebují taky odpočívat. O tom že tam máš jen dva si nech jen zdát, kameny jsou jich plné a jak budou postupně dorůstat, tak se budou i objevovat i několik let.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa Josef »

to já si je naopak do akvária pouštěl :-D
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa Spongebob »

ja teda taky koukam jak je tu chudak porad lovi a je nestastny...a ja si toho svyho krabika opratruju od doby co pomalu pred rokem z zivaku vylezl jako mimino :D
Kdyby chcipl musel bych sehnat asi jinyho..krab v mori nesmi chybet :)
Obrázok
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa kany3 »

Je to kus od kusu u mě šel jeden do filtru sežral skoro všechny zoa a napadl i sasanku,ale druhýho mám normálně v akva a ten jen obírá kameny a taky bych ho nedal pryč..
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za reakce - svítit přes noc hodlám pouze pár dnů, než bude konec lovu. Jinak svítím 9 - 21 s náběhem ráno 1,5 hod a večer stmívání 1,5 hod.

Proč lovím kraba - shazují mi korálnatce a několik jich už bylo od nich zničeno či sežráno, docela drahé krmení.

Ano, možná jich tam bude mnohem více, ale o tomto posledním vím, viděl jsem jej na korálech, chtěl bych ho ven.

Takže malé shrnutí:
- akva založeno 2. července - živáky, živý písek
- korálnatci - prvních cca 25 ks - konec července
- korálnatci - dalších cca 15 ks - polovina srpna
- lepení korálnatců - poslední začátek října
- průběžné odchycení 3 krabů
- jen mírná sinice - sklo, písek nepatrně

Bohužel po lepení korálnatců jsem trochu řešil i odpěňovač a dodnes se mi neotvírá Catalaphyllia, což mne dost štve, uvítám, jak jí pomoci, jinak se zdá nyní vše OK.

A protože akva je skoro 4 měsíce od založení, rád bych pokročil do další fáze - rybky. Pokud kraba do konce tohoto týdne nechytím, nebudu to řešit a koupím již rybky.
Je také dost možné, že když do akva budu dávat krmení pro rybky, krab si něco najde a korálnatcům dá pokoj. Dnes do akva nic nedávám, takže jak tu někdo psal, holt hlady nechcípne, prostě půjde na to, co v akva je, tedy i korálnatce. Takže tak nějak doufám v dvě možná řešení - odchyt, nebo poklidné společné soužití.

A rád bych Vás požádal o doporučení a rady, víc hlav, víc názorů, ..
- Catalaphyllia - proč se neotvírá, mohu jí nějak pomoci?

- rybky - jaké rybky na základě Vašich bohatých zkušeností mi doporučíte - jen pro připomenutí - akva je Reefer 170, 170 litrů je celkový objem vody včetně sumpu, akva jako takové má čistý objem cca 130 litrů, rozměry 60 x 50 x 50 cm. Chci to pěkné, barevné, lahodící oku, raději nenáročné rybky, tolerantní ke korálnatcům.
Moje představa: celkem 6 rybek
- klauni (párek) - 2 ks
- gramma loreto - 1 ks
- sapínek žlutomodrý - 1ks

a dál moc nevím, možná malý bodlok žlutý, prý ožírá řasy ( malý by snad i šel), líbí se mi pomčík, ale tam mám obavu o korálnatce a prý je to choulostivá rybka. Mandarin je také pěkný, ale zase prý také moc náročný.
Tak nevím, co by se tam dalo ještě dát. Napadá Vás něco, co máte v nádržích cca 120litrů?

A ještě poznámka - chtěl bych doplnit cca 5-8 ks korálnatců, předpokládám, že mohu klidně až po rybách, pokud to nestihnu před jejich koupí. Už bych tam ty rybky rád měl dané.

Moc díky za vaše rady a doporučení a trpělivost se začátečníkem.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa MRysan »

Gramma ok, klauni jsou dost otravní, sapinek je hajzl, bodlok tak max flavescenska, mandarin nejspíš chcípne, pomčíci rádi SPS k obědu, i večeři. Korály si tam můžeš dát kdykoliv, otázkou jaké. Koukej spíš po menších rybách.
LPS/SOFT 300l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

díky za info

klauny jsem také zpočátku nechtěl, ale fakt nevím, jaké rybky tam dát - samozřejmě pěkně pestré, barevné.

Ptal jsem se a prý tam od druhu sapínek, gramma a pod může být vždy jej jedna, pouze u klaunů pár. Ten pomčík a mandarín asi fakt ne, to mi nikdo moc nedoporučuje, sám jsme psal, že z toho mám obavu, takže vyřazuji ze seznamu.

Takže gramma, flavescenska, - to jsou 2 ks, kaluníci 2 ks, a co zbytek?

Uvítal bych konkrétní doporučení, sice hledám, ale moc nenacházím. Nebo z rybky nejsem moc nadšený - třeba sapínek zelený, prý je OK, ale moc se mi zase nelíbí.

Ten sapínek - proč ne, včem bývá problém - když tam bude jen jeden kus ?

Asi to bude těžší než jsem si myslel.

PS: prosím, hoďte mi sem pár názvů, co by se dalo společně do akva dát. Podrobnosti si pak už najdu. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Catalaphyllia, to je ten korál co jsem měl na mysli při mých prvních rekcích v tvém vláknu, že je problémovej...... Mě to dělá taky, mám ho již 2-3 roky a vždy mi pomohla výměna vody dle potřeby, menší nebo větší..... Vždy mi reaguje na cokoli jako první a nejsi jediný co sním má problém. S těma rybama, no aby ti ta Catalaphyllia neodešla úplně. Dal bych ji do kondice a pak dal ryby...
- můj favorit je Centropyge loriculus :wink: klaun jen ocellaris a dobře si vyber, je jich víc variant, krásní jsou černí
sapínek je svina v tom, že rád i něco přenese (jako ti krabíci)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Ještě jsem dostal radu, že ta Catalaphyllia má u mne hlad. Je tam skoro 3 měsíce, korálnatce zatím nijak nekrmím. Tím, že nemám ryby, nedávám pro ně krmení, tak prý má hlad.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

No krmit by se mohla, já krmím tak 2 - 3x za týden artemkou a k tomu něco většího (když máš ryby je to vopruz), ale v prvním roce jsem nekrmil prakticky vůbec.... U tebe záleží jak je na tom, jestli je "scvrkle" vyhladlá - pak bych krmil nebo jestli je scvrklá, protože se jí něco nelíbí "kvalita vody" - pak bych nekrmil a řešil to co jí vadí
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa axelson »

S cataphyliou je to tazke. U mna sa neotvara poriadne uz asi 5 mesiacov. Skusal som premiestnovat, menit prudenenie svetko a nic. Vraj ma rada vyssie KH. no neviem ci je nieco na tom. :D Bolo by dobre asi uz aj nakrmit korale ak si ich 4 mesiace nekrmil. neviem co vsetko tam mas.
Mispulin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 11:28
Bydlisko: Olomouc

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa Mispulin »

Hele, těžko tady radit aby člověk nebyl okamžitě narcen z nevědomosti, ale s tím názorem na vhodnost ryb do nádrže 170 litrů to nebude tak horký. Doporučuji kouknout na nádrže Tve velikosti a pokecat s majitelama. Ono dost záleží na konkrétních podmínkách, ale viděl jsem (u nejmenovaného reefare z Ostravska) flavescentku v cca 130ce, která tam byla dlouhodobě a od mala a vypadala naprosto pohodově. Když se podíváš na mou nádrž, tak mám 5 ryb a z toho taky flavescentku, 1x sapinka zlutoocasyho, 1x klauna....a žádný boje neexistují, žádný obyvatel mě korály nezobe....to je těžký. Mít nádrž 2000 litrů, tak ti taky doprucim do takového "prditka" jenom šneky, ale ti co tyhle malé nádrže dlouhodobě provozují na to mají trochu jiný názor. [WINKING FACE]
A little Sea in Olmik: 160l, skimmer Tunze 9004, 2x nanostreams Tunze 6045, RedSea reef care program, LED ligts (DIY)
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa MRysan »

no a co třeba i nějaké nekonfliktní malé ryby?
Nemateleotris decora - párová
Ecsenius bicolor - užitečný
Pterapogon kauderni - párová
Gobiodon okinawae
Koumansetta rainfordi - velmi užitečný
Halichoeres chrysus - užitečná
Halichoeres melanurus - velmi užitečná
Zebrasoma flavescens
Gramma loreto
chce to tam mít hlavně ryby co žerou řasu, malé bezobratlé atd.. ať za půl roku nemusíš řešit útok ploštěněk, rournatců, malejch šneků, moc řas na mameni. Hlavně co nejměně agresivní a bezpečné pro korály. Klaun je otravnej hajzl, nenechá tě krmit korálnatce ani po tmě.
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "Návod - ako začať Morské akvárium"