Pražské NUVO 20 - 76l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Ahoj všem,
jsou to zhruba tři měsíce, kdy jsem pořídil "již zajetý" komplet Inovative Marine Nuvo 20, jako své první moře.
Myslel jsem si že je to dobrý nápad koupit zaběhlé AQ, včetně korálnatců a klaunů za velmi lákavou cenu.
No každopádně po třech měsících trápení s řasou, sinicema, nerovnováhou spojenou s tím že jsem útes rozebral převezl 400km autem a znovu narychlo poskládal, jsem se rozhodl že začnu hezky od začátku a nebudu zakládat nádrž na takové "prasárně" kterou jsem díky převozu, zbrklosti a neznalosti založil.
Původně jsem myslel, že život mi pohlídá známý na dobu než to založím a zaběhnu od začátku, ale to nakonec nevyšlo.
Tak jsem musel zvolit jinou metodu, kterou mi sice pár lidí odsouhlasilo, ale celkem jsem se bál a bojím stále, tak uvidíme.
V pátek tj. 6.1.2017 jsem přestěhoval život do plastové nádoby, koupil u kluků v seareefu zajetou vodu, 3,5kg živáků a písek, vyčistil jsem octovou vodou AQ a komponenty, řádně propláchnul, dal písek, poskládal jsem útes, napustil zajetou vodou, nechal jsem přes noc běžet techniku na plno a druhý den jsem dal osazenstvo.

Popis AQ:

AQ: Innovative Marine Nuvo Nano FUSION 20 - 76l

Filtr - výměnné filtrační košíky se 3 úrovněmi filtrace na každé straně za přepadem složené z houby na mechanické čištění, houby z aktviního uhlí a houby na fosfáty, na levé straně mám za tímto košíkem odpěňovač a na pravé straně také za košíkem mám box, kde je nahoře v punčoše aktivní uhlí a dole mám v punčoše zeolit.

Skimmer - Innovative Marine . SkimMate

Osvětlení : Kessil A360 WE Tuna Blue + Kessil spectral controller + držák Kessil gooseneck

Proud - proudové čerpadlo : Jebao RW-4

Měření - Seneye Home - Web server - měření teploty, PH a NO3

Odpar - automatika od firmy Blau
Naposledy upravil/-a Lukas-kase v 09 Jan 2017 10:38, upravené celkom 1 krát.
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Tak zatím vše bez problému, korálnatci se začali pomalu otevírat. Na doporučení svítím pouze minimálně a to světlem Skyee clamp 18W 10k 10h + 2x půl hodina rozsvícení a zhasnutí, Skimmer na noc vypnutý, stejně tak proudové čerpadlo, které jinak jede na mód W1 - tedy simulace vln na nejmenší výkon.
Hodnoty:
Salinita : 1,025
PH: 7,8 (nízké, provzdušňuji skimmrem, ale leze to pomalu)
NO3 : 0,016
PO4 : neměřitelné (Salifert)
Prílohy
8.1.2016.jpg
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Tak po prvním týdnu proběhla první výměna vody, +- 10% (6l). Udělal jsem si radost a zapojil nový Kessil A360WE a zatím jedu na 40% v rámci aklimatizace, svítím od 9 do 12 pozvolným svícením z 0 na 40%, od 12 do 18 mam 40% a pak od 18 do 20:30 klesám na 0.
Zatím bych řekl že se daří, drobný náznak sinice na kamenech a skle, tak uvidím jak se to bude vyvíjet.
Proud si myslím že se mi podařil a v podstatě proudění mi jde přes zadní sklo za útesem, odrazí se od bočního, jde přes přední sklo a vrací se přes bočnici nazpět. Mám RW-4 Jebao, tak je to docela fičák.
Korálům se daří a jsou všechny pěkně otevřený.

Hodnoty:
teplota: 25,5°C
salinita: 1,025
PH: 7,97
NO3: 0,05
PO4: něměřitelné
Prílohy
14.1.2016 (2).jpg
14.1.2016.jpg
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

AQ v provozu 21 dní, posledních cca. 10dní bojuji lehce se sinicí, ale není to nic strašného, tak věřím že to tak půjde dál. Dnes po dvou týdnech výměna vody 6l a pravidelná údržba, čištění čerpadel, skel, skimmru, výměna 3v filtračních náplní, zeoletit a uhlí zatím ponecháno. Přidám hodnoty a foto, spíš pro svoji archivaci, každopádně díky všem za případné rady.

Salinita=1,025
NO2= 0,1 (spíš míň)
PO4=0
NH3= 0,005
PH= 8,0
Calc=500
25,5°C
Prílohy
DSC00006.JPG
DSC00006.JPG (77.92 KiB) 2644 zobrazení
DSC00003.JPG
DSC00003.JPG (89.64 KiB) 2644 zobrazení
DSC00001.JPG
DSC00001.JPG (86.23 KiB) 2644 zobrazení
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

další
Prílohy
DSC00015.JPG
DSC00015.JPG (90.43 KiB) 2643 zobrazení
DSC00013.JPG
DSC00013.JPG (85.92 KiB) 2643 zobrazení
DSC00007.JPG
DSC00007.JPG (72.24 KiB) 2643 zobrazení
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

celkový pohled
Prílohy
DSC00017.JPG
DSC00017.JPG (80.52 KiB) 2643 zobrazení
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Ahoj, tak po delší odmlce jsem se rozhodl zase něco napsat.
V AQ proběhlo pár změn, ale každopádně neustále bojuji s řasou (zelená/vláknitá), do teď jsem měnil cca. 13% vody týdně, filtrace 3v1 a nic jsme nedávkoval. Zkoušel jsem snížit světlo, ale bez výsledku.
Takže teď od 12.5.2017 jsem změnil filtraci, když to vezmu z leva:molitan,uhlí,ecophos, další box odpěňovač, napravo stejné složení tj. molitan, uhlí, ecophos a v prostředím boxu mám uhlí a zeolit, začal jsme dávovat 1ml Nopoxu denně, tak uvidím zda bude změna, jinak hodnoty:

Sal 1,022
Ca 460
KH 11,5
ALK 4,15
Mg 1430

kdyby někoho něco napadalo budu rád za každou radu.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa tomvec »

NO3 a PO4 máš podle tvého měření nízké, až nulové, ale řasa roste, takže tam něco bude. Nemáš chybu v měření? Čím měříš?

Pokud dáváš nopox, výrobce píše nedávat absorbér na fosfáty, ale někdo je dává, ale méně než je doporučená dávka, a častěji měnit. Dej pozor, ať to akva nevyhladovíš.

Ještě bych pozvolna zvedl salinitu ze současných 1,022 na původních 1,025 a svítil nějakou dobu jen modrou, to by se řasám nemuselo líbit.
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Ahoj, díky za reakci, měřím testy Salifert, řekl bych že jsou přesné, maximálně odchylka tak 10-20, ale kupoval jsem je tento měsíc naschvál nové. Nopox jsem nasadil až po pěti měsících kdy se dostávám do toho že jsem vážně nešťastný, protože jak píšeš, hodnoty celkem v pořádku ale něco tam je. Tak zkouším nopox, jinak absorbery vyměním po dvou týdnech. A salinitu zvedám postupně, ta mi teď klesla v posledních dnech jelikož jsem pustil odpěňovač naplno, tak toho vyšlehalo dost. Ale zase nechci při výměně dát vodu s příliš velkou salinitou, tak to zvedám postupně pomalu. Měl jsem to týden na skoro jen modoru a změna žádná, jen korálům se to moc nelíbilo. Takže asi budu čekat a postupně budu snižovat s tim nopoxem a uvidim co řeknou testy, zatím mi nic jiného nenapadá.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa tomvec »

K tomu Salifertu. Na PO4 to podle mnohých není žádná pecka, co se týká přesnosti měření, pokud ti to i jen trochu zmodrá, tak už je tam toho moc.

Absorbér na fosfáty měnit po dvou týdnech je asi zbytečné, myslel jsem něnit ho třeba po měsíci místo po třech.

Já jsem jel na modrou (čínské ledky i zářivky) v klidu aspoň měsíc a nějakou újmu na korálnatcích jsem nepozoroval.
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: Pražské NUVO 20 - 76l

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

No Po4 mi to ukazuje 0, odnesl jsem vodu klukům do seareefu ať mi udělají testy a to samé výsledky "ok", tak jestli je to jen nějaká prodloužená část záběhu, k těm absorberům, odpozoroval jsem když měním uhlí po dvou týdnech tak je voda čistější a na tak malou litráž mě to vyjde na pár korun, takže měním po dvou týdnech, myslím si že negativní vliv to mít nemůže. Zkusím měnit vodu místo 1x týdně 1x za 14dní a uvidím co to udělá, je pravda že vždy při výměně vody jsem vzal i část písku, takže se trochu promíchal a věřim tomu, že to není úplně ideální, takže budu jen odstávat ze skály a na dno kašlu. Bakterie dávám 1x za 14 dní kuličky od pure reef balance se kterými jsou snad všichni spokojeni a je pravda, že od té doby co je přidávám je vidět značný růst korálů, zoa se zdvojnásobili, to same mekkace. Respektive kromě toho že je ta řasa hnusná na pohled, tak se všemu životu skvěle daří, měkký i tvrdý rostou a dělí se, což je super, jen kdo se má koukat na tu řasu. K Tomu světlu Mám Kessil A360We a tam se dá nastavit barva v procentech, 0 modrá 100bílá, vždy to ale namíchá ideální poměr, takže když dám 5% tak je to hodně do modra ale svítí tam i bílé světlo. Tak jsme alespon stáhnul intenzitu na 20%. No uvidím jak to půjde s tím nopoxem a budu čekat, nic jiného už mě nenapadá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"