rozmiestnenie koralov v reefe

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

rozmiestnenie koralov v reefe

Príspevok od používateľa crom »

zdravim vsetkych priaznivcov mor.akvaristiky.neviem ci neopakujem temu ale hladal a nenasiel som na fore ucelenu temu o idealnych poziciach koralov na reefe.urcite skoro kazdy ma aj horsie skusenosti hlavne na zaciatku,ked umiestnil nieco co sa tam necitilo dobre.prosim podelte sa a popiste svoje skusenosti(ak sa niekomu bude chciet).zaujima ma a asi niesom sam hlavne poradie po poschodiach od dna po hladinu a aj prudenie.da sa sem tam najst na nete co jednotlive koraly potrebuju specificke ale nie su tam reakcie a urcite nema kazdy rovnake skusenosti.v cervenom mori som okukaval ako a kde prirodzene rastu, ale je to asi ine v reali. :D dakujem.
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Kazdy koral ma ine naroky na svetlo a prudenie, takze musis napisat aky koral konkretne potrebujes umiestnit, aku mas velku nadrz (rozmery), ako osvetlenu(T5, HQI), ake a kolko cerpadiel...

Vseobecne si dovolim tvrdit, ze v nasich nadrziach asi nedokazes umiestnit koral tak, aby mal vela svetla oproti prirodzenemu osvetleniu na utese a teda ci sa mu bude darit viac alebo menej je skor zavisle na tom do akeho prudenia ho umiestnis(samozrejme musia byt dodrzane naroky na kvalitu vody a osvetlenia). Je to metoda pokus - omyl :(.
Takze Ti odporucim koraly nelepit, ale pokusit sa ich len polozit na miesto kde predpokladas, ze by sa im mohlo pacit. Ak sa to osvedci, prilepis neskor, ak nie, premiestnis ich inde. Jediny problem moze byt ak mas v nadrzi kraby, jezkov a podobne zivocichy, ktore korali rady zhadzuju.
Martin
Používateľov profilový obrázok
crom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 14 Okt 2007 20:07
Bydlisko: BRATISLAVA-dubravka

Príspevok od používateľa crom »

dement napísal:Kazdy koral ma ine naroky na svetlo a prudenie, takze musis napisat aky koral konkretne potrebujes umiestnit, aku mas velku nadrz (rozmery), ako osvetlenu(T5, HQI), ake a kolko cerpadiel...

Vseobecne si dovolim tvrdit, ze v nasich nadrziach asi nedokazes umiestnit koral tak, aby mal vela svetla oproti prirodzenemu osvetleniu na utese a teda ci sa mu bude darit viac alebo menej je skor zavisle na tom do akeho prudenia ho umiestnis(samozrejme musia byt dodrzane naroky na kvalitu vody a osvetlenia). Je to metoda pokus - omyl :(.
Takze Ti odporucim koraly nelepit, ale pokusit sa ich len polozit na miesto kde predpokladas, ze by sa im mohlo pacit. Ak sa to osvedci, prilepis neskor, ak nie, premiestnis ich inde. Jediny problem moze byt ak mas v nadrzi kraby, jezkov a podobne zivocichy, ktore korali rady zhadzuju.
vdaka za reakciu :) .myslel som to ako navod pre archiv.mozno pomoze pri otaznych koraloch.skor ma zaujima co kdo premiestnoval a ci to pomohlo a tak...proste skusenosti zo zaciatkov pre buducich moriakov.ja som napr.stahoval sarcophyton 4x a nakoniec mu vyhovoval stred nadrze(vyskovo) rovno pri nanostream 6045.vyska nadrze 40,sirka50.osv.6x24. teraz(ccaza mesiac) ho budem zase stahovat :D chudak.poriadne s nim cvicim.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak ked uz sme konkretne pri sarcophytonoch, kazdy sa citi lepsie inde. Tu mozme nieco zovseobecnovat len do tej miery, aby niekto nedaval acropory na dno na miesta so slabym svetlom a prudenim alebo naopak nestrkal discosomy na vrchol utesu pod 400 W HQI. Vsetko ostatne by boli len prazdne reci lebo
a) nevies z akych podmienok ten koral pochadza (ak to nie je miestny odchov)
b) v kazdej nadrzi su aj tak odlisne podmienky

Nejake nezavazne vseobecnejsie odporucania by sa snad este dali vymysliet po zhliadnuti konkretnej zariadenej nadrze (kompozicia utesu, cerpadiel, osvetlenia,.....).
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"