Podny filter

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Tono40
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 13 Jan 2009 01:56

Podny filter

Príspevok od používateľa Tono40 »

Páni a dámy. Mal som knihu o akváriách.Boli tam dva druhy morských.Prvé bolo jednoduché.Dve sacie hlavy a podny filter po celej ploche dna.Druhé už malo samostatnú filtráciu a tam už boli ak koraly atď.
Chcel by som sa "starých mazákov" opýtať, čo si myslia o podnom filtry.Boli tam dve vrstvy.Drvené koraly + piesk.Predpokladám že ide len o riešenie vhodné akurát pre rybky.Bolo vidno že to "šľape už dlhšie",nakoľko trubice boli zanesené vápnikom.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

a ta kniha bola starsia ako r 1990?

v 21.storoci uz podne filtre odvial cas...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Tono40
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 13 Jan 2009 01:56

Príspevok od používateľa Tono40 »

Lenže ak beriem do úvahy filter ako taký,tak to má veľkú plochu a tým pádom aj určité schopnosti.A určite to schová do vrecka aj drahé externé filtre.Akurát by som si nechal do zálohy klasický filter s uhlím a odpeňovač.
V porovnaní so sladkovodnou akvaristikou je to v podstate to isté.Problém nastáva až pri dopĺňaní odparu.Buď mám zdroj na destilovanú vodu,alebo si kúpim osmózu za cca 2000 kč.
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

..lacne riesenia sú lákavé, viem o com písem, ale neoplatia sa. Casom prides na to, ze aj tak to nejde ako si cakal a cítal :cry: a s vynalozenim usilia a penazi navyse sa pustis do "prerabania" na stary dobry a osvedceny sposob :wink: A to vuiem o com rozpravam, pretože MORE som rozbiehal 2x :roll: Ale nik ti nebrani vo vlastnej ceste....
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
moře
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 29 Júl 2008 10:14
Bydlisko: Frýdek-Místek

Príspevok od používateľa moře »

JJ svatá pravda. Je s podivem, jak většna nových zájemců si chce pořidit tak složitou věc jako je mořské akva a většina s tím chce nějakým způsobem "vydrbat". Na jedné straně se není čemu divit, každý nema desetitisíce jen tak v kapse. Ale je potřeba si uvědomit, že každý koníček něco stojí a pokud se má dělat dobře, tak spolkne někdy docela dost peněz a o mořské akvaristice to platí dvojnásob!!! Nedej na nějakou litaraturu z dob "FARAONŮ", ale dej na rady tady těch zkušenějších. ONI OPRAVDU VĚDÍ O ČEM MLUVÍ A NAVÍC TI SVÝMI RADAMI UŠETŘÍ MNOHO ZKLÁMÁNÍ I PENĚZ. Jinak k těm začatečníkum co jsem psal dříve se počítám taky, ale dříve než bylo pozdě jsem pochopil, že nemá cenu šetřit na čemkoliv. :wink: :wink: :wink:
Měl jsem moře, musel jsem ho prodat, ale chci ho znovu!!!!
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

Presne tak. Ja som začal s morom 1.krat v r.2007 :!: Akva s prepadom, suche skaly a samoška voda z vodovodu + "zázracne" vodicky... Po 2 - slovom - dvoch mesiacoch, som sa na to vy..... Teraz som zacal 09/2008, to iste akva, ale voda RO, refugium, odpenovac, živaky, živy piesok, voda zo zabehnuteho akva aver tomu, ze vysledok je UPLNE INY :wink: Ani ja nemam furu peniazkov, nato firma kde som pracoval, od 1.12.8008 skoncila a slubne rozbehnute akva teraz ZRAJE :lol: a ja pomaly zbieram osadku do akva za pomoci tu pritomnich. Moja vyhoda je v tom, že si viem vela veci urobit sam / akva, skrinka, filter, odpenovac/ a tak aj vela usetrit :lol: /aky som sikovny a skromny/ O to vacsia radost ked to funguje 8) Ale drzim palce! Chce to vela snazenia a moreee trpezlivosti :!:
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tono, v starostlivosti o substrat ako filtracne medium su mozne v zasade 2 pristupy:
1. vobec nan nesahat, nijako ho nerozrusovat a nechat vsetko na prirodzene spolocenstvo organizmov, ktore sa v nom vytvori. Udrzba len z dlhodobeho hladiska - raz za niekolko mesiacov/rokov (vid inde).
2. rozrusovat ho drasticky do tej miery, aby sa v nom ziadny bordel (a ani ziadny poriadny zivot) neukladal.

Klasicky podny filter bol snad pokusom o pristup c. 2, ale moc sa neosvedcil. Dnes ho uz nikto nepouziva. Na podobnom principe funguju aj fluidizacne filtre, kde je vsak vsetko pod regulovatelnou kontrolou. Tie sa pouzit daju, ale je to investicia navyse a podla mna zbytocna.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Tono40 napísal:Lenže ak beriem do úvahy filter ako taký,tak to má veľkú plochu a tým pádom aj určité schopnosti.A určite to schová do vrecka aj drahé externé filtre.Akurát by som si nechal do zálohy klasický filter s uhlím a odpeňovač.
V porovnaní so sladkovodnou akvaristikou je to v podstate to isté.Problém nastáva až pri dopĺňaní odparu.Buď mám zdroj na destilovanú vodu,alebo si kúpim osmózu za cca 2000 kč.
Vzdy ked sedim v lietadle a nechavam sa unasan niekam na druhy koniec sveta rad pozorujem tu mapku na displayi v sedadle predo mnou a predstavujem si , ako sa museli citit prvi objavitelia, ktori tie konciny navstivili. predstava co asi tak citil Livingstone ked videl Viktoriine vodopady, co citil Marco Polo , Vasco da Gama ci Kolumbus...
Rovnako fascinujuce su aj myslienkove pochody preslapavacov davno zabudnutych chodnickov, vzdy sa najde niekto , kto si mysli ze znacka "slepa cesta" je osadena na oklamanie nepriatela a zaboci tam, vzdy sa najde alchymista co skusi vyrobit zlato z recyklovanych PET flasiek... atd

V morskej akvaristike je to tiez oblubena zabavka, o vysledku prosim poreferuj v sekcii "Cimrmanologia v morskej akvaristike"

Zelam vela zdaru
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

never knizke ver nam:)
Tono40
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 13 Jan 2009 01:56

Príspevok od používateľa Tono40 »

Páni len som sa pýtal na Váš názor.Osobne by som túto cestu nevolil už len preto,pretože som ho už mal v sladkovodnom a časom sa spodok zanesie bordelom.Sladkovodné preháďzem a vyčistím rýchlo,ale more to je trochu iná káva.A časom by to celé spadlo na hubu.Aspon to si myslím.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

spravne si myslis
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"