REFUGIUM !!! Co tam dať alebo co by tam nemalo chýbať?

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

nie, na piesok a cerviky svietit netreba

ale mozes ak ti to spravi radost, nic tym nepokazis
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

Zdravím vás a prosím o radu do začátku ohledně filtrace.
AQ bude 240l a filtraci mám naplánovanou asi takhle:
Celková velikost 70 x 25 x 35 cm - využívaný objem cca 52 l
1. komora (cca 8 l) - mechanický předfiltr + odpěňovač
2. komora (cca 12 l) - biologická nitrifikační - korálovka
3. komora (cca 23 l) - refúgium - 20% aragonit a 80% zeolit, dno cca 7cm osázené Caulerpou
4. komora (cca 9l) - výtlačná komora s čerpadlem - případně PhosEx a aktivní uhlí. Průtok 1 500 l/h.

Jako další externí filtr můžu použít vnější filtr FLUVAL 404 NEW (při zatížení 800 l/h) předfiltrace biofoam a 8 komor pro média cca 8 l. Čím ho naplnit?

Myslíte, že to bude fungovat?

Moc děkuji za odpovědi a hodnocení.
Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

Príspevok od používateľa crom »

Roman napísal:... a este ze ta vrstva jemneho aragonitu musi mat vsade aspon 3 (lepsie 5) cm. Takze mozes mat aj meter hrbu vrstvu z 30-40mm frakcie , bez fajnovej vrstvy na vrchu to nebude dobre fungovat
takze ked dam 5cm 1-2mm jemnej koralovej drte ci piesku a na to min 5cm najjemnejsieho aragonitu tak nemusim davat tu sietku medzi to a bude to fungovat? :oops: prepac tu blbu otazku ale mylive je to vrstvenie.nieje lepsie dat rovno cca 10 cm najjemnejsieho matrosu?ved dnes sa da zohnat na nete pomerne lacny aragonit.viem ze to zalezi na tom aky velky mas filter ale je to pomerne dlhodoba investicia.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

crom napísal:
Roman napísal:... a este ze ta vrstva jemneho aragonitu musi mat vsade aspon 3 (lepsie 5) cm. Takze mozes mat aj meter hrbu vrstvu z 30-40mm frakcie , bez fajnovej vrstvy na vrchu to nebude dobre fungovat
takze ked dam 5cm 1-2mm jemnej koralovej drte ci piesku a na to min 5cm najjemnejsieho aragonitu tak nemusim davat tu sietku medzi to a bude to fungovat? :oops: prepac tu blbu otazku ale mylive je to vrstvenie.nieje lepsie dat rovno cca 10 cm najjemnejsieho matrosu?ved dnes sa da zohnat na nete pomerne lacny aragonit.viem ze to zalezi na tom aky velky mas filter ale je to pomerne dlhodoba investicia.
Fungovat to asi nebude, ci chces alebo nie po mesiaci dvoch ten hruby bude na vrchu a ten jemny na spodku, ta sietka (ja som pouzival silon, podsivka vetroviek) ma svoje opodstatnenie. A tiez ta hruba frakcia ma ciastocne nahradit Jaubertov system kde voda v spodnej casti prudi co hruba frakcia umozni daleko lepsie ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

Príspevok od používateľa crom »

laomedon napísal:
crom napísal:
Roman napísal:... a este ze ta vrstva jemneho aragonitu musi mat vsade aspon 3 (lepsie 5) cm. Takze mozes mat aj meter hrbu vrstvu z 30-40mm frakcie , bez fajnovej vrstvy na vrchu to nebude dobre fungovat
takze ked dam 5cm 1-2mm jemnej koralovej drte ci piesku a na to min 5cm najjemnejsieho aragonitu tak nemusim davat tu sietku medzi to a bude to fungovat? :oops: prepac tu blbu otazku ale mylive je to vrstvenie.nieje lepsie dat rovno cca 10 cm najjemnejsieho matrosu?ved dnes sa da zohnat na nete pomerne lacny aragonit.viem ze to zalezi na tom aky velky mas filter ale je to pomerne dlhodoba investicia.
Fungovat to asi nebude, ci chces alebo nie po mesiaci dvoch ten hruby bude na vrchu a ten jemny na spodku, ta sietka (ja som pouzival silon, podsivka vetroviek) ma svoje opodstatnenie. A tiez ta hruba frakcia ma ciastocne nahradit Jaubertov system kde voda v spodnej casti prudi co hruba frakcia umozni daleko lepsie ...[/quote musi to byt silon alebo to moze byt aj bavlnena latka ? poznas napr hrubsie platno na vysivanie / tusim sa vola makrame ? poradila manzelka..
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

tak po poriadku....

jaubertov system sice pouziva nejake definovane vrstvy s tym ze SA PREDPOKLADA ze v spodnej voda nejako prudi a ma to priaznivy vplyv na funkciu filtracie.... v reale to nikto nezmeral a neviem o dokumentovanom pokuse , kde by niekto postavil 2 identicke systemy , v jednom DSB bez "plenum" a v jednom s volnym priestorom na spodku a dokazatelne by ten druhy fungoval lepsie.

System kde bude iba 10cm jemneho aragonitu fungovat BUDE, to ci tam ta vrstva hrubsej frakcie citelne chyba alebo nie sa budes moct iba dohadovat

System BUDE fungovat aj ked pridas hrubsiu frakciu a BUDE fungovat ci uz vrstvy oddelis sietkou alebo nie. Musel by si mat v akvarku strasnych bagristov aby sa ten hrubsi material dostal v signifikantnom mnozstve na vrch.
Plastova sietka je OK, ale bavlnu by som do akvarka nedaval, nakolko ide o organicky matros a casom bude hnit, to mas uplne iste
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Bavlna (v podobě obvazové vaty) se do některých filtrů vkládá jako zdroj organického uhlíku pro denitrifikační / nitrifikační bakterie. Bakterie se na ní usadí a postupně ji "spotřebují". Experimentovat v této oblasti není "zdrávo".
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Ahojte, neni tu nekdo z Brna, kdy by prenechal kousek caulerpy /ev. chaetomorphy/ do refugia. Predem dekuju :wink:
Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

Príspevok od používateľa crom »

Roman napísal:tak po poriadku....

jaubertov system sice pouziva nejake definovane vrstvy s tym ze SA PREDPOKLADA ze v spodnej voda nejako prudi a ma to priaznivy vplyv na funkciu filtracie.... v reale to nikto nezmeral a neviem o dokumentovanom pokuse , kde by niekto postavil 2 identicke systemy , v jednom DSB bez "plenum" a v jednom s volnym priestorom na spodku a dokazatelne by ten druhy fungoval lepsie.

System kde bude iba 10cm jemneho aragonitu fungovat BUDE, to ci tam ta vrstva hrubsej frakcie citelne chyba alebo nie sa budes moct iba dohadovat

System BUDE fungovat aj ked pridas hrubsiu frakciu a BUDE fungovat ci uz vrstvy oddelis sietkou alebo nie. Musel by si mat v akvarku strasnych bagristov aby sa ten hrubsi material dostal v signifikantnom mnozstve na vrch.
Plastova sietka je OK, ale bavlnu by som do akvarka nedaval, nakolko ide o organicky matros a casom bude hnit, to mas uplne iste
dakujem roman.som rad lebo mam len tu najhrubsiu moznu koralovu drt(skor kusy koralov)koralovy piesok a jemny aragonit.mam dokupit strednu drt a oddelit to,ci dat skor kor.piesok a na to aragonit?co bude lepsie?k tym bagristom-vo filtri nechcem mat nic velke len cervy ,mikrozivot ,mozno slimakov ci malych pustovnikov,caulerpu a LR.svietit budem 24 hod.filter je150l a dsb v nom ma 64 litrov-40x40x40.akva je 120l-60x50x40.bude tam odpenovac,bioakvacit.zeolit,a.uhlie,antiphos a bioballs.myslis ze to bude fungovat?bojim sa ze akva je male tak filter chcem premakat.v akom poradi dat toto vsetko?povodne som chcel do spalne nanoreef ale nevedel som vyriesit filtraciu pre nedostatok miesta.kedze prerabam cely byt tak hlavna nadrz v obyvaku ide do PREC a skusam takyto system.male akva navrchu a pod nim vela miesta...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ak planujes pouzit tu najhrubsiu drt na spodok, pouzil by som nejaku plastovu sietku, jednoducho preto aby ten piesok nezapadol medzi tie vacsie kusy
medzi piesok a aragonit nedavaj nic, nech mozu cervy cestovat

na poradi jednotlivych casti filtracie az tak velmi nezalezi, i ked ja davam odpenovac vzdy na zaciatok, ostatne ako ti vyjde miesto
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

Príspevok od používateľa crom »

Roman napísal:ak planujes pouzit tu najhrubsiu drt na spodok, pouzil by som nejaku plastovu sietku, jednoducho preto aby ten piesok nezapadol medzi tie vacsie kusy
medzi piesok a aragonit nedavaj nic, nech mozu cervy cestovat

na poradi jednotlivych casti filtracie az tak velmi nezalezi, i ked ja davam odpenovac vzdy na zaciatok, ostatne ako ti vyjde miesto
vdaka.snad to pojde.je to moje prve dsb
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Opravdu se nenajde někdo, kdo by přenechal kousek caulerpy. Jedná s o Brno. :roll:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Mas to 60km ku mne, vyber cca 4 druhov makrorias ktoré sa nikdy ´neporúčajú´.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
maty-magor
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Sep 2007 10:17
Bydlisko: Klobouky u Brna

Príspevok od používateľa maty-magor »

Když jsi z Brna, tak si zajdi za Ing Valou na Merhautovu ulici, za 150 korun ti jí tam kousek utrhne. To snad není taková investice.
Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

Príspevok od používateľa crom »

Roman napísal:ak planujes pouzit tu najhrubsiu drt na spodok, pouzil by som nejaku plastovu sietku, jednoducho preto aby ten piesok nezapadol medzi tie vacsie kusy
medzi piesok a aragonit nedavaj nic, nech mozu cervy cestovat

na poradi jednotlivych casti filtracie az tak velmi nezalezi, i ked ja davam odpenovac vzdy na zaciatok, ostatne ako ti vyjde miesto
tak som kupil aj sietku aj strednu drt. nasypal som to tam a vyslo mi -4cm najhrubsej,3cm strednej drte,sietka,4cm najhrubsi piesok,3cm jemny piesok,3-4cm superjemny aragonit.foto mam v galerii.uz len zohnat neake riasy.rad by som chaetomorphu.mam tam zbytky z akva ale to boly kusky co prezivaly a je to (neviem meno)taka plocha listovita riasa.vdaka za rady. :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"