Nové akva - Reefer 170

Postup krok za krokom ako správne začať vaše vysnívané morské akvárium s najväčšou šancov na úspech.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Zatím stále pokračuji v lovu - místo tresky jsem dal krevetku, ale pořád nic. Začal jsem přes noc svítit - 3% tmavě modré.

Nevím, zda to nějak souvisí, ale lupání dost ustalo, kraba vůbec nevidím (předtím jsem jej občas zahlédl), korálnatci jsou zatím OK.

Tak uvidím, budu pokračovat v lovu a vše sledovat.

Po použití lepidla mám spíše problém se sinicí - menší a větší s odpěňovačem, chrčel, tak jsem jej zkusil vyčistit. Nyní je pěna jen trochu, bílá, není hnědá, pokud na nastavení přidám, tak odpěňovač začne chrčet. A jde z něj voda plná mikrobublinek a i přes biomolitan se mi to dostává do akvária, snad si to vše sedne.
Jen mi vadí to chrčení, dřív byl zcela tichý. Dalo by se s tím něco udělat, nebo musím počkat, až si to zase nějak sedne?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa maros002 »

Ohledně toho odpěňovače. Nemůže být na rotoru volné místečko mezi vrtulkou a magnetem? že je tam vůle? Nevím jak líp to napsat. Pak ta vrtulka skáče a dělá rachot.pak to stačí zalepit v tom spoji, ale oska se musí pořád točit a volně procházet. Vlastní zkušenost. Nechtělo se mi kupovat nový rotor. Už rok spokojenost
Maroš 480 ka
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Ten rachot, chrochtání či jak to nazvat, nejde od motorku, když snížím seřizovacím šroubem hladinu vody, vše je tichounké.

Zvuk přijde, pokud chci hladinu vody a tím i pěny v odpěňovači zvednout. Výrobce doporučuje mít předěl voda/pěna někde nahoře nádobky - 2 cm pod úzkým hrdlem nahoře, tak jsem to celou dobu provozoval.

Nyní je vše OK, pokud je voda cca v polovině, prostě mi přijde, jako když to nechce pěnit, nebo co.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa maros002 »

No každý skimmer má doporučenou hladinu ponoru, takže pokud ho máš výš tak automaticky nasává více vzduchu a naopak. Proto hladina vody, kde je postavený, musí být stálá.
Maroš 480 ka
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Jasně, tomu rozumím, komora má přepad k čerpadlu, takže hladina je samozřejmě stálá.

Dám sem fotku, jde o to, že seřizovacím šroubem (vlevo) se dá hladina vody/pěny měnit. Podle výrobce a jak jsem to měl dříve, byla až u vyznačené červené rysky, takže pěna byla až v tom úzkém hrdle a docela hnědá pak šla nahoře do sběrné části.

Nyní je hodně dole. Pokud na šroubu přidám, tak se sice hladina vody i pěny zvedne, ale skimmer právě začne být hlučný. Prostě to jaksi nepění jako dříve.
Prílohy
Skimmer.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa maros002 »

No a taky to může být tím, že se v tom pořád hrabeš. Díky mastnotě na rukách to taky moc nebublá. Taky vlastní zkušenost
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Máš novej odpěňovač, takže závadu bych nehledal..... Chrohtání, chrochtá každý. Pro snížení hluku je tam tlumič, máš ho. Zvuk vychází z konce té červené hadičky. Popřemýšlej jestli si ji nedal jinak...... Osobně bych si tu červenou hadičku sundal, zvýšíš výkon, ale i trochu chrochtání. Pokud to máš napojený na ozón tak ti zřejmě spadla hadička z ozonizéru a chrochtáš..... :lol: Hladinu Máš nízko zdvihni ji a jak píše maros, když strkáš ruky do vody odpěňovač přestane pěnit. Takový pravidlo, čím víc chrochtá tím víc vzduchu nasává a čím víc vzduchu, tím víc adidas.

Vidím tam molitan, nebyla drblá v něm?

Sinice: každý s ní má zkušenost, máš výhodu, že jsi vydržel a nedal jsi žádnou rybu. Měnil bych častějš vodu a i sorbenty. Zapřemýšlej o proudovým čerpadle RW4 by byla pro tebe perfektní, já jsem dostal od Tragéda 8 a je suprová, taky to pomáhá.....
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Osobně se kloním k tomu, že jsem lepil korálnatce, jak píšete, hrabu se v tom a pod, to jistě moc akva nepřidá.

Jinak celé dva měsíce super tichý odpěňovač. Ta hadička právě snižuje ještě trochu hluk, na fotce to není vidět, ale měří aspoň přes metr a zadní stěnou vede mimo skříň, je zcela průchozí, zkoušel jsem.

Když zvednu hladinu, je to hlučné. Takže to dělám postupně, každý den tak o 1 cm. Chtěl jsem to právě urychlit, ale asi to nepůjde, takže budu pomalu zvedat. Naráz ne, ten hluk bych nedal.

A věřím, že i vyčištění vrátilo skimmer na začátek záběhu, čemuž přikládám mikrobublinky vzduchu v akva.

Jen jsem chtěl vědět, zda není nějaký fígl na zrychlení.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Ještě ta výměna vody - než jsem do toho zase hrábl a lepil, tak se sinice celkem ztratila - měnil jsem týdně 5 litrů a vždy druhý den nárůst, pak ale pokles.
Pak jsem přešel na model 1 x za 14 dní 10 litrů a sinice docela mizela, myslím si, že je třeba čas a nechat akva trochu ustát, takže s tou častější výměnou si nejsem až tak jist.

Sorbenty jsem po 2 měsících vyhodil a dal nové, trochu menší dávka, ale měnil jsem vše. Stav vody nevím, nic neměřím - tedy jen salinitu 1.026 a NO3 - téměř neměřitelné před pár dny.

To proudové čerpadlo - to je otázka. Nyní je tam vratné čerpadlo z filtrace Jebao DC 4000, jede na 2 800 l/min, předpokládám že při dané výšce dává něco přes 2 000 l/min. Akva je 60 x 50 x50 cm, tedy nic velkého. Při zakládání mi bylo doporučeno tam již nic jiného nedávat, prý to na dané korálnatce stačí.

Já si tak jist nejsem, ale nevím, co by další proud s akva udělal. Fakt si myslíte, že na tak malé akvárium tam nějakou proudovku mám dát? A s jakým cca výkonem?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Tak ten proud by mohl stačit, ale i tak bych o tom přemýšlel jabko RW4, je regulovatelne
Naposledy upravil/-a VINTR v 06 Okt 2016 20:57, upravené celkom 1 krát.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Ještě jeden dotaz k čerpadlům - jak jsem psal, mám nyní čerpadlo k filtraci Jebao DC 4000, zapnuté na nejnižší výkon 2 800 l/min, tedy těch cca 2 000 l/min na výstupu v akva.

Pokud by měl být proud větší, jak píšete, mohu dát další proudové čerpadlo, nebo stávající pustit na vyšší výkon - max těch 4 000 l/min, což by aspoň přes 3 000 mohlo dát na výstupu v akva.

Takže dotaz - pokud bych chtěl zvýšit proudění - přidat na stávajícím čerpadle, nebo je z nějakého důvodu lepší dát druhé proudové. Tím důvodem myslím třeba více proudů, směrů v akva a pod.

Tedy stačí jeden silnější proud, nebo raději dva menší - s ohledem na mé menší akva?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně bych to nechal na nejnižším výkonu. Proudění jako takové je odhadem dostatečné jak je (mě to teče i pomalej cca 1000 litru, ale mam k tomu proudovku cca 8000 litru v rázech, což je reálně určitě míň +-5000? litrů). To proudový bych tam dal jen proto, že má v nastavení rázy (zřejmě by u tebe jelo jen na 1 rychlost) a neusazuje se tak bordel..... prostě ti to v nádrži proudí a zároveň se to i "třepe" a pro oko je to taky jiný pohled. Z těchto důvodů bych o tom uvažoval, jinak né, asi tak.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Jo, díky, zní to dobře, asi až se vyhrabu z problémů s krabem a pod, tak to proudové čerpadlo zkusím.

Jinak odpěňovač už jede OK. Změnil jsem výšku ponoření celého odpěňovače. Podle návodu má být minimálně v 14 cm hloubky vody, já ho měl 19 cm. Zvedl jsem ho na 15 cm a najednou jede, pěna jde pěkně až nahoru, nebručí, krásné ticho (samozřejmě relativně).

Jen je divné, že do teď cca 3 měsíce jel v pohodě a byl těch 19 cm ponořený a nevadilo mu to, proč najednou taková změna? Ale to neřeším, hlavně že jede - a doufám i nadále pojede - jak má.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Mě to taky čas od času taky udělá, mám odzkoušený, že když oddělám tlumič a sání dám na cca 5 minut pod vodu, se to nějak protáhne celý vodou a jak nasadím tlumič tak to šlape zas pěkně. Když toto nepomůže musím vyčistit čerpadlo.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa MRysan »

jo no, dělá se tam špunt ze soli, lepší to nechat chvilku nasávat RO vodu, ta to rozpustí důkladněji.
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "Návod - ako začať Morské akvárium"