Božžkovy necky 324 L

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa vlčák »

az prestane byt ohleduplny jak pises na zacatku tak zacne v akvarku peklo :-( bohuzel. neznam nikoho kdo by ho mel,je to naprosto nevhodna ryba pro spolecenskou nadrz. i FO bych spis videl jako ostenec only. nenajdes podle meho jediny odkaz ktery by ho doporucoval. je to fakt agresor
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Dyksn »

Ostenec only :D To je dobry :)

Toto je jedina ryba ktere me na dovoelne atakoval, kolikrat me narazela do nohy. Jelikoz me asi po tydnu prestal fungovat vodotesnej fotak, tak jsem si koupil obal na klasickej a tady ten ..... mi ho prokousl. Nejdriv delal najezdy primo na fotak a par cm pred nim si to vzdy rozmyslel, pak mu asi dosla trpelivost a zahryzl se :D Ale video bylo dobry a fotak to taky prezil :D :)
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Smityl:
Odpěnovač je Tunze 9004. Není to sice žádný otesánek, ale na ty moje 3 rybky úplně postačí.
Chtěl jsem též něco tichého, jelikož mám akva 4m od postele. Parádně se vejde do zadního rohu, nenarušuje estetiku a je snadno čistitelný. Ne kecám, mám slabost pro německou preciznost :D

vlčák:
Holt budu první :D nebo taky první magor, co si nechal vyžrat dobrovolně korálový útes.
Ta ryba je stejně geniální magor jak já, skvěle se doplňujeme.

Dyksn:
Ale houby nájezdy, on se ti jen snažil říct, že si máš líp zaostřit na jeho povedené selfíčko. Jelikož jsi ho nepochopil, chtěl ti objektiv zaostřit manuálně sám :D Nejsou to zlé ryby, jen nepochopené s nadpozemskou inteligencí :idea:

Dost jsem o ostencích četl různé články a zkušenosti majitelů. Samozřejmě vzhledem k tomu, že to je predátor, člověk nemůže čekat, že mu bude celý den oďobávat řasy z čelního skla. Třeba bodloci jsou fajn krásný ryby, užitečný a taky fest velký, rozhodně aktivní plavci, ale mě zrovna nijak extra neoslovili. Ten můj uličník je spíš jak vznášející se bitevní vzducholoď, totiž pokud nejde o žrádlo, vůbec se k nějakému aktivnímu plavání nemá, jen pomalu levituje od kamene ke kameni :D ....a zkouší který je k jídlu

pár slov o ostatních obyvatelích necek

Dascyllus Melanurus 4cm
Nepředstavuje pro "musim vymyslet jméno" žádnou konkurenci. Zobe jen malinké částečky jídla, které ostencovi lítají od pusy, tudíž se skvěle doplňují a jsou fajn kámoši. Žádný náznak agrese se nevyskytl.

Halichoeres melanurus cca 12cm
Zpočátku se moc nepohodli, jelikož jsou oba dva teritoriální. Nakonec si však plácli ploutvemi a rozdělili si necky na spodek a vršek. Halichoeres si brázdí u dna kolem kamenů a ostenec stejně 99% dne stráví na dvorku u své spací díry.
Při krmení Hali pochopil, že se nemá přibližovat k hodujícímu pikasovi a zobat si radši kousky o kus dál, jinak pan malíř "opravdu hlasitě" zacvaká zuby a nastává úprk pod šutry. Naštěstí mám útes dost členitý a plný schovávaček, tudíž není tak těžké před bitevní vzducholodí uniknout do bezpečí.

poustevníci 4ks
Aby ostenec některého sežral, na to je dost pomalý nebo mám moc rychlé kraby :D Spíš je vždycky čapne za ulitu a odveze někam jinam, tam ho zahodi a pluje zpátky hrát si s kameny. Samozřejmě pokud bych ho zapomněl týden nakrmit, cestu skrz ulitu si určitě najde, jelikož co mu chybí na rychlosti má v síle.

kreveta "taková ta červená"
Občas dělá pikasovi wellness masáž, jinak si jeden druhého moc nevšímají. Jen jednou při nočním pozorování se slečna kreveta ochomejtala kolem ostencovi spací díry a tykadlem mu začla šimrat ocasní ploutev. Chudák sebou vždycky cuknul a asi po páté se probudil, zamračil se na ní a šel zas spát. Podobná scéna jak moje běžné ranní vstávání s budíkem.

ostnatá hadice "větší jak moje dlaň i s prsty"
Naprosto dokonalý noční čistič. Doporučil bych ho každému do "čistící čety". Nenáročný, neagresivní a skromný tvor to jest. Poměr cena/výkon bezkonkurenční. Ostenec asi zatím ani neobjevil jeho existenci, jelikož fungují každý v jiné časové periodě. Jen doporučení pro pány, když chcete nějaké ženě ukázat svoje vymazlené akvárko, opravdu není dobrý nápad říkat "počkej až vyleze moje hadice, to teprv něco uvidíš"


Co se týče korálů, daří se parádně téměř všemu. Ze chcíplé akropory se mi podařilo zachránit 4 fragy, které se už pěkně vybarvili a jsou plně životaschopné. Jediný problém jsou dvě Stylophory (Pistillata a Milka). Od stěhování útesu do nové nádrže jsou neustále bílé a mají maximálně vytažené polypy. Tipuji to na absenci zooxantel a zoufalý korál se snaží co nejvíc pochytat z vody. Dokonce snad i přirůstají, ale zbarvení nikde. Prvků ve vodě je určitě dost, jelikož vše ostatní je vybarveno pěkně.

Nádrž na fragy čeká facelift interiéru, tuning filtrace a snad brzy další várka ubytovaných.

Tak a teď mi došlo, že už tenhle příspěvek píšu snad hodinu a ohnivá voda vydatně hřeje můj interiér, jdu do své spací díry.

Tě pic
Božžek
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Taky mi chtěl naštelovat objektiv :D
Prílohy
IMG_20180306_143423.jpg
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa VINTR »

Doufám, že ti to nadšení vydrží....... předpokládám, že jsi zjistil co 100% bude dělat, pokud ano, je investice do odpěňovače zbytečná a kanistřák ti bude stačit. O statní se ti postará ostenec (ti to bude udržovat).
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Nadšení mi drží už téměř rok a půl a ještě dlouho přetrvá, spíš ještě zesílí.

Máš věšteckou kouli, že už na 100% předvídáš?

Ostenci sice mají obecnou charakteristiku chování, ale je to druh od druhu a dále taky záleží na osobnosti jedince či prostředí, do kterého ho umístíš.

-----------------------------------------------------------

Vzhledem k mým dnešním narozeninám jsem si koupil lahvinku ohnivé vody (opět, slavit se musí důkladně) a pořídil pár LPS, po kterých jsem už delší dobu pokukoval. Pro ostence mám překvápko v podobě malých mražených rybiček, ať to oslavíme spolu.
IMG_20180315_175241.jpg
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Spongebob »

Protoze jsem trosku podobny palicak a beran jako ty, tak ti fandim :)
Snad to dopadne dobre. Me treba takove ryby nechavaji uplne klidnym..mam radsi mensi, nebo stredne velke, zajimave rybky nez ty uplne velke..snad jen ten Hepatus (Zebru neradim mezi ty nejvetsi) takze v tomhle jsem klidnej :)
Jo vlastne jeste se mi libi Chelmon :lol:

Jinak ta Glabroska vypada skvele..taky jsem ji mel dlouho nez odesla do nebes..jen zelenou s bilymi konci. Tahle s fialovymi je lepsi :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa VINTR »

100% jsem a vím jak dopadneš za měsíc a dál, evoluci a ani božží necky nezataví :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Z eufilek mam opravdu radost, vybral jsem krásné silné kusy a na té jedné, co už mam delší dobu, jsem konečně vychytal, jaké umístění jim svědčí. Jen mi nějak přestala přijímat potravu. Dřív jsem jí posypal pár mysiskama a hned začla hltat, teď ji ani nehne a spíš to z ní vyžerou ryby.

Fotky dost zkreslujou, světlo taky, jedno to vypadá tak, pak zas jinak, těžko říct jakou to má vlastně barvu :shock:
Tohle je Glabroška s šedými chapadly, ještě byla se zelenými, ale zelený už mam v neckách víc než dost.

Co se týče ryb, je plno těch "reef safe", které se ne každému projeví jako "reef safe" :D Stačí si pročíst některá vlákna i zde na reefu. Nečetl jsem zatím o žádném případu, kdy by Rhinecanthus někomu vyžral v akva korály. Bezobratlé uloví hlavně v nádržích, kde se ty chudáci nemaj kam schovat. Společenské nádrže můžou být problém v kombinaci s jinými teritoriálními rybami. S jinými ostenci se snese v pohodě, ale nedoporučuje se přidání dalšího zástupce rodu Rhinecanthus.
Jelikož Rectangulus se dost špatně shání (toho jsem chtěl nejvíc), Aculeatus byl jasná volba.
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Smityl »

Moc hezky koralky kde se daji takove koupit a kolik stoji?? (Sz)
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Bozzek »

MÁME TU BOŽŽÍ NÁVRAT
Ne neskončil jsem, pouze havaroval. Má povaha mě nevyhnutelně ztrestala a dala pár střízlivých facek přes tu ukecanou pusu. To je tak, když chce člověk něco uspěchat, za korály dá tisíce a přitom ho bolí koupit kvalitní testy vody za pár stovek. Přidal jsem moc velkou část nového útesu, totálně rozhodil rovnováhu v nádrži a další dva měsíce jsem koukal na hnědou kaluž, než se zas vše začlo vracet do normálu.

Chybná analýza situace, na základě špatné analýzy učiněna špatná rozhodnutí a řešení, která vyústila v 99% ztrátu SPS osazenstva, totální zabrždění veškerého růstu ostatních korálnatců a nutnost několikaměsíční regenerace akvária.

Nyní je již vše v pořádku, ale dostal jsem solidně přes zadek a mám ponaučení za pěkných pár tisíc korun.
Na druhou stranu mi to dalo příležitost a hlavně čas se zamyslet nad tímto hobby, kolik mu jsem ochoten dát času, financí a co od toho všeho očekávám do budoucna. Dost už filozofování, radši sem hodím aktuální fotodokumentaci.

Rád bych ještě poděkoval DonuPedrovi za cenné rady, osobní konzultaci a pomoc s analýzou mé havárie.
Honzovi Šimkovi zas patří dík za pomoc s revitalizací osádky korálnatců.
Prílohy
IMG_20180714_170103.jpg
IMG_20180714_171507.jpg
IMG_20180714_171519.jpg
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Spongebob »

Co k tomu rict :) ackoli proti tobe nic nemam, nemuzu rict ze bych to necekal.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Bozzek »

Taky bych od tebe jiný komentář nečekal :D
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Jajo »

Upsss...


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Božžkovy necky 324 L

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tu novou nadž jsi prostě měl už udělat jako zkušenej mořák po všech těch testech s houbičkama :) nechal sis udělat krásnou, poměrně velkou nádrž a filtraci jsi zase "ošidil" :)
Já Jsem taky laboroval...jel na kanytráky..začátky bez odpěnovače apod...takže nejsem uplně ten co by si mohl dovolit plnohodnotně kritizovat...ale já jsem aspoň věděl kde je limit.. např ty sps.
Teď se mi to taky posr... nebudu nic tajit :) takže stejně jdu ve finále do klasiky, kterou jsem tři roky odmital...sump, pořádnej odpěňovač atd.
Oni ti kluci tady ví co říkaj když radí začátečníkům :)
Takže nic ve zlým, držím palce ať to šlape a vyhni se chyb z minulosti.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"