acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Fórum venované chorobám koralov ako aj všetkých ostatných bezstavovcov.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Tímto bych chtěl otevřít téma, které mi stále uniká, věřím, že nejen mě. Chtěl bych slyšet i případně od prodejců (jejich zkušenosti ze servisů atd. - věřím, že mají co přidat) jak udržet v nádrži tento druh ryby a jim podobný, který je náchylný na krupičku.
Moje zkušenost je zatím taková, že problém není naučit rybu jíst/pít :lol: , místo si v nádrži udělá taky, ale zásadní a jediný problém je krupice.

Chtěl bych tedy především slyšet, jak velká je nádrž, osazenstvo, filtrační systém (nějaká vychytávka?), fintu jak zničit krupici v hlavní nádrži :twisted: .

Předem díky za Vaše zkušenosti, snad se dostanu do toho, že se o to znovu pokusím. Nádrž je cca 650 litrů (150x65X70) ale toto není dle mého to nejdůležitější, dle mého je to krupice, jak ji zničit.

PS: facebook je pěkný, ale nic se tam nedá najít - tak prosím zde.
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa Angus88 »

Nádrž 140x50x55 a leucosternon dva měsíce úplně v pohodě. Společně s ním hepatus, zebrosoma + asi 8 drobných rybek. Jedu 24/7UV lampu.
450l Jirenský reef
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Paráda, držím palce. Fotečka by nebyla :mrgreen:, už jsem mrkl na vlákno.
Používateľov profilový obrázok
chemik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 19 Júl 2010 20:55
Bydlisko: Čadca

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa chemik »

Ja ho mám v 2,5 m dlhej nádrži s asi 20 rybkami cca 1,5 roku. Krupicu máva dosť často. Mám labroidesa, krevetky, UV lampu 75W, moc to nepomáha :D
IMG_3413.JPG
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa fatcat »

chemik napísal: 09 Nov 2018 14:25 Ja ho mám v 2,5 m dlhej nádrži s asi 20 rybkami cca 1,5 roku. Krupicu máva dosť často. Mám labroidesa, krevetky, UV lampu 75W, moc to nepomáha :D IMG_3413.JPG
tak asi pomaha ked este zije ci nie? :) UV bezis ako casto a aky prietok
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Poudravujem na Slovensko, to už máš nádherně velkou nádrž. 1,5 roku to je krása, máš nějaký figl při krupce nebo to neřešíš. Tak klipka je na tom jak krmení a náchylnost....
Osobní zkušenost k nezaplacení.
Používateľov profilový obrázok
chemik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 19 Júl 2010 20:55
Bydlisko: Čadca

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa chemik »

Žil aj pol roka bez UV lampy tiez obcas s krupicou 😃. UV lampu mám pustenú po 2 hodiny ráno i večer s prietokom 600 l za hodinu.
Používateľov profilový obrázok
chemik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 19 Júl 2010 20:55
Bydlisko: Čadca

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa chemik »

Ahoj VINTR, krupicu nejako neriesim, mava ju okrem leucosterona aj hepatus, anthiasov oberu krevetky. Ked rybky zeru tak by to mali prekonat, davam im artemie s par kvapkami cesnakoveho extraktu (to aby som mal donry pocit ze cosi s tym robim 😃), sušene, nori riasu. Forcipiger zerie len mrazene artemie.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Já to ještě zkusím. Pustím se do toho jakmile mi dojde redox sonda, pohraji si s ozónem, jak jsem zvětšil nádrž, tak nevím jak mi tam bude lítat RH, no a snad budu mít štěstí :mrgreen: .
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa axelson »

u mna leukac asi cca rok. Bez ozonu bez lampy. Chvalabohu ziadna krupica. Je s dory flavescenckou a desjardinkou. Aklimatizacia asi 20 min a sup do akvarka. Pridavanie ryb riesim ze tam hodim kopec zradla. :lol:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Tak to je nádhera, snad mě to štěstí taky jednou potká. A ty jsi i povýšil na 570l, nějaká fotečka by se podařila. Já bude testovat v 650 litrech..... :roll:
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa axelson »

Ano je to tych 570 l. Mam akurat som menil aj svetlo a predtym mala ktasrofa cize nie je sa cim chvalit. Dost sinica bola a odislo mi tak 3 kg koralov ked nie viac
Používateľov profilový obrázok
eggap
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Sep 2012 17:56
Bydlisko: Ra

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa eggap »

Prveho levkaca som kupil v Budapesti,bol peknucky,v samostatnej nadrzi,voda cajovo zlta,brucho gulate,ryba vyzerala rozkrmena v pohode,mal ich tam hadam zo 15 ,rozne velkosti tak sme s kamosom zobrali obaja po jednom.Majitel vravel ohladom tej vody ze to su lieky proti vonkajsim a crevnym parazitom.Ryby sme kupili,kolegovi uhynula na druhy den,moja sa zo zaciatku drzala,no prve dva dni ju atakovala xantutrmka,tak sa pekne osypala a drzala v rohu pri hladine kde do nej dorazali moje stare ryby.Pekne som sledoval ako krupica raz pribuda a raz ubuda.Nasadil som UW no to nepomahalo tak som objednal od Pepina pipravok proti krupici,ktory moze ist aj do reefu,zacal som ho podla navodu davkovat,osypane boli uz aj ostatne moje povodne ryby.Vysledok asi po mesiaci trapenia levkac stale osypany,no potravu primal,no potom sa mu zakalili aj oci a svoj boj prehral.Ostatne ryby po par dnoch ciste.Kupil som hepataka ten bol v pohode,no po roku v nadrzi povyrastol a zo dna na den ho zacali zaujimat acany,ktore otrhaval tak siel prec.Nastal cas na novu skusku s levkacom.Moje akva 400l asi 30 ryb.Prve dva dni po pridani ten isty scenar xanturumka a flavescenska donho dorazali,bol v rohu pri hladine,no ako nahle sa vzdialili hned mal chut a ojedal sklo od riasy.Mal na sebe aj zopar bilych bodiek asi zo stresu,preventivne som zvysil teplotu na28 stupnov .Mam ho uz rok a pol, bez UW a ozonu,teraz vladne v akvarku on je to bezproblemova ryba :lol: Tohto som kupil v MC Partizanske z nadrze s koralmi tak to bola istota zdravej ryby.Myslim si ze naoko zdrava ryba vo vydenzinfikovanej nadrzi drzanej na UW a ozone sa moze po vpusteni do normalneho akvarka vypomstit a clovek ostane sklamany.No urcitu rolu asi hra aj troch stastia a nakup u seriozneho predajcu :lol:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Dnes jsem pokusil štěstí znovu. Leucosternon je doma. Potěšil mě nákup a s tím i cesta do Aquva terra. Rybka byla aklimatizovaná měsíc a opravdu a na pohlked byla "tučná", malé zklamání bylo pocasnování od sohala, který byl taky od pohledu v super kondici :wink: . šrámy mi nevadí, ale aby nechytla krupku........ Dále mě zaujal pohled na párek zanslusů, byče jako blázen a kámoši..... taky raryta..... Komunikace OK byl jsem mile překvapen. Nečekejte "Pražské podmínky", ale ta aklimatizace (karanténa rybek po dovozu), není k zahození.....
Držte palce, sám tomu dávám 50/50. Ryba silná je, pak už to je "rukama", ale na mé straně.
Naposledy upravil/-a VINTR v 23 Dec 2018 07:39, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby bezstavovcov / bezobratlých"