1400 l v Praze

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vaclav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 22 Mar 2008 20:54
Bydlisko: Praha

1400 l v Praze

Príspevok od používateľa vaclav »

Zdravím,
kamarád se chystá na mořské akvárium a požádal mne o pomoc. Bohužel se v tak velkých nádržích moc neorientuji, tak bych rád požádal o rady či připomínky. Nákres akva i filtru zasílám v příloze. Zhruba se jedná o velikost nádrže (d-1,8m x š-0,8m x v- 1m)

Také bych rád požádal o radu, jakou použít techniku: čerpadlo (oběhové - výtlak 2,5 - 3 m + proudové - s vlnami), fluidní filtry (zeolit, phos), odpěňovač (představa dva slabší, kdy by jeden náhodou přestal fungovat). Předpokládá se ze začátku reef s měkkými a časem by se přidaly tvrdé. Takže i vápenný reaktor. Technika pokud možno tišší.

Předem dík za rady
V.
Prílohy
FILTR1.jpg
AKVA_PODEL_REZ_.jpg
AKVA_PUDORYS_1.jpg
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Ahoj. Tak v přepadu určitě díry tři pro dvakrát odtok a jednou návrat. Přepadovou šachtu je podle mě lepší udělat přes celou stěnu. Je to jednodušší na údržbu lepení hřebenu a odvádění bordelu z hladiny. U filtru by neměla být první šachta podtékací ale až k zemi. Prostřední komoru bych udělal já větší na úkor návratové. Je to lepší na manipulaci s technikou a občas tam můžeš odkládat přebytky z velké nádrže. Rozestupy mezi třema přepážkama jsou velké dal bych max 50 mm. Techniku vzhledem k velikosti nádrže budu předpokládal že peníze nejsou problém. Calciák Schuran, proudové bych dal Jebao RW-15, a nějaký kontrolní systém s ph sondou do calciaku a co2 vypínáním přes mag. ventil. Čerpadlo nevím já mám new jet ale netlačím tak vysoko. nejlepší abyzz ale taky nejdražší
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa martin01 »

Krásná litráž. Nerad to říkám, ale ubral bych cca 20 cm z výšky. Ze své amatérské zkušenosti vím, že jsem celkem často potřeboval sáhnout na dno a je dobré, pokud nemusíš potápět obličej. Tedy za mě výška nádrže na délku ruky po podpaždí. Samozřejmě metr je hezčí, dá, ale taky víc práce ho prosvítit. Taky 19 ctka sklo je o poznání dražší než 15 mm.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa martin01 »

Ještě co se týká přepadu, tak podle mě záleží na pohledových stranách akvária. Otvory určitě tři.
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa moře v Praze »

To jsem Martine ani nepsal protože to je spíš ubrat z metru na 70 a i tak mám problém rukou šáhnout na dno, ale ta šířka je pěkná 80 tam už se dá udělat pěknej útes 8). Ten přepad jak říkáš musí být u stěny.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa martin01 »

Lepší bude se u někoho zastavit a podívat se na to, jak to funguje. Je tam spousta drobností, jako je přívod vody a odpad, u takové nádrže bych nechtěl denně tahat barel s vodou na odpar, já měl 25l /den.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa Marian Gross »

AHoj,
ako ti tu už píšu aj ostatní, výška akvárka musí byť taká, aby si dosiahol na dno. Nad 70 cm by som určite nešiel.
Inak pri takom veľkom akvárku a s tým spojenou investíciou, by som už rozhodne zainvestoval do toho, aby so sa poradil s nejakou firmou, ktorá inštaluje takéto objemy. Toto je level, ktorý veľa ľudí na tomto fóre nemá. Porovnávať 400-600 l s týmto objemom, nemusí byť najúspešnejšie riešenie.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
badyx
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 30 Okt 2013 11:16
Bydlisko: Praha

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa badyx »

Připojuji se k názoru, že je to moc vysoké. Měl jsem původní AQ 90cm vysoké a cokoliv jsem potřeboval udělat u dna bylo na nasazení masky a šnorchlu.. teda za předpokladu, že bych neměl vepředu místo břicha airbag...a dělat některé věci kleštěma nejde...
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa kominík »

Mám výšku 70 cm a hloubku 85 cm a je to tak tak ,abych byl pohodlně schopen manipulovat s čímkoliv v akva,asi bych to s tou výškou 1 m přehodnotil i když je to nádhera :wink:
Pokud není problém s délkou ,tak já bych přidal tam
vaclav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 22 Mar 2008 20:54
Bydlisko: Praha

Re: 1400 l v Praze

Príspevok od používateľa vaclav »

Ahoj, moc díky všem za rady i nabídnutou pomoc. Na vysvětlenou výška - je boj s architektem, který se vede již od začátku snu. :( Je si toho plně vědom. Akvárium bude průhledné, proto ten přepad s tímto tvarem. Přepad bude součástí útesu. Nádrž pro odpar bude samostatně s objemem cca. 200 l.

Mějte se fajn a ještě jednou díky.
Václav
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"