acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Fórum venované chorobám koralov ako aj všetkých ostatných bezstavovcov.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa kominík »

ono vyšší teplota - vytěsňování kyslíku - zhoršování účinnosti filtrace
bodloci mají rádi prokysličenou vodu
jakákoliv nestabilita systému - stres ....
ideál velká nádrž a výkonný odpěňovač
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Kominíku dík - aspoň vím, že du tomu trochu naproti. No už jsem na 25,5°C od rána 1,5°C dolů. Uvidím kam se dostanu, kyslíku tam doufám bude dost, odpěňovač zas tak , hrozný není, ale vždy může být lepší..... 3x proudovka 8000 litrů (tak nějak cik cak jede) a objehovka ta je 4000 litrů - na max., reál je mi neznámí. V zimě jsem krupici sestřelil zřejmě ozónem, ale nebylo jí tolik (na rybě bych ji spočítal na první dobrou, teď to nespočítám, musel bych se hodně snažit)..... Snad to snížení teploty pomůže......
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa lucius »

..
https://www.reef2reef.com/ams/fish-dise ... guide.199/

davaji tam med, ale jake koncentrace, to je asi loterie..

..tak ten zeospur2, kdyz uz nefunguje na barvy, tak aspon na bile hnusy :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

mám ich. Vitamíny dávám do nory řasy. Snížení teploty jsem provedl právě proto abych zpomalil vývoj a ozón sestřelil invazní nájezd. Ta jediná forma co je možná zničit.

Karantenní nádrž nemám.... a léčiva na bázi mědi nemohu aplikovat. Zajímavý odkaz.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Má to za sebou.... Všechny ostatní ryby vypadaly jako buchty taky, ale zvládly to. Ozón bych moc nedoporučoval, hodnoty vody při jeho vyšším použití se zdají OK, ale montyorám caulestree a jiným se vyšší dávky nelíbí... a odcházej, a stejně nepomáhá, zřejmě je to tím, že je to dávkováno v určitém mstě a né v celé nádrži, což není možné.... Příčina je podle mě jasná, frajer lineátus, je to pěkná svině :lol: . ten patří do 1000 + , je to šikanista jako blázen. Přemýšlím jaké rybky mu přidat na rozptýlení.
10x chromis
10x aratus (+ žere ploštěnky)
Jak to máte Vy ostatní, čím rozptýlit, aby to nestíhal uhlídat :lol:
Robert-OV
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 203
Dátum registrácie: 14 Jan 2013 15:27
Bydlisko: Ostrava

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa Robert-OV »

Upřímnou soustrast chlape :( Každá rada dobrá, U mě převzal funkci vrchního drtiče leucosternon.
Pokud se nezklidní, tak bych se toho lineatuse asi raději vzdal.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa Smityl »

Nechat chvíli hladovet a past a musíš ho chytit :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Past jsem už nějakou udělal, ale ještě mu chci dát šanci, má tak 15 cm. No srovnaný to tam má pěkně a to jsem ho dával jako "posledního".
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Popíši moji zkušenost s chovem tohoto druhu.
Jak šel čas přišel jsem na následující, v podstatě shrnuto je to ryba jako každá jiná a má svoji přirozenou odolnost vůči krupičce, ale funguje to trochu jinak, potřebuje svoje prostředí. U této ryby je jako u jiných bezpředmětné se zabývat karanténou a akvarista se musí vyrovnat dobře s podmínky v nádrži. Ryba jako taková má vždy krupici byť ji nevidíte..... Je "bezpředmětné" zavádět do nádrže ozón, UV lampu a jiné nesmysly, nefungují a je sto spíše jen podpora, která spíše dusí samotnou nádrž a výsledek je nejistý a spíše se projeví jiné problémy v nádrži... Základem pro chov této ryby je mít dostatečně velkou nádrž nejen k této rybě, ale i k jejím dalším obyvatelům, kteří jsou v nádrži (když bude v nádrži malá ryba a pouze ona + nějaké neagresivní bude ji dostačovat i 400 l), pokud bude nádrž velká a budou tam i agresivní ryby (špatná socializace ryby) zdechne na krupici i ve velké nádrži. Samozřejmě k tomuto je třeba zajistit dostatečné proudění vody a skladbu základního útesu. Pokud se toto vše základně zajistí jsou tyto ryby odolné s krupicí se vypořádají samy a řešíte spíše problém s přidáním nových ryb, jsou pak agresivní vůči novým obyvatelům i jiného druhu, časem je to ale přejde. Takže ty složitosti a trampoty s touto rybou, co jsou zde popsány (je to chorá ryba) jsou jen skrze nevhodným podmínkám v nádrži. Tato ryba se v nádrži neléčí, jen se jí musí vytvořit správné podmínky a jde to pak samo.

Uvádím to sem jen proto, protože nikdo zde neuvedl jak na to a když tak to byly většinou nesmysly. Tak snad to někomu pomůže při chovu této krásné ryby.
mita
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 14 Mar 2012 17:46
Bydlisko: Chropyne

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa mita »

Pěkně napsáno, díky za informace. Už dlouho po něm pokukuji, po najetí nové nádrže ho asi pořídím.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ja by som bol zase radsej, keby sa tu dookola neomielali tie iste nezmysly. To je naozaj take tazke si veci poriadne nastudovat alebo si radsej buchnut po prstoch, predtym nez napisem nieco, co nie je pravda alebo o com nemam paru? Zvlast ked autor sam poukazuje na prispevky uverejnene inymi clenmi fora a hodnoti ich tiez ako nezmysly.
U této ryby je jako u jiných bezpředmětné se zabývat karanténou a akvarista se musí vyrovnat dobře s podmínky v nádrži. Ryba jako taková má vždy krupici byť ji nevidíte.....
Základem pro chov této ryby je mít dostatečně velkou nádrž nejen k této rybě, ale i k jejím dalším obyvatelům, kteří jsou v nádrži (když bude v nádrži malá ryba a pouze ona + nějaké neagresivní bude ji dostačovat i 400 l)

Alebo aj tu sa zaradime medzi dalsie hoax forum á la vodka + bromhexin na cinsku "chripku"? Nechcem sa nikoho dotknut a bolo by este pochopitelne, keby to napisal zaciatocnik, ale preco zbytocne mutia vodu aj niektori dlhodobi clenovia fora, z ktorych vacsinu hadam mozno zaradit medzi inak skusenych akvaristov, to som doteraz nepochopil.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Psal jsem svoji zkušenost..... Nic jineho.... Nic konstruktivního k chovu teto ryby zde nebylo napsáno, sory, ale o karanténě to neni.... Každý je takový tajný.......Krupice je hlavni problem. Bohužel se mi UV, ozón neosvědčil, jako zaklad pro udržení teto ryby.... Bohužel i na tomto fóru neni posano nic o ozónu UV, jak používat atd. Je to zde celkem mrtvé!!!. Vidím jako základní chybu chvu teto ryby v tom co jsem popsal...... na tom nic nezmeniš...

A profesional nejsem, jsem jen běžný přispívající amatersky akvarista co se rad podělí. A mohu jen uvest, čím déle provozuji mořské akvariku zjišťují, že sposta věci zde napsaných odhadem 50procent mozná i + je velmy zavádějících až úplně nesmyslné..., Ale aspoň se to zde mezi obchodniky poslední dobou nehadá kdo je lepší akvarista, ti přispívají na facebooku a zde jen prodavaji techniku přes inzeráty...

PS: jejich prispevky byly většinou jen propagačni.....
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

A tedy v čem je ten zaklad? Jestli se můžu zeptat. A taky rypat nechci.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: acanthurus leucosternon a jiné náchylné ryby na krupici

Príspevok od používateľa VINTR »

Pěkně povyrostla. 12/2019 - 3/2021 :mrgreen:. Pro srovnání zebra je stále stejně velká, tase už nehne.
Prílohy
12/2019
12/2019
3/2021
3/2021
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby bezstavovcov / bezobratlých"