Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa VINTR »

Něco podobného, jen větší klobouček a místo dírek v trubce vypilovat hřebínek (hadička stačí aby šla kus 1 cm nad a 1 cm pod není potřeba tak dlouhá). Funguje to na podobným principu jako tlumič na odpěňovači.....
https://www.youtube.com/watch?v=NqROZsSBAAU
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Jajo »

Wintr


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Tak durso je celkem jasné, měl jsem na mysli jiné fígle. Je to hlučné už když to sotva teče přes vrh, takže je o velmi malý proud.

Použil jsem na vstupu hrubý biokvacil, bylo to dobré, ale jen dva dny - předpokládám, že se trochu zanesl a přestalo to fungovat. Další radu jsem dostal přes hranu dát řetízek z kuliček, voda po něm tak nějak přeleze a stéká dál, nejde po stěnách - funguje, ale jen při velmi malém průtoku. Takže možná má někdo podobný velmi jednoduchý nápad, který by malé občasné přetečení trubky ztišil - o to mi šlo. Durso je jasné, ale musel bych udělat víc úprav a to se mi nechce.

PS: ještě bych asi mohl, konkrétně u toho Red Sea, vyměnit ten jejich systém a na tu krátkou trubku dát klasické durso, otevřít ventil naplno a tak co by přiteklo, to by hned odteklo bez nějaké omezení. Jen otázka, zda je klasické durso opravdu tak tiché, jako ten systém RS. Dost lidí má durso a tvrdí, že trochu tok vody slyší, nerad bych si pohoršil.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa VINTR »

No záleží jak je člověk citlivý..... každý má nervy jinde. Ale pro srovnání je to cca o 80 - 90% jinde. Záleží i jak jsi šikovný a jak si to sešteluješ...... Je to na podobným principu jako tlumič u odpěňovače (zvuk je uzavřen v trubce na vodu). Vyjde to cca na 10 Kč zátka v obchodě pro instoše + 10-20 Kč spojka na vypilování hřebenu, pořád mi přijde, že nevíš o čem to je to durso. Kuličky dávej na rynu :lol:

špunt: http://www.intopnet.cz/intopnet/eshop/1 ... tka-HTM-40
(provrtáš 6stkou dírkou a dáš hadičku)
mufna:https://eshop.macekasyn.cz/Tvarovky-a-t ... mufna.html
(na jedné straně uděláš hřeben "do kříže hrábneš pilníkem" )

Mufna přijde na odpadní vedení a tu zaštupuješ špuntem. A tím pádem ti ta rezervní trubka bude opravdu sloužit jako rezervní, pro případ ucpání té hlavní. PS: pokud je rezervní trubka někde napojená na hlavní vedení je potřeba ji zašpuntovat taky (durso), spodní kraj tohoto špuntu musí být pod vodou........ Jinak ti to bude chrochtat zase z této trubky.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Dík za popis, ale opravdu vím, jak pracuje durso, prošel jsem již dříve mnoho návodů i videí na netu. Ale sám píšeš - o 80 - 90% lepší. A toho se bojím, já potřebuji 100%. To jak to má Red Sea udělané, je prostě naprosto, opravdu naprosto tiché. Voda není slyšet ani z 10 cm, jak teče. I přepad do komínu je tichý, když se sem tam vyčistí.

A právě toho se bojím, když dám klasické durso, že to tak tiché nebude, aspoň podle vyjádření v diskuzích na netu to tak chápu. Vlastně i RS píše, že má systém mimořádně "silent", takže asi do něj hrabat nebudu.

Bohužel kolísání hladiny asi nevyřeším, takže po této diskuzi vidím, že nejlepším řešením bude dát dursu na to pojistnou trubku a nastavit hladinu tak cca 1+2 cm pod ni. Když se hladina zvedne, přes to durso to nebude tak strašné a když zase po chvíli poklesne, bude vše OK.

Každopádně díky za názory, pomohlo mi to utříbit si svůj. Koneckonců jak píšeš, stojí to pár kaček, tak to zkusím.

Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

P_P napísal: 16 Dec 2017 23:43 Dík za popis,
...
Proč si to nejdříve neseřídíš dle návodu Redsea? Já měl stejný problém jako ty, protože jsem se snažil jít varianta A. Pak jsem si přečetl návod redsea a oni tam popisují variantu B (pokud si to dobře pamatuji). Od té doby je redsea absolutně neslyšný. Žádné durso a podobně
450l Jirenský reef
vodnik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 26 Okt 2017 09:50

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa vodnik »

..skus pozriet toto, absolutne tiche, absolutne bezpecne, lahko stelovatelne jednym ventilom....sam to mam vyskusane ine by som nechcel....:

http://www.beananimal.com/projects/sile ... ystem.aspx
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

to angus88:
- návod jsem četl, tam je jen obecně, že se ventilem seřídí odtok, hladinu doporučují mezi přívodem a odtokem, což je právě cca u výšky přepadu pojistné trubky. Tedy jak píšeš.

A nastává situace - odpar snižuje hladinu, voda klesne například 2 mm pod pojistnou trubku, postupně se to projeví v sumpu také poklesem. Doplní se v sumpu voda (ten plovák byl katastrofa, mám tam Tunze Osmolátor), voda se zvedne dejme tomu o 5 ml. Postupně se to zase zpětně projeví v přepadu akva a voda stoupne až k pojistné trubce.

A zde je ten problém, pokud by hladina dosáhla jen k pojistné trubce a přetékala by voda téměř neznatelně, je to tiché. Ale tím, že se doplní byť o 1 mm více, voda už přepadává tou trubkou s velkým hlukem. Zde opravdu stačí naprosto minimální rozdíl - testoval jsem to. Stav, kdy voda přetéká přes hranu spíše jen díky vzlínavosti či povrchovému napětí nebo jak to nazvat, je OK. Dolil jsem do akva necelou 1 dl vody a až i tato troška stačila, aby přepad začal být hlučný. A ten hluk je opravdu velký, slyším ho z další místnosti zcela zřetelně.

Takže podle mého, aspoň u mne, se prostě stálá hladina udržet nedá - rozdíl je po doplnění odparu, vypnutí čerpadla, má na to vliv i vyčištění ponožky.

A asi nejsem sám na R2R jsme našel témata o stovkách příspěvků, takže to vyladění není jednoduché. A asi i hodně záleží, jak je přesné čerpadlo, skimmer a pod.

Takže proto hledám cestu, jak ztišit i tu pojistnou trubku, a jak psal Vintr, stálo by to sotva pár kaček, takže to asi zkusím.

PS: pokud máš nějaký jiný návod RS na seřízení přepadu, uvítám odkaz. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa shotik »

Tobe klesa hladina v akva? Ta by mela byt stale stejna jak v sumpu tak v kominu. Klesat by mela jen u vytlacnyho cerpadla
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

V akva asi ne, nebo to aspoň není pozvat, ale v komínu ano, tam to kolísá přes den i v řádu centimetrů.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

Když vyberu skleničku vody z nádrže tak se mi do pár vteřin voda v komínu vyrovná opět do původní hladiny a voda klesne pouze v sumpu u čerpadla. Není možné, aby klesla hladina v nádrži. To samé pokud naleju třeba 1l vody do akva tak opět do pár vteřin komín srovnaný a pouze je více vody u čerpadla v sumpu.

Mám Redsea 250
450l Jirenský reef
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

P_P napísal: 17 Dec 2017 17:05 V akva asi ne, nebo to aspoň není pozvat, ale v komínu ano, tam to kolísá přes den i v řádu centimetrů.
Možná to vytlačné čerpadlo běží jak se mu zachce? Jaké máš? A co ti vadilo na plováku? Mě přijde naopak velmi přesný, protože doplňuje ihned jen po kapkách. Tunze ti tam pustí nárazové mnohem více vody
450l Jirenský reef
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Tak v akva je hladina logicky pořád stejná - je daná výškou přepadového hřebene.

Schválně jsem to šel vyzkoušet - odebral jsem cca 1,5 litru vody, v komíně to kleslo o cca 2 cm. Nic se během 2 minut nedorovnalo. Když jsem vodu dal zpět, hladina v komíně stoupla na původní stav.

Přijde mi to ale logické - když je řekněme přítok od čerpadla 1000l/h a odtok dejme tomu stejný, když odeberu vodu z akva, čerpadlo pár vteřin doplňuje akva zatím odteče něco z komínu - odtok má RS dost nízko. A pak přeteče přepad a dává 1000 litrů, odvod je také 1000 litrů, takže logicky tam ten rozdíl musí být.

Jediné možné je, že Ti jde voda stále i pojistnou trubkou a čerpadlo dává víc, než je odvod té hlavní odpadní trubky. Pak ano, Čerpadlo rychle doplní vodu a protože dává víc než je odvod, rychle se hladina vrátí k pojistné trubce.

To však znamená nastavit přívod větší než odvod a stabilně přebytek vést pojistnou trubkou. To je asi fajn, jen u mne je ta pojistná prostě hlučná, ať dělám, co dělám, i když tam sotva voda teče.

Tak to nastavit by se mi také líbilo, hladina by se pak měnila jen v sumpu u čerpadla, kde mám čidlo doplnění.

Mám RS Reefer 170 a čerpadlo jebao DCT 4000. A ten plovák - ano, kapka po kapce to dorovnávala, ale odpar se mění dle okolností, teploty apod. A když se zvětšil, voda po kapkách to nestačila doplnit, plovák klesal a až byla hladina v sumpu o dost níže, otevřel se. A pak naráz doplnil vodu - a to dělalo větší skoky v hladině, než když nyní to reaguje na pokles cca v mm.

Opravdu s tím bojuji již od počátku, dnes je to tak, že třeba den, dva hladina kolísá jen mírně a vše je celkem OK, ale pak najednou hladina stoupne a přetéká to s hlukem tou pojistnou trubkou,

Na otočném ventilu jsem si schválně udělal čárku při určité hladině a nyní zjišťuji, že když chci hladinu mít stejnou, po každém čištění a znovu zapnutí čerpadla ten ventil musím dát trochu do jiné polohy, abych tu hladinu dostal na původní výšku.

Dá se s tím žít, párkrát v týdnu při čištění ponožky nebo odpěňovače poladím i tu hladinu, ale nechat to týden bez korekce prostě nejde.

Tak hledám zkušenosti jinde, jak to vyladit k dokonalosti.

edit: tak teď fakt nevím, po napsání tohoto příspěvku se jdu podívat na akva - a hladina je o cca 1 cm níže. Po tom pokusu jak píši výše jsem vodu vrátil zpět a hladina se zvedla také na původní stav - těsně k přepadu pojistbé trubky. Pak zde něco pár minut píši, jdu mrknou zpět a - hladina prostě jen tak klesne o 1 cm. Fakt nevím, co s tím. A při přestavbě v červnu se akva čistilo, včera jsem to zkoušel velkou pipetou profouknout až u toho otočného ventilu, ...
Prostě fakt nevím.

Opravdu jedniné řešení vidím o dost zvětšit přítok oproti odtoku a nechat více přetékat tou pojistnou trubkou, na kterou nějak naladím to durso. Jinak jsem už bezradný.

Pokud tu někdo máte RS Reefer 170, dejte mi vědět, jak to máte.

Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa VINTR »

Normálně, já tomu nerozumí.... Co tam ladíš. Jediné přípustné místo, kde se má měnit hladina je návratová komora s čerpadlem tečka.. Pokud šteluješ hladinu v komíně tak, že ji držíš nad přepadovou trubkou za pomocí škrcení ventilu je to špatně. Voda by měla přetékat přes hranu trubky 100%. Přiškrcováním té trubky můžeš hýbat max. hladinou v trubce, nikoli v komíně a tím to ztišit. Za mě je to hovadina a máš to přelazený. Ta rezervní trubka je opravdu jen jako rezervní.... pro strýčka příhodu. Přes tu nic nemá téci. Pokud ti to trochu chrochtá dej tam špunt nic lepšího nevymyslíš, já to dal a nejde to slišet. V tomto a i v jiných případech, pokud to máš naštelovaný dobře, nemá na to kolísavý provoz čerpadla nemá vliv, hladina v komíně bude vždy stejná, pokud se ti tam hýbe máš to blbě :wink: .
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Nevím, jak to mají jiná akvária, ale RS Reefer to má udělané tak, že regulace je přes ventil na hlavním odtoku. Prostě tak to v tomto setu je.

Není tam klasické durso, ale na odtoku v komíně je nasazena další trubka s velkým průměrem. A ta musí být zaplněna vodou.

Když spustím čerpadlo a nechám ventil úplně otevřený, voda odtéká s velkým hlukem. Dle návodu RS pomalu uzavírám ventil, až je odvod vody tichý. Při zavírání ventilu stoupá voda v komíně. Hladinu pak doladím jemným seřízením toho ventilu, výška v sumpu u čerpadla na to nemá až tak vliv.
To je princip toho RS.

Pokud čerpadlo dává málo, postupně odtéká větší množství vody a hladina v komíně tak klesá, až dosáhne bodu, kdy je to hlučné. Takže čerpadlo musí dávat více než je odtok.

Tím pádem ale zase naopak, hladina pomalu stoupá, protože je dodáváno více vody. Časem tak logicky dosáhne přepadu pojistné trubky a dělá to ten hluk.

Pořídil jsem foto v komíně, sand to bude lépe vidět.

Možnosti dle mého:
- vyměnit systém na hlavním odvodu za klasické durso a otevřít ventil naplno
- nechat větší výkon čerpadla a část přetékat přes pojistnou trubku - a na tu dát malé durso
- srovnat přítok s odtokem - to pokládám za nemožné

Rozhodně v to nehledá vědu, jen chci využít originál způsob od výrobce, je opravdu velmi tichý. A eliminovat případný hluk z přepadu pojistné trubky.
Prílohy
Prepad_RS_Reefer_170.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"