Rhodactis

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Demasoni
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 25 Máj 2018 08:15

Rhodactis

Príspevok od používateľa Demasoni »

Poradíte? Jak zredukovat rozrostlý Rhodactis Indosinensis, kdy podklad nelze oddělit od útesu? Lze dělit přímo v akva? Prý jsou dost toxické.....
Předem díky za rady.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Rhodactis

Príspevok od používateľa Spongebob »

No já to jednou taky musel absolvovat, rušil jsem jich asi 5 nebo 6... nejlepší je fakt ten kámen vytýhnout a se seškrabat čímkoli..
Já to vytahnout nemohl, takže jsem likvidoval uvnitř.... aplikoval jsem kuličky Hydroxidu Sodného na odpady. Tuším jednu nebo dvě kuličky na polyp pinzetou. Jak uvidíš že se kousek trhá můžeš ho hned nabrat a vyhodit. Řešil bych tak jeden denně a sledoval co na to okolí.
Samozřejmě pozor ať ti ta kulička omylem nespadne třeba do Eufilky apod. Jinak máš po ní.
Kdyby něco měň vodu.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Rhodactis

Príspevok od používateľa Jarry »

Dá se i skalpelem, opatrně postupně odříznout, potom počkat pár dní, než se zbytky seskupí do nového polypu a doříznout, nebo nakrmit hydroxydem. Odřezával jsem takto dost kusů, vždy při výměně vody tak 3-4, vodu jsem měnil až po akci a snažil jsem se odsát co nejvíc bordelu, co Rhodactis vypustí. Lepší je to samozřejmě venku, odříznout co jde a potom dočistit kartáčkem na zuby, pokud možno v nějakém lavoru pod vodou. Taky mě to v dohledné době čeká, budu předělávat útes, tak rovnou očistím kameny od veškerého plevelu. Rhodactis se ještě dá, horší jsou plevelné zoa/palythoa, když pominu jejich možnou toxicitu, tak dokonale je sundat mi přijde mnohem těžší, než ten Rhodactis. Navíc mi u nich nepomohla ani opakovaná aplikace hydroxidu na zbytky, co se sebraly po manuálním odstranění.
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Rhodactis

Príspevok od používateľa planescape »

Já v nanu na rhodactise aplikoval metodu zakrytí - položil jsem na ně jiný šutr. Pak buď přelezly, vylezly nebo zmizly :-)
Demasoni
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 25 Máj 2018 08:15

Re: Rhodactis

Príspevok od používateľa Demasoni »

Dík.Tušil jsem že to nebude žádná pr..l. Promyslím který postup vyzkouším.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Rhodactis

Príspevok od používateľa Milly »

Ja som ho najskôr nakŕmil pipetou, kúskom filé alebo peletkami. On sa ti zatvorí, vytvorí akúsi taštičku ktorú potom odrežeš ostrým nožom od podkladu. Ak to budeš robiť v čase výmeny vody môžeš zbytky odsať hadicou. Ak je ho veľa, tuto operáciu treba rozdeliť na viac výmen. Pritom treba sledovať reakciu ostatných koralov.
Demasoni
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 25 Máj 2018 08:15

Re: Rhodactis

Príspevok od používateľa Demasoni »

Tak takto by to mohlo jít...o víkendu asi prubnu... :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"