nekróza SPS

Fórum venované chorobám koralov ako aj všetkých ostatných bezstavovcov.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

nekróza SPS

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak se mi cca před třemi týdny přihodilo toto:
Seriatopora hystrix cca velikosti pěsti, ve třetině kolonie cca 5cm od růstových konců jsem nalezl pletivo jakoby zhlenovatělé, nafouklé a zahnědlé. Původně jsem se domníval, že třeba čerpadlo rozšrotovalo xenii a je to nějáký zbytek co se na ni zachytil. Po odfouknutí pipetkou se ale objevil čistě bílý skelet. Poškození cca 1cm. Nechal jsem to na pozorování do rána a něco si načetl o případných důvodech. Ráno již postupovalo poškození o další 1cm na obě strany. Rozhodnutí bylo rychlé, kleště a stříhat. Ponechal jsem jen zdravou část kolonie a zdavé fragy. Dva týdny nic, kolonii poškození po odstřihnutí zarostlo a fragy taky ok. Najednou tento pátek holý 1cm stylophory fialové - naštěstí jen jeden prst. Kleště ho ucvakly. Jenže to asi nestačilo a druhý den ráno 3cm nového mrtvého korálu, až do středu kolonie, tak jsem nastříhal i stylophoru- to bylo v neděli ráno. Dnes po práci koukám a druhá seriatopora (původně zelenorůžová, u mne světle hnědá, jen pod modrou večer zelená), která se vzpamatovala z květnové smrti nádrže má na cca 3cm na několika místech stejný sliz.
Mám dilema jde se té mrchy něják zbavit? Jsou to 3 z 6 kolonií co přežili kolaps nádrže, krásně se rozrostly a kleštěma z toho zas dělám polomrtvej útes a drobení. Mám pomalu chuť to vypustit a udělat si korále z modelíny. Navíc se to stalo pár dní po pořízení nových kousků akropor a duncanopsammie. Samozřejmě jsem je v ničem nemáčel. No myslím, že jestli tohle přežiju já nebo akvárko, budu máčet v savu. Pro jistotu.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa amsi »

.. nejsi jediny ... radu nemam ... na nic jswem neprisel ... ale SPS nemam ani jedno .. akva total restart s kamenama zcela umrtvenýma.
Ale nemusis tak dopadnout ... strasit Te nebudu :-)
Hodne stesti :|
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa kominík »

seriatopory jsou háklivé na větší výkyvy hodnot a to jak k lepšímu tak k horšímu a když se rozhodne padnout většinou celá ,kdysi mi pomohlo je nafragovat na malé kousky a pár jich zůstalo - co máš za příčinu těžko říci,pokud máš hodnoty ok
nepřidával jsi nějaké sorbenty,nebo odkalování při výměně vody,krátkodobé přehřátí nádrže apod.


to amsi - máš to dobré, kouknul jsem ti na face a slušná zahrádka i s rybí osádkou :wink:
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa martin01 »

Taky neporadím, stalo se mi to několikrát u seriatopor a jediné co pomohlo včas odlomit až po zdravou část. Jinak to postupovalo, dokud nepadnul celý korál. Tenkrát jsem to sváděl na sapíny a klipku, ale s odstupem času myslím, že jen čistili odumírající tkáň.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Co se týče parametrů, tak je mám relativně v normě. Dělám suchýho ballinga tak občas uteče Ca na 380, normálně držím 420, Mg většinou spíš drží cca 1220-1260 NO3 stabilní na 0,2-0,5. Jen v průběhu toho napadení, ale až po prvním incidentu jsem přidával siporax do filtrace na oživení - jednou použitý a PO4 mi vzrostlo na 0,1 během dvou týdnů zase spadlo na 0. Jedinný problém mám s KH to je stabilně pod 7 drží se mezi 5,8-6,8 a to mi příjde málo.
Teplota vždy pod 27°C a to už vedra nejsou problém.
Vzhledem k tomu, kolik mám v budoucích třech týdnech času to asi nechám vyhnít a budu kdyžtak dál fragovat. Možnost umístit korály jinam nemám, druhá nádrž je plná že nemaj ryby kde plavat a měkkým držím NO3 do 25, takže to moc vhodný prostředí není. Deponovat k někomu s SPS se mi nechce z důvodů možnosti šíření. Kdyby to bylo jen o rozhodnutí seriatopory, že se jí něco nelíbí ok, ale postihlo to 2 druhy korálů a 3 kolonie.

Amsi upřímnou soustrast, ta poslední nádrž ti šla krásně. S tou variantou zdechnutí sps už bych se k nim nevrátil. Rozhodně ne novým startem. Stačí mi, že čelím tlaku rodiny omezit vše jen na péči o to co je doma. Na rok, dva utrum. Blbá rekonstrukce :cry:
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Mne to skor pripada ako bakterialna infekcia.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa reicho »

spravne Miso, parazitarne infekcie sa prejavuju skor pomalou nekrozou STN,podla toho popisu mi to tiez pripada na RTN z bakterialneho ochorenia,ak neboli ziadne vykyvy v chemii a teplote.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No tak na tomhle se schodneme, asi sem to nikam nenapsal přímo, ale po napadení druhé kolonie je to taky můj žhavý kandidát. Jen co s tím? Napadlo mne zapojit UV, ale jestli to nebude kontraproduktivní k VOC filtru? Taky jsem zvednul proudění v noci na klasické denní, když to mělo největší nárůst v noci, efekt? No dnes jsem odštípl jen jedno postižené místo seriatopory.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa reicho »

no tak s tym bude kusok problem....daju sa vykupat kolonie v roztokoch s atb,aplikovat do celej nadrze je to nezmysel,zabijes vsetko....
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: nekróza SPS

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No já psal o UV lampě, ne o aplikaci ATB do akvárka, to je mi jasný, že by dobře nedopadlo. Každopádně ptal jsem se kvuli tomu, že kolonie ve spojení nejsou, tedy se patogen šíří vodou z poškozené tkáně, kdyby to projelo UV lampou bude po bordelu, jen jestli to nebude zátěž na filtraci, když k VOC filtraci je potřeba stabilní bakteriální osídlení a mám pocit, že jsem někde četl, že se UV při této metodě nedoporučuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby bezstavovcov / bezobratlých"