SUMP s refugiem

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa hates »

Potrebuji poradit a nebo dokopat jak udelat v takovemto SUMPu misto pro refigium, odpenovac a pripadne nejaky fluidak.

Druha moznost je se na vse vys... a pustit vodu ciste dolu do puncochy a nebo rolleru a potom mit v te velke komore uz pouze postaven odpenovac a algea reaktor a napriklad fluidak na sorbenty. a zda rozvody budou takto OK

Radeji bych ale zkusil tu prvni cestu

PS: Pojistna trubka pujde do pripadneho refigia nebo v pripade algea reaktoru do mista, kde je odpenovac.

V pripade algea reaktoru by byl reaktor napojen bud na ventil z navratoveho cerpadla a sel by zpet komory s navratovym cerpadlem a nebo by mel vlastni cerpadlo. to jeste nejak neuvazuji.

V pripade refigia pujde z navratoveho cerpadla nejaky proud zpet do refugia at to v nem toci vic vodu.

ale co hlavne potrebuji je vymyslet zda tam nejak rozumne vlepit prepazku a aby potom mel odpenovac stabilni hladinu.
SUMP.png
SUMP.png (8.37 KiB) 1936 zobrazení
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa hates »

Zkousim to vymyslet takto. Pokud bych potreboval pridat nejakej valec nebo neco tak mohu vedle skimmeru a nebo mimo sump a napojit to na navratove cerpadlo a zpet z valce do refugia a nebo k navratovemu cerpadlu.
SUMP.png
SUMP.png (8.97 KiB) 1933 zobrazení
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa hates »

a nebo ted jsem nasel alternativu, prehodit skimmer misto navratoveho cerpadla. Navratove cerpadlo dat doprostred a v pravo mit velkou prepazku s rasou a kamenama kam bzch hnad proud prave z navratoveho cerpadla a prepadavala by mi voda zpet k nemu prez prepazku
FC227F90-9267-4A32-BFD3-CB7A0663E9A2.jpeg
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa Babrak »

V tom prvom rieseni ti riasa bude blokovat skimer. V druhom rieseni bude trosku problem ako zatienit svetlo vo zvysku sumpu . Tretie riesenie mi pride naj , ale priestor pre cerpadlo je zbytocne velky.


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa hates »

V pripade tretiho reseni bych to jeste upravil. Refugium nechal tak jak je s prepadem pres hreben, Komoru na navrat bych zmensil a vlepil bych tam jeste jednu prepazku a mezi refugiem a navratovou komorou by tak vznikla jeste jedna komoram ktera by bud byla prazdna a voda pres ni pouze protikala a nebo by tam slo umistit valce.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa Plesky »

Já teď řeším podobný problém pro 1000l akva a zatím mám svůj návrh takto. Jediné co ještě řeším je, že v tom prostoru mezi 2 a 3 komorou mám v plná bioakvacit, tak jestli by nebylo lepší místo něj dát na tu jednu přepážku hřeben. Jak jste to nakonec vyřešil?
SUMP.jpg
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Ahoj
Moje riešenie si videl.
Mám len odporučenie, že tú komoru na výtlak si sprav väčšiu. Neviem kde budeš dávať predfilter ale odpeňovač by som kľudne dal k výtlaku.
1. komora predfilter sírka 45 cm
2. komora refiugium šírka 40 cm V tom rozmere je to postačujúce aj na väčší objem /záleží na prietoku a svetle/
3. komora výtlak odpeňovac/prípadný reaktor šírka 45 cm z toho máš 4 cm na prepážky

Hrebeň za Refiugium určite doporučujem, cheato dokáže zapchať čerpadlo na výtlak ako nič.
Foto môjho pôvodného plánu, Skimer v prvej komore ale mal som to strašne natesno a manipulácia bola obtiažna, za druhé v 1 komore som mal vysokú hladinu. Teraz ho mám pri výtlaku a som spokojný.
Samozrejme rozhodnutie je na Tebe.
Prílohy
Sump.jpg
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa hates »

Nakonec budu resit alae reactor. Bohuzel do sveho SUMPu to nedostanu kvuli velikosti. Mam celkovou delku 125cm a v tom mam i nadrz na RO, tak ze reaktor je jedine reseni jinak by to bylo strasne male.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Riešenie sa vždy dá nájsť, ja som nádrž na RO niečo cez 200 l umiestnil mimo akva :-D Po vyše roku používania musím pochváliť sám seba :-D
Funguje to parádne, vodu pri mojom odpare dopĺňam každých cca 14 - 17 dni podľa odparu.
RO Nadrz 3.jpg
AkvaPracovisko Februar 2021.jpg
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: SUMP s refugiem

Príspevok od používateľa Plesky »

Mám také v plánu mít nádrž na RO mimo sump, akorát to budu dávat do barelu 100l s tím, že si v tom zároveň budu míchat vodu na výměnu. Já bych raději měl odpěňovač před refugiem, aby mně nezbavoval i dobrých věcí do akva.

Tak myslíte, že by to takto mohlo být?
Prílohy
SUMP.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"