Jaké DIY světlo do krytu?

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa Myšák »

Ahoj,
Budu stavět nové světlo zabudované v krytu (aby nám tolik nezářil modře celej byt, z venku to vypadá, jak kdyby tu byl bordel :-D ), momentálně mám zavěšené nad akváriem upravené Mars 165 (24xblue, 21x royal blue, 6x3500K, 2xgreen, 2xred, bez čoček, svítím na 50%). Akvárium je 53x38x40 + filtr za boční přepážkou. Korály měkké, LPS a pár fragů SPS, ale o ty mi primárně nejde. Rybám je to předpokládám celkem fuk...

Mám vymyšlené 3 varianty:

1/ LED: 3x20W royal blue + 2x20W white + 4x3W full spectrum – obyč ledky z číny

2/ T5: 4x24W ATI ATI Actinic + ATI coral plus + 2x ATI blue plus

3/ LED+T5: 2x20W LED royal blue (čína) + 2x24W zářivky ATI Actinic + ATI coral plus

Já bych se asi přikláněl k 3. Variantě LED+T5 , ale budu rád za každou radu, připomínku a zkušenost :-)

Dík
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa Jajo »

Ak nechceš, aby si mal večer modré okná, tak jedine závesy. Alebo sladkovodné akva.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa babajaga »

:D :D to je poznávací znak morského akvaristu
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa MRysan »

ty velký chipy nejsou dobrý,
šel bych spíš do menších 3W, něco jako 10x420nm, 20x450nm, 5x660nm, 5xCW. Je to dost pájení, ale výsledek je lepší. V kombinaci s T5 nevidím přínos. Ale modrý to bude dost no.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa Jajo »

Kombinácia s t5 je najlepšia. Každé svetlo má svoje výhody.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa Myšák »

Ahoj,
Co je špatného na 20W chipech? Myslel jsem, že bych je dal na Al chladič s PC větrákem a svítil na cca 2/3 výkonu… A je s tím taky daleko míň drátování… Každopádně se rád nechám poučit :-)

Co se týká LED VS T5… přiznávám se, že mořské akvárium nasvícené zářivkami jsem ještě na vlastní oči neviděl, vycházím ze sladkovodníhch zkušeností, měl jsem jak LED tak i T5 a zářivky mi přišly daleko lepší, mají pro mě takový měkčí světlo oproti LED, který mi přijde moc ostrý nebo jak to popsat… Prostě se na to líp kouká…

Takže jsem myslel dát LED royal blue pro korály a zářivky na „změkčení“ světla pro oči :-)
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa Jarry »

MRysan napísal: 30 Jan 2019 10:24 ty velký chipy nejsou dobrý,
šel bych spíš do menších 3W, něco jako 10x420nm, 20x450nm, 5x660nm, 5xCW. Je to dost pájení, ale výsledek je lepší. V kombinaci s T5 nevidím přínos. Ale modrý to bude dost no.
Ty barvy mě zajímají, mám postavené světlo s 16xRB, 4xBlue, 8x4500k white - regulace bílé a modré složky zvlášť, v podstatě jsem s barevným podáním spokojen a světlo měnit nebudu, ale navrhuju další světlo nad větší akvárium, kde bych chtěl mít SPS a přemýšlím, jak čipy nakombinovat pro nejlepší možný výsledek. Váhám nad kombinací Royal Blue / Blue / CW (6500k) / WW (3500k) v poměru 4:1:2:1 s možností regulace modrých, studených bílých a teplých bílých zvlášť, nebo jestli se pokusit replikovat skladbu čipů z profi světel, kde mají clustery a jsou tam právě i ty 420nm fialové, 660nm červené a k tomu ještě zelené. Nebo jestli vypustit v té mé kombinaci 3500k a nahradit je napůl 420nm a 660nm (s regulací každé barvy zvlášť).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Jaké DIY světlo do krytu?

Príspevok od používateľa VINTR »

Na čipech není nic špatného, je jedno jestli je to 10, 20, 30 W čip. Jen je důležité dobře chladit a co ještě více správně nastavit volty, to rozmezí od výrobce 9 až 12 v je takové naprd. je dobré si led čip změřit kolik při jakých voltech bere ampér a podle toho nastavit trafo. U 10w čipů se mi osvědčilo cca 9,5 až 10V. Nastavení správného napětí a správného chlazení má obrovský vliv na životnost..... T5 jsem měl taky, neplánuji je, ale přidám se k Jajovi, jejich kombinace bude velice zajímavá, prostě doplňuje spektrum a ledky vám dělají za málo muziky prasátka, prostě každé má své (souhlas)....... :mrgreen: dobré při skladbě světla je otevřít starou knihu od Dařbujána a tam se dočíst jak je to ze světlem v moři...... obecně modrá nejvíce (royal blue), pak zelené (korálová zelená) a trochu červené to chce taky (té pěstební) a samozřejmě bílou pro oko, musíme se na to taky dívat :lol:. Nejlépe je si to udělat na ovládání a případná překombinace se doreguluje, např (TC420 a i wifi TC421), utáhne až 5 kanálů na světlech při 4a a 24v, což je cca 400 watů v ledkách, což je mazec. Podotýkám, vše na vlastní nebezpečí je to přeci jen dost ampér co tam teče, vodiče atd... musí být správně zvoleny.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"