HQI vs T5 :-((

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Dnes jsem poprve osvitil mou novou najizdejici nadrz novymi HQI vybojkami a muzu potvrdit jen to, co jsem slychaval od odborniku. Tedy ve srovnani s T5-kama, je to velky rozdil. Jsem moc a moc spokojen. Jinak svetla jsou prumyslove od Eniky a vybojky od Petra Smejkala zn. ReefLux 12000K/250W.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ke zde uváděným zkušenostem se změnou osvětlení z T5 na HQI bych jen doplnil jednu maličkost. Srovnání původního osvětlení (T5) s novým (HQI) - tak jako to udělal třeba "motyl" - je určitě užitečné, ale zapomíná se na výkonový rozdíl. Takže třeba u tohoto AQ má nové osvětlení o 135W více, než to původní. Aby to bylo srovnatelné, muselo by být původní AQ osazeno ještě dalšími šesti trubicemi ( třeba 4x24W + 1x39W ). Potom by ale asi rozdíl nebyl tak velký - proto si myslím, že význam osvětlení HQI se přeceňuje.

Jiná věc je ovšem takové množství trubic T5 nad AQ namačkat :)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

On je sice markantní rozdíl v osvětlení,respektive,já měl od HQI příjemnější pocit věrnějšího světla než bylo od trubic.Avšak po čase se může stát a asi i stane,že korálnatci začnou měnit barvu.U mně měnili na klasické barvy s hnědým podkladem :? ,takže zatím pryč s HQI.Avšak Refflux,na ně jsem slyšel celkem dost chvály.Třeba ti to vyjde.
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Uvidim, zatim jsem zacal pomalicku pridavat LPS koralnatce a vypadato, ze jim HQI osvetleni dela moc fajn. Co se tyka barev, tak treba Caulastrea (zelena) je pod HQI uzasna, pod T5-kama takova urcite nebyla.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

moguai napísal:.U mně měnili na klasické barvy s hnědým podkladem :? ,takže zatím pryč s HQI..
Jen nezapomen dodat ze jsi svetil 75w-vybojkami,aby tve porovnani nebylo zavadejci.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

já měl podobnou skušenost.Pod HQI 14000K 150W barvy byly mdlé a červená byla hnědá a podobně.Co jsem přešel na T5 tak do cca 1 měsíce se všechny barvy upravily a je to naprosto super.Samozřejmě že intenzita světla je někde jinde a růst sps se částečně spomalil ale to mi nevadí.Chce se mi dívat na AQ plné barev a ne na rezavo hnědou s nějakým náznakem barev.Pokud bych chtěl docílit obojího - jak intenzity tak barev tak bych musel mít akcie Čezu.Jen to nechat na HQI výbojkách nejde-a přidat přiměřený množství trubic na dobarvení to bych neustál :roll:
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

pod hqi sú u SPS momentálne viac vytiahnuté ako u T5 a čo sa týka tých toľko spomíných farieb dosť záleží na čistote vody.Takže hovoriť že ak nemáš farby daj tam T5 nie je až taká pravda. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

já měl podobnou skušenost.Pod HQI 14000K 150W barvy byly mdlé a červená byla hnědá a podobně.Co jsem přešel na T5 tak do cca 1 měsíce se všechny barvy upravily a je to naprosto super.Samozřejmě že intenzita světla je někde jinde a růst sps se částečně spomalil ale to mi nevadí.Chce se mi dívat na AQ plné barev a ne na rezavo hnědou s nějakým náznakem barev.Pokud bych chtěl docílit obojího - jak intenzity tak barev tak bych musel mít akcie Čezu.Jen to nechat na HQI výbojkách nejde-a přidat přiměřený množství trubic na dobarvení to bych neustál Rolling Eyes
podľa mňa pre použitie HQI platí v zásade to isté, čo pre T5. Keď chceš, aby koraly rástli čo najrýchlejšie, daj tam 6500kelvinky, keď chceš farbu, daj 20000 a viac, keď chceš oboje, daj oboje(do jedného svietidla).
T5-ky používam tiež, ale iba keď musím(priestor, dizajn a pod.).T5-kové svetlo mi pripadá moc umelé a prevádzka neekonomická.
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Zdravim, jelikoz se nevyznam v tech ruznych svitivostech, ucinnostech a kdovi cem tak by me zajimalo jake je hrube srovnani v intenzite svetla rekneme napriklad mezi 300W v T5 a 300W v HQI?
Predpokladam ze to nesviti stejne "silne". Cili jak moc velky pozor je potreba davat pri zmene osvetleni na koraly?

Diky
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Rozdíl je v soustředění světla.U 300W T5 máš stejnoměrné světlo po celém akváriu.U HQI 300W máš zdroj "bodového" světla,tudíš intenzita je podstatně větší,ale na podstatně menší části akvária.Ale těch faktorů je mraky :?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

HQI ma stale podstatne vyssiu ucinnost pri porovnatelnej farbe svetla. Rozdiel nie je nejak radovy, ale stale si trufam povedat ze nejakych 20-30% to bude.

pre rypakov, nemeral som to, porovnaval som katalogove udaje vyrobcov, situacia sa moze kazdym dnom zmenit......
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"