320cm / 1152l v obýváku

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Spongebob napísal: 21 Jan 2022 13:00 jo tak u tebe nemám vůbec obavu :) Budeš to mít brutálně pěkný až to zaroste :)
Ještě že to mám k tobě přes celou republiku jinak bych se ti tam nasomroval s deckama na čumendu :mrgreen:
Ono nikdy nevíš, odešla mi zlatá Glabrescenska, z úplně neznámých důvodů, rostla, dokonce se rozdělila a krátce poté se začala zatahovat, nejdřív odešla ta nová hlava a pak i původní. Přitom půl roku v akváriu vypadala úplně v pohodě - ale pak jsem četl, že je to u nich celkem standardní, půl roku vypadá naprosto zdravě a pak chcípne. Pepin nám říkal, že rostou v ústí řek, kde asi bude menší salinita, proto asi v akváriích dlouhodobě nevydrží.

No když budete mít náhodou cestu kolem, určitě se ozvi :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Tak snad poprvé za mojí "mořskou kariéru" mám vysoké živiny - NO3 kolem 8, PO4 cca 0,15 (nepovažuju to za žádnou tragédii, ale byl bych raději někde na 2-3/0,05). Změna byla poměrně skoková a svádím to na zmizelou sinici, protože někam se ten dusík a fosfor v sinici vázaný podět musel. Sinice zmizela během cca týdne komplet. Hned jsem reagoval tím, že jsem začal svítit 16h denně na chaeto, které konečně roste, přidal jsem i na odpěňovači (ten také obecně generuje mnohem více bordelu, dříve jsem vyléval půlku nádoby týdně, teď 2 plné týdně) a trochu ubral na krmení - krmím pořád dost (2x denně mražené, 1x granule), ale už to není vyloženě překrmování. Asi bude chvilku trvat, než bude ve filtru dostatek chaeta (to jsem tak dlouho rozdával, až nakonec sám mám málo, když ho teď potřebuju :D). Přece jenom je tu mnohem více ryb, než jsem měl v 300l a jak tady dlouho chaeto nerostlo, protože byly živiny skoro na nule a v 300l už nebyly ryby, takže ani tam to nebyla žádná sláva, tak mi zbyl asi litr řasy. Ta za poslední týden sice objem zněkolikanásobila, ale ve 100l komoře ve filtru je to pořád, jako když plivne - být krmení jediný zdroj, tak věřím, že i tímto množstvím rovnováhu udržím, ale je to na hraně, musím svítit 16h denně a víc aktuálně redukovat nedokážu, což bych potřeboval. A objednal jsem železo, to by mohlo ještě trochu podpořit růst řasy.
Jinak všechno celem ok, akvárium vypadá bez sinice krásně čistě, trochu zlobí některé LPS, ale jsou to kusy, co s nimi mám problémy od začátku, už to nějak neřeším, 2x týdně LPS krmím a co poroste poroste, co neporoste půjde :) . Spotřeba KH se drží kolem 0,5dKH denně, reguluje se to trochu lépe v 1100l vody, než když jsem měl stejné osazenstvo v 300l (a to jsem ani nestěhoval všechno, v 300l je pořád spousta Montipor a další supežrouti KH). Teď jsem si dal zákaz nákupů, nechám to pořádně stabilizovat, ale bojím se, že to moc dlouho nevydržím :) Pomalu začínám řešit Ca reaktor...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Rychlofoto mobilem přes špinavé sklo, s trochou bordelu a stále nekokončeným světlem, budu muset navrtat asi 6 děr pro kabely nad filtrací, abych mohl přesunout elektroniku tam, tak to chci vrtat, až budu prohazovat filtrační nádrže (tedy zhruba do měsíce), abych zbytečně neprášil do vody... :) Musel jsem přesunout Heliofungii, poslední dny byla nejdřív docela nafouklá a pak naopak zatažená, tak doufám, že je to jen z přežrání, protože byla v místě, kde krmím, takže do ní určitě minimálně 2x denně něco spadlo. Část chapadel pořád vytahuje a tkáň je neporušená, tak doufám, že bude ok. Jinak živiny pořád celkem vysoko, ale nechávám to tak, nahoru to nejde, spotřeba KH pomalu stoupá, ryby rostou, Acropory se také pomalu vybarvují, tak asi nemá smysl stresovat :)
1643980596156s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Vypadá to, že se mi konečně daří dostat živiny pod kontrolu. Chaeto ve filtru za poslední týden zhruba ztrojnásobilo objem (už zabírá možná polovinu objemu 100l komory) a dnešní měření NO3=6mg/l, PO4=0,09mg/l, což už beru jako přijatelné hodnoty. Poloviční koncentrace by byly pro Acropory asi lepší, ale jestli to takhle půjde dál, budu brzy spíše zase brzdit chaeto v růstu. Minulý týden jsem také začal dávkovat železo, je možné, že je to jedna z příčin aktuálního masivního růstu řasy. A nebo už je jí možná jen konečně dostatečné množství pro efektivní redukci živin. Uvidím, jak se to bude vyvíjet dál, ještě bych to tedy chtěl zredukovat na 3 / 0,05mg/l a na těchto úrovních to dlouhodobě držet. Budu teď muset nějakou dobu často měřit, než se mi podaří naladit rovnováhu (odpěňovač + doba svícení řase vs krmení) a pak už to snad pojede stabilně. Dobré je, že to vypadá, že chaeto bude i tady stačit na redukci živin (už jsem začínal mít strach, že tam budu muset dát Phosex, nebo něco podobného, bral bych to trochu jako prohru :)), bez jakýchkoliv dalších zásahů drží poměr NO3:PO4 na cca 60:1, úplně stejně jsem to měl i v 300l, takže mi stačí měřit NO3, PO4 změřím jen občas pro jistotu.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Ani trochu se mi do toho nechtělo, odkládal jsem to, jak to jen šlo, ale nakonec včera už musela proběhnout velká akce v podobě výměny filtru za 300l nádrž. Šlo to celkem podle plánu, ale ani po 5h nebylo hotovo. Společně s instalací snad finální filtrační nádrže jsem přivrtával zásuvky, různé kontrolery atd. na zeď, aby se nic neválelo po zemi. Ještě mě tam pár hodin práce čeká, ale vše potřebné jede. Mám teď v systému o 100l vody víc, takže přesně 1200l. Za to místo ve filtraci celá akce stála, komora pro chaeto teď má 110l (čistý objem vody v komoře), k odpěňovači se pohodlně vejde kalcium reaktor, až bude potřeba. Zatím stále jedu Ballinga, spotřeba 200ml od každého denně, až to vyleze na 300ml, začnu řešit reaktor - ono to může pár měsíců trvat, většina korálů se pořád aklimatizuje po různých přesunech a stěhování mezi nádržemi, takže spotřeba zatím roste hodně pomalu. Odhaduju, že pokud nedojde k zádné havárii, budu to řešit někdy na podzim.
Jinak vše jede, pomalu klesají živiny, NO3 dneska ráno 5mg/l, PO4 jsem neměřil, ale odhaduju něco kolem 0,08. Teď pozoruju stabilní pokles, budu to muset hlídat, abych to zase nepřehnal a živiny nevynuloval.
new sumps.jpg
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa hates »

Můžeš prosím poslat jak máš sump velký rozměrově a jak máš přepážky? Potřebuji do svého cca 300l dostat taky rasu :-D
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Je to 130x50x45 (dxšxv), přepážka jedna, 380mm vysoká. Před přepážkou chaeto a topení, za přepážkou vše ostatní :)
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa hates »

koukam ze teda mas komplet prepad k rase bez nejake ponozky nebo rollermatu a potom k odpenovaci a rovnou navratovym nahoru ? Nekolisa ti hladina vody u odpenovace ? Ja chci mit rollermat potom chaeto a potom odpenovac a navratove. Ja mam delku stejnou a sirku vetsi, ale mam urvano cca 25cm na RO vodu, tak ze mam delku asi 1m co je k vyuziti
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Ano, přepad rovnou k řase, ponožky, ani rollermaty neřeším, dostatek řasy vše nahradí :) Vodu měním jen přes filtr tak, že chaeto v té komoře pořádne properu, aby z něj vypadal bordel, vyndám ho do kýble, potom celou tu komoru vypustím do odpadu, napustím novou vodu, vrátím čisté chaeto (operace cca na hodinu, ale většinu času jen čekám, až se přečerpá voda). Dělám to tak v různých nádržích už přes 3 roky. Nemám moc rád věci, co se musí dokupovat jako spotřebák, případně často udržovat, já kromě té výměny vody jednou za 2 týdny, vyčištění nádoby odpěňovače 1-2x týdně a občasného měření KH jen krmím a čistím čelní sklo.
Hladina u odpěňovače kolísat nemůže, je tam čidlo na doplňování odparu - a i kdyby, tak +-2cm ten Tunze vůbec nepozná a to už je cca 6l vody :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Jedna aktuální mobilovka k výročí 6 měsíců od napuštění :) Docela to šlape, živiny jsou pod kontrolou (stabilně kolem 5mg/l NO3 a 0,05 - 0,08mg/l PO4) - stále drženy jen odpěňovačem a haldou chaeta, už je ho opravdu hodně, brzy začnu při výměnách vody trochu redukovat. Trochu zahaprovaly 3 Acropory (když jsem byl na dovolené), částečně odešly, ale naštěstí se to u všech zastavilo (už je to déle, než měsíc, tak myslím, že už to bude ok). Spotřeba KH pomalu roste - a už jsou vidět slušné přírůstky i na některých SPS. Ryby jsou zdravé, vypasené, tam je to zcela bez problémů :) Ale ještě to bude min. rok, než to začne dostávat trochu tvar, většina SPS jsou malé fragy...
1649236907552s.jpg
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa kany3 »

Pecka ..až se to zaběhne a zaroste to,tak se od toho neodtrhneš :))) Já bych alespoň na jednom místě pozdvihl útes,ale je mi jasné že místa na tvrdé není nikdy dost..
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

No útes se už bude muset zvednout sám tak, že vyroste, už je to tak osázené atd., že zásah do útesu si vůbec nedokážu představit. Staghorn Acropory už se slušně rozjely, za rok by mohly být kousek pod hladinou. Cíl je, aby kameny nebyly pokud možno vidět, ale vždy plánuju "výsledný" vzhled cca na 2 roky dopředu.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Přišly výsledky 2. ICP testu, moje "hnojící" strategie zdá se funguje, pokračuju tedy v týdenním doplňování Fe, I a K (zlomky maximálních doporučených dávek, K se od minulého testu srovnalo, takže tam uberu) a výměnách vody. Vše ostatní v normě, poměr NO3 a PO4 je teď dlouhodobě 4-5/0,05, což se zdá, že všem vyhovuje. V poslední době začala zase růst spotřeba KH a začíná to být i vidět na SPS, tak snad to tak půjde dál :)
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Na železo, pozor. Pridávanie je takmer nemerateľné, keďže sa ako aj Zn, veľmi rýchlo rozpadá v merateľnej forme. Ale za to, funguje super ako hnojivo!
Ak kŕmiš, artémiou, tak máš zabezpečený prirodzený zdroj aj bez pridávania.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"