UPS

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Úspech a neúspech nádrže počas a po výpadku prúdu spočíva v zaťažení systému. Ak má niekto hodnoty nitrátov blízke 0, nemajú sa z čoho vytvárať toxické produkty v nadmernom množstve a ani baktérie nezačnú bezhlavo a masovo odumierať, keďže ich pomalší metabolizmus v dôsledku nedostatku živín nespôsobí rapídny pokles rozpusteného kyslíka. Niekoľkohodinové výpadky v udržiavanej a neprerybnenej nádrži nenapáchajú žiadne škody. Komu však filtrácia stíha len tak tak alebo má filter poddimenzovaný, môžu nastať problémy a zaobstaranie záložného zdroja je na mieste. Podobne by mali zmýšľať aj perfekcionisti s dokonale vyšperkovaným filtračným sytémom, lebo po jeho odpojení sa samotná nádrž dostane do bludného kruhu (dokonalá filtrácia mimo nádrže vlastne do určitej miery bráni vytvoreniu účinných mechanizmov odbúravania škodlivín priamo v nádrži).
Aleš
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 12 Apr 2006 11:36
Bydlisko: Jihlava

Príspevok od používateľa Aleš »

Takže já už taky premyslim o nejakem APCcku. Vcera se mi stala nemila vec. V dobe me nepritomnosti vypl proud a kdyz jsem prijel domu cekala me paradni potopa. Vubec to nechapu, voda v akvariu byla asi 3cm pod prepadem a vyusti z hlavniho cerpadla filtru. Jak mate vyreseno, aby koncovka nedostala zpetny tah? Premyslel jsem, ze bych ji nad hladinou narizl nebo navrtal. Rad bych se ale vyvaroval cakani a pleskani vody o hladinu. Doted jsem to mel tak, ze vyust byla tesne pod hladinou, aby v pripade vypadku proudu zacala nasavat po opadnuti hladiny vzduch. Jak je videt moc stastne reseni to nebylo.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

riesenie je to dobre, len to treba odladit, navrtaj (narez) to zhruba v urovni hladiny pri pustenom cerpadle a skusaj zapinat / vypinat a budes vediet jak to facha
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Aleš
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 12 Apr 2006 11:36
Bydlisko: Jihlava

Príspevok od používateľa Aleš »

Aleš napísal:Takže já už taky premyslim o nejakem APCcku. Vcera se mi stala nemila vec. V dobe me nepritomnosti vypl proud a kdyz jsem prijel domu cekala me paradni potopa. Vubec to nechapu, voda v akvariu byla asi 3cm pod prepadem a vyusti z hlavniho cerpadla filtru. Jak mate vyreseno, aby koncovka nedostala zpetny tah? Premyslel jsem, ze bych ji nad hladinou narizl nebo navrtal. Rad bych se ale vyvaroval cakani a pleskani vody o hladinu. Doted jsem to mel tak, ze vyust byla tesne pod hladinou, aby v pripade vypadku proudu zacala nasavat po opadnuti hladiny vzduch. Jak je videt moc stastne reseni to nebylo.
TAk ted resim dalsi problem. Koberec i podlaha zdárně vyschli, ale jelikož je stojan na koberci, začal perfektně zespoda rezavět. Mam ho svařený z jeklu 40x20 a natřel jsem ho jen šedou základovkou. Ted nevím co s tím. Obrousil a znovu pořádně natřít zespoda stojan by znamenalo vypustit, rozebrat celé akvárko a začít z novu. Chci se zeptat jestli se sůl v koberci pod stojanem stráví reakcí s kovem nebo bude stojan stále korodovat? Samotná rez zespod mi nevadí, protože to není vidět. Jen z toho mám blbej pocit. Zrovna , když se akvárku začalo po roce opět dařit :cry:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Závisí to od množstva soli. Prúser je v tom, že morská soľ výborne viaže atmosférickú vlhkosť a väčšie množstvo toho slaného blata by ti naozaj časom mohlo poškodiť stojan. Do akej miery, to netuším.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Půjč si čistič koberců nebo aspoň vodní vysavač a zbytky soli z koberce pořádně vyper. Jinak to bude pořád vlhnout s efektem rozvoje plísní pod kobercem. Rzí zasažená místa na stojanu mechanicky očisti a ošetři Silichromem. Ten je sice určen k jinému použití, ale k účinkům soli na kovech se staví velice dobře.
Aleš
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 12 Apr 2006 11:36
Bydlisko: Jihlava

Príspevok od používateľa Aleš »

rybka napísal:Půjč si čistič koberců nebo aspoň vodní vysavač a zbytky soli z koberce pořádně vyper. Jinak to bude pořád vlhnout s efektem rozvoje plísní pod kobercem. Rzí zasažená místa na stojanu mechanicky očisti a ošetři Silichromem. Ten je sice určen k jinému použití, ale k účinkům soli na kovech se staví velice dobře.
To se prave ocistit neda protoze to koroduje zespod. Tj mezi kobercem a spodkem stojanu.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

drevo

Príspevok od používateľa laomedon »

Toto bol jeden z dôvodov prečo som sa rozhodol urobiť celý stojan z dreva. A mám s koróziu pokoj. :-)

Neviem ale možno by stálo zato si požičať nejaký pneumatický zdvihák a zodvihnúť celú nádrž zopár centimetrov a tak to vyčistiť a keď to už budeš mať zodvihnuté môžeš podložiť kovové časti stojanu zo spodnej strany drevenými doskami v prípade dalšej katastrovy voda zasiahne len drevo a to je zo solou vačší kamarát ako železo.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Ups

Príspevok od používateľa Steedy »

Lidi potreboval bych vedet jaky zalozni zdroj hodit na tri cerpadla celkovy odber je 100W a potreboval bych aby to jelo 24hodin jen na zalozak...

Pls takze zalozak na 24 hodin a jaky zalozak na 12 hodin...

budu moc rad kdyz nekdo poradi!
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

No, já bych řekl,že to dělá cca 100A zdroj.To už jsou pořádný baterky :lol: na 24 hodin provozu.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Príspevok od používateľa Steedy »

moguai napísal:No, já bych řekl,že to dělá cca 100A zdroj.To už jsou pořádný baterky :lol: na 24 hodin provozu.
Takze UPS by ste mi jakou doporucily??? opravdu se v tomto nevyznam...

nemohl by mi primo nekdo poslat odkaz nebo typ UPS ktery bych mohl pouzit? moc moc diky..
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Tech tvych 100W nejsi schopen napajet z UPS-ky po celou dobu 24 hodin, za nejake rozumne penize. Pokud by jsi si poridil napr. UPS-ku od APC RS 1500VA, coz je max.zatez 865W, tak jsi schopen touto UPS-kou podrzet na 24hodin cerpadlo o prikonu asi 30W. Tento typ vychazi asi na 7.000,-Kc.
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Chceš toho po UPS moc. Ta je jen na krátkodobé výpadky.

Zrovna mám tuto UPS: http://interlink.tsbohemia.cz/default.a ... tiid=45341

S čerpadlem Eheim compact 5000 a 4x tunze nanostream (což je cca 100W zátěž) vydrží 3 hodiny. To není moc, což?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

UPS jsou sice hotové (pohodlné) a stačí je jenom připojit do sítě a ke spotřebiči, nicméně jsou dost drahé. Zařízení fungující podobně si lze doma postavit a použít výkonnější akumulátory, než jsou v UPS, určených pro krátkodobou ochranu počítačů. Něco podobného jsem měl doma. Základem byl velký lodní akumulátor 24 V, který se automaticky dobíjel nabíječkou ze sítě, měnič 24/220 V a překlápěcí relé, které v případě výpadku sítě pustilo do obvodu hlavních čerpadel potřebných 220 V, když předtím tento obvod odpojilo od venkovní sítě. Bylo to spočítáno tak, že to mělo vydržet 20-ti hodinový výpadek 200 W čerpadel. Toto maximum jsem nikdy nevyzkoušel (nebylo potřeba), ale těch 6-10-ti hodinových výpadků bylo několik. Zařízení bylo zničeno za povodně v roce 2002 - akumulátoru se rozpadly desky.
Když čtu některé DIY návody, tak jsem přesvědčen, že mnozí by toto zařízení dokázali postavit (největší položka, kterou nelze doma vyrobit, je akumulátor) bez problémů.
V současné době mám elektrocentrálu HONDA 2,2 kW a celý sklep, kde jsou akvária, lze jednoduše odpojit od venkovní sítě a připojit k elektrocentrále. Musí se ale vypnout dva světelné a jeden čerpadlový okruh, protože by to všechno neutáhla. Zbytek fungujících spotřebičů by pak měl umožnit funkci akvárií na několik dnů (podle benzínu pro elektrocentrálu).
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Príspevok od používateľa matej »

Jaroslav napísal:UPS jsou sice hotové (pohodlné) a stačí je jenom připojit do sítě a ke spotřebiči, nicméně jsou dost drahé. Zařízení fungující podobně si lze doma postavit a použít výkonnější akumulátory, než jsou v UPS, určených pro krátkodobou ochranu počítačů. Něco podobného jsem měl doma. Základem byl velký lodní akumulátor 24 V, který se automaticky dobíjel nabíječkou ze sítě, měnič 24/220 V a překlápěcí relé, které v případě výpadku sítě pustilo do obvodu hlavních čerpadel potřebných 220 V, když předtím tento obvod odpojilo od venkovní sítě. Bylo to spočítáno tak, že to mělo vydržet 20-ti hodinový výpadek 200 W čerpadel. Toto maximum jsem nikdy nevyzkoušel (nebylo potřeba), ale těch 6-10-ti hodinových výpadků bylo několik. Zařízení bylo zničeno za povodně v roce 2002 - akumulátoru se rozpadly desky.
Když čtu některé DIY návody, tak jsem přesvědčen, že mnozí by toto zařízení dokázali postavit (největší položka, kterou nelze doma vyrobit, je akumulátor) bez problémů.
V současné době mám elektrocentrálu HONDA 2,2 kW a celý sklep, kde jsou akvária, lze jednoduše odpojit od venkovní sítě a připojit k elektrocentrále. Musí se ale vypnout dva světelné a jeden čerpadlový okruh, protože by to všechno neutáhla. Zbytek fungujících spotřebičů by pak měl umožnit funkci akvárií na několik dnů (podle benzínu pro elektrocentrálu).
Ta elektrocentrala sa pri vypadku zapne sama alebo ju treba rucne nastartovat. Ja som pred nejakym casom mal moznost kupit nieco podobne za velmi slusnu cenu ale malo to manualne startovanie takze pri vypadku by som musel motor nahodit ja . Neda sa to nejak urobit automaticky ?? teda aby ta centrala mala starter a po vypadku by sa sama nastartovala ??
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"