zahrádka bez ryb

Postup krok za krokom ako správne začať vaše vysnívané morské akvárium s najväčšou šancov na úspech.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

subaru3958
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 25 Okt 2011 13:54
Bydlisko: Brno

zahrádka bez ryb

Príspevok od používateľa subaru3958 »

zdravím, měl jsme již 2 moře (360 a pak 1000 l) protože nebyl čas tak jsem vše zrušil a prodal. Aktuálně, ale šnorchluju na maledivách a zvažuj jestli nepořídit jen nějaký pěkný korálový útes ...bez ryb. Tímto prosím zkušenější o názor zda je to na následnou údržbu jednoduší (zejména časově páč jsem furt někde v luftě) ... protože dle mých zkušeností nejvíc času zabralo odsávání dna a krmení a výměna vody ... tak si říkám že by to mělo být snažší. děkuji za názor
subaru3958
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 25 Okt 2011 13:54
Bydlisko: Brno

Re: zahrádka bez ryb

Príspevok od používateľa subaru3958 »

tak jsem doufal v nějaké postřehy a názory ...ale koukám že marně ...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: zahrádka bez ryb

Príspevok od používateľa Jarry »

Podle mě pár ryb nenáročných na krmení, kterým budou stačit jednou denně granule z automatického krmítka, bude pro nádrž přínos. Já mám ryb dost, ale v životě jsem v žádném reefu neodsával dno v nádrži (s výjimkou sinice při nábehu, pokud už jí bylo moc), o to se postará vše co tam žije, červi, šneci, hadice atd. Výměna vody se dělá z velké části právě kvůli korálům pro doplnění mikroprvků, kvůli rybám je to skoro zbytečné. A i korálnatci potřebují živiny a v tomto ohledu mi přijde to krmení ryb krmítkem jednodušší. Samozřejmě by se dalo automaticky dávkovat krmení jen pro korály do vody, ale nemyslím si, že by došlo k jakémukoliv usnadnění oproti akváriu bez ryb. Důležité pro bezúdržbovost by bylo vyladit rovnováhu živin, tj. co ryby sežerou a vyprodukují, to koráli spotřebují.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: zahrádka bez ryb

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahoj,
Mal som už zopár nádrží, vždy s koralmi aj rybami a aj teraz mám 1000L. Tiež som prvé roky pravidelne zabil sobotu (4-5 ) hodín s údržbou.
Dnes mením vodu len raz mesačne, nič neodsávam a napriek tomu už nepoužívam ani absorbér na phospháty,lebo mám nízke hodnoty NO3 a PO4.
Doba veľmi pokročila, ICP testy, analyzujú vo vode viac ako 30 prvkov, takže výmeny vody už potrebné nie sú. Stále samozrejme neanalyzujeme organiku, ale keď použiješ trochu uhlia v tretinovým množstve ako štandardne, tak máš po probléme aj bez výmeny vody.
Mám Leucosterona, 3x zebrasoma xanthurum, 12 anthiasov. Ryby sú absolútne nevyhnutné, pretože s koralmi tvoria obeh rovnážny obeh živým.
Ryby uvoľňujú žiabrami amoniak a výlučkami phospáty. Obidvoje sú esenciálne potrebné pre život koralov. Bez nich neprežijú.


Pre very low maintanance reef tank, je dôležitý kvalitný skimmer, rollermat a systém bez riasových filtrov, ktoré vyžadujú intenzívnu údržbu.
Toto fórum žiaľ už dávno neplní účel fóra pre vymieňaní skúuseností ako kedysi, ale rád ti prispejem svojim názorom, ak budeš chcieť.

Reef je prima :D

Marián
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Napísať odpoveď

Návrat na "Návod - ako začať Morské akvárium"