Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa tomvec »

Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů.

Na obalu od RemoPhos (GroTech) se píše, že by se tento absorbér neměl používat ve fluidních filtrech, že vlivem obrušování granulátu při pohybu ve fluidnim filtru může docházet ke zpětnému uvolňování PO4 do systému. Setkal se někdo s tímto varováním u jiných výrobců? Nebo s tím má někdo praktické zkušenosti?
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa tomvec »

Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů otěrem, nikdo nemá nějaký poznatek?
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa axelson »

tiez by ma to zaujimalo.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa kincmar »

Jedu od začátku dle Rybky. Ve fluidním filtru by se voda měla zdržet co nejdýl, takže udržuji výtok vody z filtru mezi kapaním/tečením. Tím pádem nemůže docházek k obrušování a postupnému uvolňování do nádrže. Vysoký průtok přes fluidní filtr má minimální nebo žádný účinek viz https://fichema.cz/domu/1771-odstranova ... 38049.html kontaktní doba min 5 minut, optimum 12 minut. A umístění do filtrační ponožky to stejné, minimální účinnost.. Určitě půjde dohledat příspěvek od Rybky, kde to má daleko lépe popsané, psal o tom i na FB..
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa kincmar »

Takže jsem dohledal příspěvek na FB , snad nebude vadit překopírování.
Pevný sorbent, hydroxyoxid železitý nebo hydroxyoxid železitý oxalát, reagují stejně. Rozdíl mezi nimi je v jejich mechanické pevnosti - oxalát tvoří kamínky, ostatní jsou snadno drobivé. Zde je velice důležité přizpůsobit se pomalé reakci vazby fosforečnanů na železo. Voda musí být v kontaktu se sorbčním ložem alespoň 5 minut, aby reakce proběhla v dostatečné výši. Použití sorbentu v punčoše je funkční, ale neekonomické, nelze dostatečně využít jeho kapacitu a se změnou rychlosti proudění hrozí i zpětné vymývání fosforečnanu do vody. Použití ve filtračních válcích je účelnější, kapacitu sorbentu lze při vhodném průtoku plně využít. Pro půllitrovou náplň sorbentu volíme rychlost průtoku maximálně 5 litrů vody za hodinu, kdy na výstupu je obsah fosforečnanů neměřitelný. Při průtoku 10 litrů vody za hodinu se snižuje účinnost sorbce o 50 až 70% a při vyšších průtocích je téměř nulová. Tady z neznalosti spousta chovatelů věří obchodníkům a kupuje nový sorbent :) Sorbční kapacita 1 kg sorbentu bývá okolo 15000 mg fosforečnanů, my ji využijeme ve špinavé vodě s 0,1 mg fosforečnanů v litru vody maximálně 1 mg, životnost je tedy minimálně 15000 hodin, tedy 625 dní; bezmála 2 roky. Bezpečná výměna v zatížené nádrži o objemu 800 litrů a více je 1 kg sorbentu za rok a půl. Je to určitě lepší řešení než honit vodu filtrem a kupovat a kupovat. Takže pánové, snížit průtok na úroveň 1 litr hodinově na každé deci použitého množství sorbentu
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa tomvec »

Děkuji, super informace.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa axelson »

Ako riesit tak maly prietok skrtenim?
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa kincmar »

Používám atman 201, za ním mám T kus a za ním mám na rovince to jejich škrtítko , takže jen lehce škrtím tu rovinku co mi jde na prázdno do filtru a fluiďák mám napojeny na tu odbočku. Dříve jsem to jen škrtil a tohle je takový šetrnější k čerpadlu.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa axelson »

rozumne 8)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa P_P »

velmi zajímavé, všude čtu o výkonu cca 150l/h, o 5 litrech za hodinu jsem tedy nečetl na žádném fóru.

Jak to technicky řešit - jaký malý filtr, co na to dát za čerpadlo - i ta malá mají 150l/h, tak se zbytečně škrtí nebo hodní vodu mimo. Pokud se nemá fluidovat, je nějaký jiný maličký filtr vhodný do sumpu, tedy s možností ponořit do vody?

Dejte někdo konkrétní radu, řešení, rád bych něco takového realizoval.

Děkuji.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa axelson »

O 2 prispevky vyssie to pekne rozpisal ako to riesit
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa kominík »

navrtal jsem návratovou trubku zasunul z rozbočovače na vzduchování ten čudlík na hadičku a na konci z výstupu filtru jsem dal škrtítko - výtlak ani nepoznal ,že jsem fouknul dírku a nepotřebuji ani další čerpadlo
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa P_P »

no spíš jsem chtěl vědět jaký filtr používáte, z praxe který je super, tichý, dobře se s ním manipuluje, je uzpůsoben na tak malý průtok, prostě konkrétní zkušenosti, pokus omyl je dost drahá záležitost, jak jsem si zkusil.

Potřebuji něco na svých 150l, jak velký filtr, kolik tam dát toho sorbentu. Díky za konkrétní doporučení.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa kincmar »

Používám úplně obyčejný Resun fbf 500, ten se už snad ani neprodává. Na tohle ti stačí jakýkoliv co bude mít vstup na hadici. Kdybych to teď řešil tak koupím něco jako tohle https://www.marine-aquatics.inshop.cz/s ... ?ItemIdx=0
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Zpětné uvolnění PO4 z Fe absorbérů

Príspevok od používateľa VINTR »

P_P napísal: 14 Feb 2019 19:49 pokus omyl je dost drahá záležitost, jak jsem si zkusil.
Ani né, máš dodavatele za barákem. Přidělat na návratovou trubku fiting na osmózu cca 12 Kč, hadička 6 Kč metr, můžeš dát i škrtící ventil cca 80 Kč a plnitený válec do 110 Kč a jedeš.....

http://www.mangala.cz/komponenty-dily-f ... auguhh2ai7
http://www.mangala.cz/kulovy-ventil-pla ... p-187.html
http://www.mangala.cz/plnitelny-filtr-i ... p-323.html
http://www.mangala.cz/plnitelny-filtr-i ... p-322.html
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"