320cm / 1152l v obýváku

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

švíco napísal: 01 Okt 2021 13:46 Krycí skla fungují naprosto bez problémů... snad jediný nešvar co to má, je občasná krystalizace soli v mezerách mezi skly...
S tím počítám, já mám právě dojem, že většina odpůrců skla je nikdy nezkoušela. Já jsem schválně dal sklo na jeden malý reef, co jsem tu měl a bylo to úplně v pohodě. Akorát ta občasná udžba, byly to by 4 tabule 57x70cm, každá cca 4kg, to bych asi dokázal jednou týdně sundat a otřít.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa švíco »

Ono to tak je skoro se vším... většina věcí nemůže fungovat, dokud někdo nezkusí, že to funguje :lol:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Napouštím :) Vidím to tak do úterý, dělám to po 220l sudech, abych viděl, kolik vody padne, takže to půjde trochu pomaleji, než kdybych to valil rovnou do akvária, ale zároveň tak testuju výměny vody, které budou ze stejného sudu atd.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Pořád se napouští, jak to dělám po sudech, nejede to nonstop, ale útes je zatopený a filtr tak jak chci mít hladiny, takže mám spočítáno, že padne přesně 1100l vody. Něco ještě seberou živáky, ale to budu mít také změřené, to bude do 50l. Zítra dopoledne bude 4. sud a možná stihnu do večera i ten poslední, ale spíš to dopustím v úterý.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Zkusmo jsem smontoval a otestoval 1 čerpadlo Tunze Stream 3 - je to brutál :D Vyladění proudu asi bude na dlouho, nevěřím moc tomu, že se mi podaří 2ks roztočit vodu v akváriu tak, abych mohl střídat směr po 6h (a mít tak vždy jen 2 aktivní), ale uvidím, až tam budou 2 a hlavně až bude akvárium plné vody. Ono by to asi šlo, ale u boku akvária, kde se voda otáčí směrem k čelnímu sklu, lítá úplně všechno. Možná je nakonec dám vedle sebe, namířené směrem nahoru s flow deflectory, ale uvidím - určitě s tím půjde proudění vyřešit, ale bude to chtít trochu experimentovat.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Napuštěno, zatím vše drží, ten ventil na přepadu je super. Dneska bych chtěl nainstalovat proudová čerpadla, dokud to není slané, pak začnu sypat sůl a když vše půjde dobře, mohl bych zítra přidat trochu vody z výměn s bordelem a dostavět útes z živáků.
https://youtu.be/Lm9AJhkZhgo
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Babrak »

Ahoj na videu som si az teraz vsimol strasne moc prepazok v sumpe. Aku to ma pls funkciu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Babrak napísal: 05 Okt 2021 14:55 Ahoj na videu som si az teraz vsimol strasne moc prepazok v sumpe. Aku to ma pls funkciu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ahoj, žádnou funkci to nemá, oni to nejsou přepážky, jen úzké vodící lišty, filtr byl původně sladkovodní (a mezi lištami byl nastrkaný biomolitan) a protože ho budu cca za půl roku měnit za větší, tak se mi nechtělo je vyřezávat. Ničemu tam nepřekáží, přepážka je ve filtru jen jedna, mezi komorou pro chaeto a zbytkem.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Smityl »

Ahoj jak silné máš to potrubí k tomu prepadu přijde mi nějaké slabounke.... co to máš za ten ventil?? Membránový??
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Potrubí je 2x40mm, už to s ním jede 3 roky, jen jsem předělával ten ventil a kousek šoupal filtrem, tak jsem to přelepil oboje. Ventil je spíš takové šroubovací šoupě, ale funguje tedy skvěle. Já ho kupoval na Ali, ale je identický s tím, co prodává Royal Exclusiv https://royalexclusiv.net/en/accessorie ... top-valve/
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Smityl »

Jo tak 40 se asi dá mě pripadli hrozně slabý jak nějaký 25 :) jinak to mas super. Ten ventil se parádně šteluje tomu věřím lepší jak klasickej kulovej. Tak ať se daří
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Díky, no ono to hrozně zkresluje v tom rozměru, mě to taky všechno připadá divný, když koukám na ty fotky a videa :) Ventil jsem právě dával místo kulového, dokud to bylo sladkovodní, tak kulovej nevadil, tam jsem mohl doregulovat výšku hladiny v přepadu výškou hladiny ve filtru, ale tady jí potřebuju mít stabilní, což by byl s kulovým hrozný opruz. No už se těším, až bude založeno a budu si moci trochu vorazit, než se pustím do světel :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Takže je založeno. Živáky jsou zatím ve filtru, musím si od toho trochu odpočinout. Dlouho se dařilo, až se nějak dařit přestalo.

Po základní instalaci čerpadel začalo ladění proudu - začal jsem s konfigurací původně doporučenou od Tunze a nefungovalo to - dokázalo to roztočit vodu jen cca ve 2/3 akvária. Tak jsem vyzkoušel nějaké vlastní nápady a mezitím jsem napsal zase do Tunze, včera v noci jsme to diskutovali po mailu a asi jsme našli použitelné řešení (vždy 2 čerpadla nad sebou na zadní stěně, 2 vlevo, 2 vpravo, každé s jiným nástavcem a 3s pulzy 50-100%), proud to dělá slušný a asi celkem všude (počítám s tím, že tam časem půjdou ještě minimálně 2ks Tunze 6095, které mám v 300l) ale dneska jsem po rozpuštění soli v akváriu pustil zase oběhové čerpadlo a jak se při střídání stran, odkud zrovna jde proud, trochu mění výška hladiny, tak se zásadně mění výška hladiny v přepadu a to dělá hroznej kravál - když jede jedna strana čerpadel, tak v přepadu klesne hladina cca o 5cm, takže to šplouchá, když zabere druhá strana, která tlačí vodu směrem k přepadu, tak zase stoupne hladina v přepadu tak, že teče moc vody pojistnou trubkou a dělá to rachot ještě větší :) Večer se v tom zase budu vrtat, trochu doufám, že bude stačit změna výšky a naklonění čerpadel, aby zůstávala hladina pokud možno stabilní, ale trochu se bojím, že to nebude možné - ono se valí buď na jednu, nebo na druhou stranu 30 000 l/h, což si nejsem jistý, jestli půjde udělat tak, aby se u toho hladina nehla. Ještě je jedna možnost a to ta, že se hladina změní jen dočasně po změně směru a že se zase srovná, pro testování jsem nastavil střídání intervalu po 1 minutě, mělo by to pak být 6h - což kdyby to jednou za 6h na minutu zašplouchalo, to bych asi přežil, no čeká mě asi další dlouhý večer...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Tak mám dneska zase trochu lepší náladu, hladina v přepadu se nějak vyřešila. Trochu pomohla úprava polohy čerpadel a hlavně opravdu ta délka intervalu. Ona se při změně směru rotace vody na chvilku hladina rozhodí, jak to foukne proti směru, ale do minuty se to zase srovná. Čerpadla jsou slyšet, když je v místnosti ticho, ale asi jsem nemohl čekat, že to bude "dead silent". Když mě to bude hodně štvát, tak zapnu noční režim, kde se po vypnutí světel přepnou čerpadla do nižší intenzity - a do 50% slyšet nejsou. Bude trochu boj udržet písek na dně, ale to je vždycky tak, než se trochu slepí atd., to nebudu řešit, protože to už bych se z toho zbláznil 🙂
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Babrak »

Podla tvojho popisu to prudenie mas poriadny ficak , ale som zvedavy co to spravi ked tam das ten reef ktory mas teraz vo filtri…. Podla mna to budes nastavovat cele odznovu :P

Drzim palce !

Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"